דרבי הקריות הראשון העונה שייך למכבי מוצקין. הקבוצה, שמאז פתיחת העונה מהווה את ההפתעה המרעננת של הליגה, גברה 78:94 בבית על עירוני עזריאלי קרית אתא וחזרה למקום השני בטבלה.

בדרך לעוד שתי נקודות בדרבי. זיו בן צבי. צילום: נחום סגל

למוצקין היה זה ניצחון ראשון בדרבי מאז חזרה לפני כשנה לליגה השנייה - בעונה שעברה היא נוצחה בשני המפגשים מול אתא בליגה וגם בשני משחקי האימון של טרום העונה.

אתא התייצבה לדרבי ללא שניים משחקני המפתח שלה, הזר ג'ימי הול, שהורחק בהפסד בגליל, ויונתן מור הפצוע. במחצית הראשונה היא הצליחה להתגבר על חסרונם והוליכה לכל אורך החצי הראשון בזכות יכולת מצוינת של קלארק רוזנברג, וירדה להפסקה ביתרון 50:43.

המחצית השנייה כבר היתה סיפור אחר. עם פתיחת הרבע השלישי החלה מוצקין בקיזוז ההפרש עם נקודות של נועם מטלון וחביאר קרטר, והשלימה את המהפך עם עם שתי נקודות של ג'אמר סמואלס (דקה 24) שהעלה אותה ל-52:53. ניב אוזן מקרית אתא עוד החזיר את קבוצתו ליתרון 60:59, אבל מכאן ואילך השליטה של מוצקין היתה מוחלטת, עד לסיום המתוק 78:94.

למוצקין: חביאר קרטר 24 (8 ריב'), נועם מטלון 21, זיו בן־צבי (11 אסי') וג'אמאר סמואלס (9 ריב') 12, עומר טל 10, גל טסלר 7, אופק בן יעקב 6 ודן גולדנברג 2.

לאתא: קלארק רוזנברג 20 (7 ריב'), דנזל לוינגסטון 14, ג'רמן לואיס וניב אוזן 13, גיא דותן 9, דניאל דנינו 8, ויאיר קצוטי 1.

מאמן מוצקין, רועי פרל: "מבחינתנו זה היה משחק מאוד חשוב לנצח, ובמיוחד אחרי שהפסדנו לראשונה העונה בבית לרעננה. אתא קבוצה מצוינת שנבנתה לעלייה, והגיעה אלינו עם סגל חסר.

מצד אחד זה משמח ומצד שני זה הגדיל קצת את הלחץ עלינו בגלל שהפכנו לפייבוריטים. לא היה קל לשחק מול קבוצה בהרכב נמוך, מהיר והתקפי. בחצי הראשון שמרנו פחות טוב, ובמקביל אתא קלעה באחוזים הזויים. לשמחתי, בחצי השני התעשתנו, שיפרנו את ריבאונד ההתקפה ואת רמת ההגנה, ועצרנו אותם על 28 נקודות".

הניצחון עצר את המיני משבר אחרי ההפסדים לעפולה ולרעננה?
"אני לא חושב שלהפסיד לרעננה, שמדורגת במקום הראשון, ולעפולה, שהיתה במקום השני, זה מיני משבר. זו ליגה שוויונית. קרית אתא עד לפני כחודש היתה בבטחה במקום השני ואיימה על המקום הראשון, והנה זה השתנה, ולא בגלל שקרית אתא לא קבוצה טובה. להיפך, זו קבוצה מצוינת, אבל הליגה מאוד שוויונית".

מאמן קרית אתא, שרון אברהמי: "בחצי הראשון הצלחנו לחפות על חסרונם של שני השחקנים הגבוהים שלנו, הול ומור, במשחק ההתקפה ובמלחמה בהגנה. בהמשך פתחנו את הרבע השלישי פחות טוב, ועד סיום הרבע היינו עוד בעניינים, אבל ברבע האחרון נגמר לנו האוויר בגלל רוטציה קצרה".

חסרונם של הול ומור היה פקטור משמעותי?
"ידעתי למה אני בא, ולמרות הכל הצלחנו בחצי הראשון להפתיע. אף אחד לא יזכור שהפסדנו בגלל שג'ימי הורחק ויונתן פצוע, וזה חלק מהעניין. בדרך כלל אנחנו מתבססים על משחק הפנים, והחיסרון שלהם אילץ אותנו להתבסס על זריקות מבחוץ. בחצי הראשון עשינו 50 נקודות והכל נכנס, אבל בחצי השני הם כבר עצרו אותנו".

מחזור אמצע השבוע
שלושה ימים אחרי חגיגות הניצחון בדרבי, המשיכה מכבי מוצקין לחגוג עם ניצחון חוץ 80:84 על הפועל חיפה, אחרי שהאדומים הוליכו כמעט לכל אורך המשחק, ודקה לסיום אף הוליכו 78:77.

קלעו למוצקין: בן צבי 19 (9 אסי'), קרטר 17 (8 ריב'), אופק בן יעקב 15 (8 ריב'), עומר טל 14 (5 אסי'), מטלון 8, סמואלס 4, טסלר 3, גולדנברג ועומר לוי 2 כ"א.

מנגד, קרית אתא התאוששה מההפסד בדרבי כשהביסה 66:86 בבית את הפועל כפר סבא וקטעה רצף של שלושה הפסדים. אתא, שירדה להפסקה בפיגור 35:33, השוותה בפתיחת הרבע השלישי ל-41:41, אבל מכאן ואילך ברחה ל-45:63 בסיום הרבע.

יתרון השיא נרשם בדקה ה-32 עם 54:78, ועד לסיום שיתף אברהמי את כל הספסל כדי לקחת חלק בניצחון.
קלעו לאתא: ליווינגסטון 19 (12 ריב'), יונתן מור 13, לואיס 10, דותן 9, אוזן, דנינו ורוזנברג 8 כ"א, ואביב עמרם 2.

בקבוצה לא יכולים להיות שמחים עד הסוף, בגלל פציעתו הקשה של הזר ג'ימי הול בגיד אכילס. השחקן, שאמור לעמוד לוועדת משמעת בגין הרחקה בגליל, אמור לעבור בדיקה כדי לעמוד על חומרת הפציעה. במועדון ציינו לאחר המשחק שמדובר כנראה בפציעה חמורה, שתשבית אותו לתקופה ארוכה.