השבוע הלאומי לגלישה בטוחה נועד להעלות את המודעות לגלישה בטוחה ברשת ומניעת בריונות וסכנות ברשת. מטרתו של השבוע היא להגדיל את המודעות שלכם לזיהוי מצבי מצוקה ברשת וללמוד את הכלים להתנהגות ראויה ברשת. הכנו לכם כמה טיפים שיוכלו לשמור עליכם בעולם הדיגיטלי.

אילוסטרציה. צילום: freepik

חשבונות אישיים וסיסמאות

חשוב מאוד ליצור סיסמאות מורכבות לכל החשבונות שלכם ברשת. בין אם מדובר בדואר אלקטרוני, חשבון בפייסבוק או אינסטגרם, מומלץ לבחור בסיסמאות שונות לכל חשבון המשלבות בין אותיות לבין מספרים.

שומרים על הפרטיות

אתם אף פעם לא יכולים לדעת מי נמצא בצד השני של המקלדת. אל תמסרו פרטים אישיים לאף אחד, לא מספר טלפון, לא כתובת ולא כל פרט מזהה אחר. הדבר נכון גם לגבי החברים שלכם – שמרו גם על הפרטיות שלהם.

בוחרים תמונות מתאימות

זה מאוד נחמד וכיף להעלות תמונות שלנו משלל אירועים ובילויים – אבל זכרו, התמונות שאתם מעלים כבר לא ברשותכם הבלעדית, שמרו על תמונות צנועות ולא חושפניות.

חברים חדשים

הרשת היא בהחלט מקום בו תוכלו למצוא חברים עם תחביבים דומים גם ממקומות מרוחקים מכם – אבל האם אתם בטוחים בזהותו של האדם? האם אתם יודעים מי עומד מאחורי הפרופיל בפייסבוק? בכל מקרה של ספק – אין ספק, לא מאשרים.

אומרים לא לשיימינג

בריונות ברשת היא אחת הסיטואציות הקשות והפוגעניות ביותר. שמרו על שיח של כבוד, לעצמכם ולחברים שלכם. לאף אחד לא מגיע שיצחקו עליו, ירדו עליו או יבזו אותו.

נזהרים מוירוסים

אם קפצה לכם פרסומת מוזרה, אם אתם לא בטוחים איזה קובץ כדאי להוריד, אם מבקשים מכם ללחוץ על לינק ממקור לא ידוע – עצרו! וירוסים יכולים להרוס לכם את המחשב, וגם את הטלפון הסלולרי. אל תלחצו ואל תפתחו לינקים או קבצים לא מזוהים.