עידו טל, קפטן נבחרת התלמידים של אורט קרית מוצקין ושחקן קבוצת הנוער של א.ס רמת השרון ונבחרת הנוער של ישראל, חתם על חוזה לחמש שנים בקבוצה האוסטרית קרמס, בה ישחק החל מהעונה הבאה בקבוצת הנוער והבוגרת של המועדון. קרמס אמורה לשחק בימים הקרובים בחצי גמר הפלייאוף של הליגה האוסטרית.

מקווה לקבל תואר ספורטאי עילוי. עידו טל (מימין). צילום: נחום סגל
טל בן ה-17, תלמיד כיתה י"א, גדל בבית הספר לכדוריד במוצקין, ועבר לפני כשלוש שנים למחלקת הנוער של רמת השרון. עד לפני כשנה הוא עוד היה חלק מהאקדמיה בוינגייט, אולם בתחילת השנה החליט לחזור ללמוד במוצקין, אך המשיך לשחק ברמת השרון.

יו"ר רמת השרון, אבי כחלון: "עידו הגיע אלינו בכיתה ח', התקדם מאוד והשתלב השנה בבוגרים. אין לנו כוונה להצר את צעדיו, והחלטנו לשחררו ללא תמורה. מבחינתנו זו תעודת כבוד למועדון, ששחקן שגדל כאן ייצא לשחק בליגה האוסטרית, ואנו מאחלים לו בהצלחה".

נודע שלפני כשנה אימן ברמת השרון מאמן ספרדי, שהחל לעבוד לאחר מכן באוסטריה, וניסה לצרף את עידו למועדון שבו עבד. מי שחיבר את טל למועדון האוסטרי הוא משה הלפרין, שאימן בעבר ברמת השרון, ולאחר תקופת התרשמות הוחלט להחתימו במועדון. לפי התוכנית ישחק טל בעונה הבאה בשתי הליגות לנוער באוסטריה, עד גיל 18 ועד גיל 20, ויהיה חלק מהסגל הרחב של הקבוצה הבוגרת.

טל נכלל בסגל נבחרת הנוער של ישראל, המתכוננת בימים אלו לטורניר הנוער שייערך בקיץ בקרואטיה. במועדון מהשרון הוחלט בשלב זה לאסור עליו להתראיין בנושא.

אבי בלטיטר, שאימן העונה את עידו בנבחרת התיכון של אורט מוצקין, סיפר ששמע מהשחקן על האפשרות שיעבור לשחק בעונה הבאה באוסטריה. בלטיטר: "אני שמח בשבילו. עידו היה שחקן מוביל ומלך השערים של נבחרת התיכון, והמוציא לפועל העיקרי שלנו.

"יש לו נתונים מרשימים וכושר מנהיגות כדי להצליח ברמות הכי גבוהות. הוא אתלט, שחקן התקפה מעולה ובעל ראיית משחק. הוא יהיה חייב לשפר את משחק ההגנה שלו ולהתחזק פיזית כדי להתמודד עם המשחק האגרסיבי של השחקנים באירופה".

הוריו של עידו, עופר ולימור, שליוו את בנם למבחנים באוסטריה, התייחסו השבוע למעבר הצפוי. לימור: "זה חלום שהוא מדבר עליו ברצינות כבר שנתיים. לי היה מאוד קשה כשהוא דיבר על זה. לא היינו מוכנים להקשיב, אבל לאט לאט התרככתי והלכנו איתו.

"הגענו למבחנים בחופשת פסח, והתקבלנו בחום על ידי המועדון. הם מאוד התלהבו מעידו באימון ורצו אותו. הוא אמור להגיע לשם לקראת חודש יולי, לפני משחקי הליגה, אבל יכול להיות שזה יידחה קצת בגלל הנבחרת".

איך יתמודד עם הריחוק הגיאוגרפי?
"עידו עצמאי מגיל צעיר. עצם זה שהוא עשה את המעבר לרמת השרון כבר בגיל צעיר, ועשה את הנסיעות ברכבת ועוד שני אוטובוסים בכל יום, זה כבר אומר שהוא עצמאי. כמובן שהוא יתגעגע אלינו, ואנחנו אליו, כי הוא ילד מאוד ביתי ומשפחתי, ואנחנו כנראה נצטרך להיות הרבה על הקו ולתקשר דרך הסקייפ".

מה לגבי השירות הצבאי?
"יש לו עוד שנה, הוא רק עולה לכיתה י"ב, אבל מטפלים בזה דרך איגוד הכדוריד, והוא יקבל ספורטאי מצטיין או ספורטאי עילוי".

איך הוא יסתדר עם הלימודים ותקופת הבגרויות?
"הוא ילמד שם, אבל 70 אחוז מהבגרויות הוא כבר יסיים השנה, ומה שיישאר לו הוא יעשה בשנה הבאה. יעזרו לו שם בבית הספר, והוא יגיע לכאן לעשות את המבחנים בארץ".

איך הוא בשפות?
"יש לו אנגלית טובה, וכעת הוא התחיל ללמוד גרמנית בבית ספר יהודי באוסטריה".

הוא כבר חתם על החוזה במועדון האוסטרי?
"על החוזה חתמנו. יש לנו עוד לטפל בנושא הוויזה, וזה לוקח קצת זמן, אבל אנחנו מתקדמים עם זה".

האב עופר: "עידו מתוכנן לשחק באוסטריה בשלוש אפשרויות גיל, שתיים בגילאי נוער ולהתאמן עם הקבוצה הבוגרת, וכשהוא יעשה את קפיצת המדרגה, הוא גם יצטרף למשחקים של הבוגרים. העובדה שיש לו מאמן ישראלי, משה הלפרין, שמלווה אותו וילווה אותו בהמשך, סייעה לנו בהחלטה. מחזיקים לו אצבעות ומאמינים שהוא יוכל לעשות קריירה מקצוענית בחו"ל".