כדורסל לאומית: ביום שלישי יחלו עירוני עזריאלי קרית אתא ומכבי מוצקין את העונה בליגה. אתא תארח את הפועל גליל עליון בשעה 19.00 באולם רמז, ומוצקין תצא למשחק חוץ מול מכבי רעננה.

"פחות מפלייאוף עליון יהיה כישלון". רועי פרל צילום: נחום סגל

קרית אתא, שבעונה שעברה התאכזבה כשנעצרה ברבע גמר הפלייאוף, חוללה מהפך בסגל. המאמן שרון אברהמי, שימשיך עונה שנייה ברציפות, הותיר רק שניים מסגל העונה הקודמת, דניאל דנינו וגיא דותן, ובנה סגל כמעט חדש, אליו צורפו שני זרים חדשים, דנזל ליווינגסטון וג'ימי הול, המתאזרחים ג'ורדן לואיס וקלארק רוזנברג, ויונתן מור.

אברהמי, שעבורו זו קדנציה שלישית במועדון כמאמן, אמר לקראת העונה: "אנחנו מרוצים מקצב ההכנות. בנינו קבוצה טובה והכל הלך לפי התוכנית. עשינו סדרת משחקי אימון ואנחנו די מרוצים. אני מרוצה בעיקר מהגישה של השחקנים ומהשילוב של הצעירים והמנוסים, ויהיה כיף לראות אותנו. בצד המקצועי אני מרוצה ממשחק הריצה ומהאינטנסיביות ההגנתית, ואני מאמין שהקבוצה תגיע מוכנה".

איזו קבוצה תהיה לכם?
"קבוצה עם הסגנון שאני אוהב, שרצה ולוחצת".

הסגל של העונה טוב יותר מהעונה שעברה?
"גם בעונה שעברה היה לנו סגל טוב. השנה החלטנו לשנות, והבאנו זר שהוא גארד, ובתוך הצבע הבאנו שחקן זר בעמדה 5, ששניהם שיחקו בליגה הזו. זה הרבה עניין של חיבור. הרבה קבוצות השקיעו השנה, וזו הולכת להיות העונה החזקה ביותר בשנים האחרונות".

אם היה לך סגל כל כך טוב, למה לא השארת אותו?
"עשיתי שינויים, כי רציתי להתאים אותו יותר לסגנון שלי. את הסגל בעונה שעברה לא אני בניתי. לאחר מכן הבאנו את מקסים קיקוס, אחרי שרודני אלכסנדר נפצע. לא סתם סיימנו במקום השני בליגה, אבל עובדתית, בסוף זה לא הספיק, ובגלל זה עשינו שינויים בסגל".

"להגיע לשיא במאני טיים". שרון אברהמי. צילום: נחום סגל

מה הציפיות שלך מהעונה?
"לשחק כדורסל טוב, כדי שהקהל ימשיך להאמין בנו, להגיע לפלייאוף ולהגיע לשיא במאני-טיים של הישורת האחרונה. האם זה יספיק בשביל לעלות ליגה? כשיש רק עולה אחת, זה יהיה הרבה יותר קשה, ואין מה לדבר כרגע על עלייה כשיש ליגה מאוד חזקה".

מה יוגדר כישלון או הצלחה בסיום העונה?
"אין הגדרה עכשיו למה ייחשב להצלחה. אנחנו רוצים להכנס לפלייאוף העליון, ולעשות לפחות עוד צעד קדימה מהעונה שעברה, ולהגיע בשלב הראשון לחצי הגמר. לגבי כישלון, אני לא חושב במונחים האלה".

סגל הקבוצה: ניב אוזן, יובל אלפון, עמית בן יוסף, לירון יודן, אביב עמרם, צחי חיימוביץ', קלארק רוזנברג, ג'ימי הול, יאיר קצוטי, ירין מגירה, דנזל לוינגנסטון, ג'ורדן לואיס, גיא דותן, דניאל דנינו,

עוזר מאמן: עודד הנדלר. מאמן כושר: נימי מלמוד. איש המשק: אוהד אקסול. מנהל הקבוצה: חנן קסטיאל. יו"ר: נפתלי בנטוב.

מכבי מוצקין: התיאבון נפתח

עונת ההישרדות של מוצקין בעונה שעברה בליגה פתחה לראשי הקבוצה את התיאבון ואת הכיס במטרה לבנות סגל שיעשה הרבה יותר מהישארות. את הקרדיט לביצוע קיבל המאמן רועי פרל, שהגיע במהלך העונה שעברה במקומו של יוסי שוורץ, והציל את הקבוצה מירידה. היחיד שנותר מסגל העונה שעברה הוא נועם מטלון.

הרענון בסגל לא פסח גם על משבצת הזרים, ורגע לפני שהעונה יצאה לדרך הוחלף דשון פרימן שצורף לפני כחודש בפורוורד חאבייר קרטר, שחקן נבחרת פנמה. בעונה שעברה שיחק קרטר (27, 2.03 מ') בהיספאנו אמריקאנו מהליגה הארגנטינאית, שם קלע 12.6 נקודות וקטף 8 ריבאונדים בממוצע. קרטר יהיה הזר השני, לצידו של ג'אמר סמואלס.

פרל התייחס להכנות של הקבוצה ואמר: "הצלחנו לעמוד ברוב המשימות שלנו בקיץ. מבחינתי ההכנות התחילו מרגע שהתחלנו לבנות את הסגל, וההרגשה הכללית היא שהשגנו תוצאות טובות בבנייה. כרגע אנחנו בתהליך של החיבור, שמתחיל להירקם. התחושה שלי היא שצפוי לנו חורף חם. בנינו סגל ישראלי משובח, ואני מרוצה מהתלכיד שילוו אותנו השנה".

על פי משחקי האימון, נראה שמצבכם לא רע.
"לגמרי. אני שמח על איך שאנחנו נראים. אנחנו לא מחפשים את הניצחונות אלא את התרגולים שחשובים לנו. יש לנו קבוצה מאוד תחרותית שתתמודד על כניסה לפלייאוף ואולי אף יותר מזה".

איזו קבוצה תהיה לכם?
"תהיה לנו קבוצה שתעשה מאמץ לשמור חזק ולשחק כדורסל קבוצתי. בעונה שעברה לא בניתי את הסגל, ואין לי עניין לבקר אף אחד בנושא. הסגל מהעונה שעברה היה פחות מתאים לתפיסת העולם שלי, ומי שהתאים השארנו, וסביבו בנינו קבוצה שתוכל להביא לידי ביטוי את השחקן הישראלי ושלא תהיה תלויה בזרים. יהיה לנו מספיק עומק בספסל עם שחקנים ישראלים, ובסך הכל הצלחנו ברוב המשימות שלנו בקיץ".

יש מישהו שרצית ולא הצלחת לצרף?
"היו הרבה כאלה, אבל זה לא רלוונטי. לא קל להביא שחקנים מהמרכז או ממקומות רחוקים למוצקין, שהיא סוג של פריפריה, אבל ביחס לתקציב ולמגבלות, בנינו קבוצה נהדרת. אנחנו לא ממוקמים בחלק העליון של הטבלה מבחינת גובה התקציב, אבל ברמה המקצועית נשאף להיות למעלה. מבחינת הקונספט, ניסינו בתחילת הקיץ ללכת על גבוה ישראלי ברמת התקציב, ולא הצלחנו. להביא שחקן בינוני ולהתפשר בעמדה הזו זה משהו שאני לא מאמין בו, ולכן הבאנו שני זרים גבוהים, אחרי שהצלחנו לצרף גארדים ישראלים טובים מאוד".

מה הציפיות מהעונה הקרובה?
"נשאף להיות קבוצה שיהיה קשה לנצח אותה, ושנותנת הכל. מקווים שתיבנה פה מסורת של ניצחונות, אבל הדרך לשם עוד ארוכה".

מה יהווה הצלחה או כישלון בסיום העונה?
"הצלחה מבחינתי תהיה עלייה לפלייאוף העליון. ואם לא נגיע לשם, אז נכשלנו, ובלי סיפורים".

סגל הקבוצה: עומר טל, דור גולדנברג, גל טסלר, אוריאן רביב, חיים מולו, עומרי לוי, אופק בן יעקב, זיו בן צבי, נועם מטלון, ג'אמר סמואלס, חאבייר קרטר ותומר שניג.
עוזר מאמן: אלעד פוגל. איש המשק: אלי פרץ. מנכ"ל: קובי פינטו. יו"ר: משה גרוסמן.
‰ יצוין כי פתיחת משחקי הליגה תלויה בהחלטת מינהלת הליגה הלאומית, שמתכננת שביתה בעקבות החלטת איגוד הכדורסל להמשיך בעונה הנוכחית את המתכונת של עולה אחת בלבד לליגת ווינר, ורק בעונה הבאה להחזיר את השיטה לפיה שתי קבוצות יעלו ושתיים יירדו.