הנהלת תיכון קרית חיים נעתרה לבקשת התלמידים וביטלה חלקית את התלבושת האחידה. התלמידים מורשים לבוא לבית הספר בסווטשירט ללא סמל בית הספר, כאשר מתחת - חולצה עם סמל. 

חלקם עדיין מגיעים בעליונית עם סמל. תלמידים בתיכון קרית חיים. צילום: נחום סגל

לפני מספר שבועות פנו תלמידים להנהלה וביקשו לבטל את התלבושת האחידה. יו"ר מועצת התלמידים, לירן גושן:"הגיעו פניות רבות של תלמידים, שאמרו שהרבה יותר נוח להם להגיע בסווטשירטים חלקים. ילדים צריכים לקנות גם סווטשירטים עם סמל בית הספר וגם סווטשירטים חלקים לשעות אחר הצהריים".

שיחות בכיתות
חברי מועצת התלמידים הציגו את טיעוניהם בפני הנהלת בית הספר. "פירטנו איך ניתן, לדעתנו, להקל על התלמידים. הדגשנו שאנחנו לא רוצים שייווצרו מעמדות, אז סיכמנו שהסווטשירט יהיה חלק, בלי סמלים של נייק, אדידס וכו'".

חברי הנהלת בית הספר היו חלוקים בנושא, אולם בסופו של דבר הוחלט על חודש ניסיון כדי לבחון כיצד התלמידים עומדים בסיכומים.

המנהל וקנין: "חשוב להבין שאנחנו לא מבטלים את תלבושת בית הספר. התלבושת צריכה להיות חולצה קצרה עם סמל מתחת לסווטשירט. אנחנו רואים חשיבות גדולה בתלבושת האחידה ובכל מה שהיא מסמלת. אחידות, משמעת וקשר שמבוסס על חוקים".

את האחריות ליישום הפיילוט לקחה על עצמה מועצת התלמידים.

אחרי שבועיים הגיעו בהנהלה למסקנה שהניסוי לא עובד. תלמידים הגיעו בסווטשירטים צבעוניים, עם סמלים של מותגים, ולא כפי שסוכם. "ראינו שהמצב לא טוב", אמר וקנין. "שתלמידים רבים מאוד מגיעים לא בתלבושת שנקבעה.

"הודענו למועצת התלמידים שאנחנו לא מוכנים לטשטוש כל הגבולות. נתנו להם הזדמנות נוספת, עד לסוף החודש שהקצבנו, ונבחן שוב".

סמל אדידס
חברי מועצת התלמידים חזרו למסעות ההסברה בכיתות. גושן: "העניין הוא שתלמידים רוצים לבדוק גבולות. אומרים סווטשירט חלק, וילדים מגיעים בחולצות אחרות, 'רק עם הסמל של אדידס', או 'רק סמל כזה או אחר'.

לדברי וקנין, יש לפרויקט ערך נוסף - קידום המנהיגות בקרב בני הנוער: "רצינו לתת להם את המקום שלהם. חשוב לנו להעצים אותם, ובכלל, אנחנו לא מחליטים לבד. המנהיגות שלנו משתפת.

"אנחנו משוחחים עם הנהגת ההורים ועם התלמידים כל הזמן. לא תמיד אנחנו מסכימים, אבל אנחנו מבהירים את העמדה שלנו זה לזה ובסופו של דבר, מקבלים החלטה".