צילום: shutterstock

תלמיד כיתה י"א באורט קרית מוצקין נכווה בפניו וברגליו במהלך טיול מש"צים. התלמיד נפצע, כפי הנראה, לאחר התלקחות של גזייה. הוא פונה לבית החולים סורוקה לקבלת טיפול רפואי, ולאחר מכן אושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה עם כוויות בדרגה 2. הורים מבית הספר כועסים: "זה מזעזע מה שקורה בטיולים האלה, אין שום פיקוח".

ביום ראשון שעבר יצאו תלמידים מבית הספר אורט מוצקין לטיול מש"צים (מדריכי שלח צעירים). לטענת ההורים, הילדים נדרשו להביא גזיות מהבית וישנו בשטח. ביום שלישי בערב, אירע המקרה בסופו נפצע אחד התלמידים ונכווה באזורים שונים בגופו. "ככל הנראה הילדים עשו טונה מעושנת", סיפר אחד ההורים מבית הספר. "הם פותחים את קופסת הטונה, מכסים אותה בנייר ומדליקים אותה. כנראה שהדבר נעשה בסמוך לגזייה שלא היתה סגורה היטב ודלף ממנה גז. הגז התלקח, והנער שהיה בסמוך נכווה בפניו וברגליו. יכול להיות שהוא ניסה לכבות את הגזייה והוא נפגע".

לדברי הורים, המקרה אירע בשטח ללא קליטה סלולרית. "הם לא יכלו להזעיק אמבולנס כי לא היתה קליטה", סיפר אחד ההורים. "פינו את הנער ברכב עד למקום שבו היתה קליטה. שם חברו לאמבולנס צבאי, שפינה את הנער לבית החולים סורוקה. לאחר מכן הוא אושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה עם כויוות בדרגה 2 ברגליו וכוויות בפנים. צפוי לו עוד זמן ממושך להחלמה".

למרות פציעתו של הנער, הטיול נמשך. התלמידים חזרו הביתה ביום חמישי בתום הטיול. לדברי ההורים, מדובר בהתנהלות רשלנית של בית הספר. "גם בטיול שנה שעברה היה מקרה של התלקחות גזייה", אמר ההורה. "כבר אז דרשנו מבית הספר שיסיק את המסקנות המתבקשות, אבל מסקנות אלו כפי הנראה לא הוסקו. ביקשנו שילדים לא יביאו גזיות ושיקחו גזייה מרכזית, שלא כל ילד ידליק גזייה".

לדברי אם אחרת, מדובר בחוסר אחריות של הצוות שליווה את התלמידים. "זה פשוט מזעזע מה שקורה בטיולים האלה", אמרה. "מה שהבנו שהמדריכים היו אחראים על הדלקת הגזיות, אבל לא ממש היו אחראים על כיבוי הגזיות. הגזייה של הילד התלקחה מהטונה שדלקה ליד והוא נפצע. זה ממש לא בסדר. אין פיקוח על מה שקורה עם המש"צים וצריך לעשות עם זה משהו. זה ממש חוסר אחריות מה שקרה שם. לדעתי הם היו צריכים להחזיר את הילדים האחרים הביתה, אבל הם טענו שהם קיבלו אישור מהפיקוח להמשיך. אני לא בטוחה שאני יאפשר לילד שלי לצאת לטיולים האלה שוב".

המשפחה פנתה לעו"ד ערן בקר המתמחה בתחום הביטוח והנזיקין שמסר בשם המשפחה: "על פי המידע הראשוני שהגיע לידי המדובר באירוע במהלכו נפצע קשה מרשי תלמיד כיתה י"א במהלך טיול מש"צים של ביה"ס אורט. מארגני הטיול דרשו מהחניכים וממרשי להצטייד בין היתר בגזייה פרטית, שהפעלתה ביום השני לטיול גרמה לפציעתו הקשה. הוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך אוסרות בצורה מפורשת על נשיאה והפעלה של גזיות על ידי תלמידים וחניכים. על פניו נראה כי לכאורה אירעו כשלים בטיחותיים ניכרים אשר הובילו לפציעתו הקשה של התלמיד שעודנו מאושפז בביה"ח. אנו מאחלים החלמה מהירה לתלמיד ונמשיך בחקירת נסיבות האירוע הקשה".

ממשרד החינוך נמסר: "אנו מצרים על האירוע, בית הספר נמצא בקשר הדוק עם הילד והוריו. כחלק מהכשרת המנהיגות הצעירה יצאו כ–170 מש"צים מבית ספר למחנה נודד, במשך ארבעה ימים בנגב. כנהוג במחנה נודד נעזרו התלמידים בגזיות בהתאם לכללים הקבועים בחוזר מנכ"ל ובהשגחת המורים. אחת הגזיות התלקחה ותלמיד אחד נכווה. התלמיד פונה מיידית לטיפול רפואי בליווי איש צוות מבית הספר. סיבת ההתלקחות של הגזייה וההיערכות לטיול נבדקים על ידי הגורמים המקצועיים במשרדנו".