קרית ביאליק היא בין הערים המתחדשות ביותר בישראל, כאשר 2.3% מהדירות בעיר ייבנו או נבנו במסגרת פרויקט התחדשות עירונית. כך עולה ממחקר שביצע ״מגדילים״ - הארגון הישראלי להתחדשות עירונית.

בנייה בקרית ביאליק. צילום: מיכל ראובן

מהמחקר עולה, כי מספר הדירות שנכללו בפרויקטים שהבקשות שלהן אושרו או קיבלו היתר בקרית ביאליק בעשור האחרון עומד על 355 דירות מסך כולל של 15,583 דירות בעיר.  

מגדילים - הארגון הישראלי להתחדשות עירונית בדק את קצב ההתחדשות של הערים השונות בישראל בעשור האחרון, בהתאם למספר הבקשות שאושרו וההיתרים שהונפקו עד כה, וכמה זמן ייקח לחדש את העיר כולה במידה והקצב יישמר.

כמובן שמדובר בהערכה כללית, שכן לא כל הדירות בערים השונות הם בעלות פוטנציאל התחדשות עירונית, אלא רק אלה שנבנו לפני 1982, אולם מדובר במדד כללי שנותן תמונה כללית בנוגע לקצב ההתקדמות.

מהבדיקה עולה, כי במידה וקצב ההתחדשות העירונית בקרית ביאליק יישמר, ייקח 439 שנים לחדש את כלל הדירות בעיר.

קרית מוצקין תופסת את המקום ה-22 מבין 30 ערים שנבדקו ואושר בה בעשור האחרון 135 בקשות להתחדשות עירונית מסך 16,430 דירות בעיר שמהווים 0.8%. מיד לאחר מכן מדורגת קרית ים עם 110 בקשות להיתר במסגרת התחדשות עירונית מתוך 15,476 דירות, בסך הכל 0.7%.

בן מסינג, מייסד ובעלי ארגון מגדילים: "ארגון מגדילים שם לעצמו למטרה להביא לחזית העשייה את כל המתרחש בזירת ההתחדשות העירונית בארץ. תמונת המצב העגומה מדברת בעד עצמה, ומסבירה עד כמה מהותי לקדם את התחום, לקצר את התהליכים ולפעול להסרת חסמים ביורוקרטיים.

"לא מדובר רק בכורח המציאות, לפיה לא נשארו קרקעות זמינות לבנייה למגורים בערי ישראל או בצורך לחזק מבנים. בוודאי שלא מדובר באינטרסים יזמיים כאלו ואחרים. מדובר חד משמעתי בצו השעה הקורא לחידוש המרקמים האורבניים הוותיקים, העלאת איכות החיים בשכונות והערכות לקראת תכנון ערי העתיד.

מאחר שהמדינה טרם הצליחה לתת הפתרון האולטימטיבי, חשוב לנו להשמיע את דעת הקהל ולעלות את הנושא לסדר היום הציבורי, במטרה להשפיע ולהוביל שינוי".