צילום: shutterstock

ילד בכיתה ג', בבית ספר באזור הקריות, הוחזר השבוע ללימודים כשהוא מלווה בחונך, אשר ישגיח עליו לבל ינקוט באלימות כלפי הסובבים אותו. זאת, לאחר שבשבוע שעבר השתולל, זרק אבנים, הפך שולחן ופגע באנשי הצוות החינוכי. 

המורה שנפגעה מהתנהלות הילד נעדרה במשך שבוע מעבודתה, לאחר שלקחה חופשת מחלה, אבל מסיבותיה סירבה להתלונן במשטרה. המקרה לא היה חד פעמי, ומתברר שהתלמיד נקט כבר כמה פעמים באלימות במסגרת בית הספר. לפני שבועיים, בעקבות אחד המקרים, זומנו הוריו לבית הספר, והוחלט על טיפול מערכתי בבעיה ושיתוף הפיקוח על בית הספר.

אבל השיא היה בשבוע שעבר: הילד החל להשתולל בחצר בית הספר וזרק אבנים. לאחר מכן חזר לכיתה, הפך שולחן על המורה והשתולל. המורה, איש אחזקה של בית הספר וכמה מורות נוספות ניסו להרגיע אותו ולהשתלט עליו, אבל ללא הצלחה. ההתפרצות האלימה נמשכה עד שהצליחו להרגיעו.

בעקבות המקרה נעדרה המורה שנפגעה ודיווחה על פגיעה פיזית שגרמה לה לקחת חופשת מחלה של שבוע. עוד חברי צוות דיווחו על פגיעות נפשיות וחרדות בעקבות התנהגות התלמיד.

המקרה דווח מיד לפיקוח על בית הספר ולהסתדרות המורים. יו"ר סניף חיפה בהסתדרות, חני לידור, הטילה על המפקח האחראי לטפל במקרה החריג. הסתדרות המורים המליצה למורה להגיש תלונה במשטרה, אך היא, מסיבותיה, סירבה להתלונן. יצוין כי בכל מקרה מדובר בקטין שהוא מתחת לגיל האחריות הפלילית.

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה, כי הרכז האחראי בירר את פרטי המקרה גם מול הנהלת בית הספר, קיבל רקע על הילד, פנה למפקח על בתי הספר היסודיים, והבהיר שלא מקובל שמקרה כזה יקרה.

ל"ידיעות המפרץ" נודע, כי בעקבות המקרה הוחלט במשרד החינוך להצמיד לילד חונך-שומר, שיישב עמו כל זמן שהוא נמצא בבית הספר על מנת לסייע לו ולמנוע הישנות של מקרה אלימות מצידו. לילד גם הוצמדה עובדת סוציאלית, אשר אמורה לבדוק לעומק את מצבו. השבוע, כאמור, התלמיד חזר לבית הספר.

מהסתדרות המורים נמסר כי במצב של תקיפת עובד חינוך על ידי ילד בגילאי בית ספר יסודי, הכרחי לבדוק לעומק את מצבו והרקע של הילד, מאין נובעת התנהגותו ולפעול על מנת למנוע כל מקרה נוסף של אלימות כלפי צוות ההוראה.

חני לידור ציינה השבוע כי לאחרונה היא הורתה למורים להשבית בית ספר של החינוך הממלכתי דתי באזור, לאחר שאחד ההורים נקט באלימות מילולית ופיזית כלפי מורה. עם זאת, ציינה לידור, כאשר מדובר במקרה של אלימות מצד ילד, המצב מורכב יותר, ולכן הלימודים באותו מוסד חינוכי לא הושבתו.

ממשרד החינוך נמסר: "אנו רואים בחומרה רבה את המקרה, משרדנו מגנה כל סוג של אלימות וכלפי עובדי הוראה בכלל. האירוע הובא לידיעת הגורמים המקצועיים במשרדנו, כנדרש, בהתאם לחוזר מנכ"ל. נבנתה תוכנית חינוכית מערכתית עם כלל הגורמים המקצועים במשרדנו וברשות המקומית. מפקח בית הספר ימשיך ללוות ולעקוב אחר יישום התוכנית. מפאת צנעת הפרט לא נוכל לפרט יותר".

בעקבות המקרה הוחלט במשרד החינוך להצמיד לילד חונך-שומר, שיישב עימו כל זמן שהוא נמצא בבית הספר על מנת לסייע לו ולמנוע הישנות של מקרה אלימות