בית המשפט קבע כי על הוועדה לתכנון ובנייה קריות לשלם כ-7,000 שקל פיצוי לדיירים בקרית מוצקין, שנגרמו להם נזקים במבנה בעקבות פרויקט בנייה לפי תמ"א 38 שנעשה בבניין הסמוך. הנתבעים האחרים, ג.י. אבירים יזמות ו-ת.מ. הנדסה ובינוי בע"מ יפצו את התובעים בעשרות אלפי שקלים.

במשך הבנייה נשלחו תלונות לוועדה המקומית. בנייה בקריות. צילום אילוסטרציה: נחום סגל
כתב התביעה הוגש על ידי שלושה תושבים בקרית מוצקין, באמצעות עו"ד מימון פאר בשתי תביעות נפרדות, שאוחדו. בתביעה נטען כי במהלך פרויקט לשיפוץ ושיקום במסגרת תמ"א 38 בבניין הסמוך, נגרמו נזקים לביתם ולרכבם.

במשך כל תקופת הבנייה, טען אחד התובעים, הוא היה אסיר בביתו, והשימוש בגינה ובחניות הפרטיות שלו נמנעו ממנו באופן מוחלט. עוד טען כי כל כניסה ויציאה מהבית היו מלווים בחששות כבדים פן ייפול עליו דבר מה.

התובעים טענו, כי על הוועדה לתכנון ובנייה היה מוטל לוודא שתנאי ההיתר שהנפיקה יושמו כראוי, ושהיא לא הפעילה סמכויות על מנת לוודא שהעבודות במקום מתבצעות ללא סיכון הסובבים. זאת, על אף פניות חוזרות אליה מצד התובעים.

הנתבעים טענו כי עצם התביעה היא המשך להתנגדות הדיירים לפרויקט, וכן כי במשך הבנייה נשלחו תלונות לוועדה המקומית, שבעקבותיהן הגיע למקום פקח אשר ראה כי אין ממש בתלונות. כמו כן נטען כי התושבים הפריזו בהצגת הנזקים, וכי הנתבעים הציעו לתובעים לתקן על חשבונם חלק מהנזקים.

בהסכמת כל הצדדים, מינה בית המשפט מומחה מטעמו שיעריך את הנזקים ויתן דעתו על השאלות השנויות במחלוקת. לאחר הגשת חוות הדעת, הוחלט כי פסק הדין יינתן על דרך הפשרה.

בהחלטתו קבע השופט, כי הוא מקבל את התביעה, וקבע כי על הנתבעות לשלם לתושבים סכום כולל המסתכם בכ-71 אלף שקל. מתוך זה נדרשת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לשלם 10 אחוז, שהם כ-7,100 שקל.

לדברי בא כוחם של התובעים, עו"ד מימון פאר, מדובר בפסק דין חריג, המטיל אחריות בין היתר גם על הוועדה המקומית. "אני סבור שדווקא הוועדה המקומית צריכה לקחת את פסק דין זה לתשומת ליבה, ולהגביר את הפיקוח על מיזמי תמ"א 38 בקריות", אמר עו"ד פאר.