מתי מתחילה השבת שלך?
"בשישי בבוקר עם הנחת תפילין, קפה וסיגריה. עובר על העיתונים, ובפרט המקומונים. אם יש משימת כתיבה, אני לגמרי עסוק בזה עד לקראת כניסת השבת".

מתגעגע לשנות ה-80. מני אסייג. צילום: פרטי

תמיד עסקת בכתיבה?
"ממש לא. אני בא בכלל מתחום הכדורסל, עובד בחברת בזק. אח שלי, שלום, סטנדאפיסט, הגיע לסוג של מיצוי בכתיבה ופנה אלי שאכתוב לו מופע. התחלתי לעבוד על זה ויצא שזה אחד המופעים הכי מצליחים שהיו לו, ומאז המשכתי לכתוב לו, ודרכו זה גם התחבר לאומנים אחרים.

"בהמשך לקחתי קורס תסריטאות, כי ללא יסוד וארגז כלים לא ניתן לעשות הרבה. סדרת הטלוויזיה 'שנות ה-80' הגיעה מפנייה של 'רשת' אל שלום. אני כתבתי את התקציר, איך זה יראה באיזה נושא, דמויות וכו'. רשת אישרו, ובסבב הראשון נוצרו 13 פרקים".

ובכל זאת, מתי מתחילה השבת?
"אני מסיים עם הכתיבה בצהריים, הולך לנוח טיפה, מתארגן, אשתי מדליקה נרות ונוסעים לטירת הכרמל לאחותי הגדולה, לארוחת שישי.

"ההורים נפטרו, אבי ז"ל לפני 9 שנים ואמא ז"ל לפני 3 שנים, ומאז זה קודש קודשים ארוחת שישי אצל אחותי הגדולה. אנחנו 8 אחים, כבר עם הילדים והנכדים, משתדלים להיפגש כולם".

ואחרי הארוחה?
"כל המשפחה יושבת, מעבירים חוויות. משפחה גדולה מרוקאית מלאת חום, מה כבר יכול להיות? וכמובן מלא נשנושים, כל השבת אני מנשנש מכיוון שאני לא מעשן בשבת, ובפרט יורד על כמות מטורפת של קרטיבים".

שבת בבוקר?
"ברוב המקרים הולך לבית כנסת, אני מנסה לשמור על המסורת ולשלב בין קודש לחול, מתגעגע לשנות ה-70 וה-80, להתרגשות של לקראת השבת, לריח ולאווירה.

"אחרי שאני חוזר מבית הכנסת יש לי שקט לעבד את כל מה שהיה השבוע, זה אני ואשתי והבת הקטנה (כי הגדולים כבר בעיסוקים אחרים). איתה אני יושב ומשחק משחקי קופסה עד הצהריים, ואחרי זה שוב מנוחה, באלאנס בשבילי".

לא עובד בשבת?
"אני לא רואה בזה ברכה. אני מאוד מכבד כל אדם בדעתו או עיסוקו, אבל עבורי שבת זה קודש, מנוחה".

זיכרון ילדות?
"שניים שמלווים אותנו ועולים כמעט בכל מפגש משפחתי: בכל ארוחה אמא היתה מגישה לנו מרק, ואבי היה זורק משפט מצחיק וכלנו נחנקים עם המרק מרוב צחוק. זיכרון שני זה אחד החדרים בבית - על המיטות פרוסות חלות השבת שאמא היתה אופה ביום שישי בבוקר. משפחה גדולה זה אומר כמויות מטורפות של לחם. היינו נכנסים, בוצעים, מריחים ונותנים ביס. הריח היה ממלא את הבית".

ומתי אתה חוזר לשגרה?
"במוצאי שבת, אחרי ההבדלה, אני מתחבר ללפטופ וחוזר לעניינים, מכין את הדברים לשבוע הקרוב לתוכנית הבוקר של אברי גלעד, שאני מתארח בה באופן קבוע בשני וחמישי, ומתפנה להמשך הכתיבה".