"הסכם גג" של המדינה עם עיריית חיפה נחתם היום (ב') באצטדיון "סמי עופר" על ידי שר האוצר, משה כחלון, שר השיכון, יואב גלנט, ראש העיר חיפה, יונה יהב, ומנכ"ל רמ"י, עדיאל שימרון.

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ההסכם כולל את הקמתן של כ-15 אלף יחידות דיור חדשות בשכונות חדשות בחיפה ב-12 מתחמים, שיתאפיינו בשטחים ציבוריים ובפארקים נרחבים, מבני ציבור וטיילות.

עוד כולל ההסכם התחייבות של המדינה לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות והקמת תשתיות-על שישרתו את כלל העיר. הסכם הגג עתיד להביא צמיחה אדירה לחיפה, אשר תביא אליה יותר מ-50 אלף תושבים חדשים, שיגורו ב-15 אלף יחידות דיור, ולנהירת צעירים אל העיר, שייהנו מהיצע הדירות החדש ומפיתוח התעסוקתי.

ההסכם כולל את הקמתן של כ-15 אלף יחידות דיור חדשות בשכונות חדשות בחיפה ב-12 מתחמים, שיתאפיינו בשטחים ציבוריים ובפארקים נרחבים, מבני ציבור וטיילות.  עוד כולל ההסכם התחייבות של המדינה לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות והקמת תשתיות-על שישרתו את כלל העיר. הסכם הגג עתיד להביא צמיחה אדירה לחיפה, אשר תביא אליה יותר מ-50 אלף תושבים חדשים, שיגורו ב-15 אלף יחידות דיור, ולנהירת צעירים אל העיר, שייהנו מהיצע הדירות החדש ומפיתוח התעסוקתי.

בין מתחמי המגורים הכלולים בהסכם ואשר ישווקו בשלב השני שלו נכלל גם מתחם חוות המכלים קריית חיים עם 3,300 יחידיות דיור.  

המשמעות הכלכלית של ההסכם מסתכמת בכ–3 מיליארד שקל, הכוללים פיתוח תשתיות והקמת מוסדות ציבור ובכללם: כ-180 מיליון שקל להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליוני שקלים לשדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות ועוד.

שר האוצר, משה כחלון: "מה שרואים פה זו לא תכנית זה חזון. זה איך תיראה העיר הזאת עוד 30 שנה קדימה. איצטדיון סמי עופר זה חזון. בעבר בנו דירות ללא תקצוב תשתיות, מוסדות ציבור, בתי ספר ועוד. הסכם גג אומר שבתי הספר יחכו לילדים ולא הילדים יחכו לבתי הספר. לכן, לחתום פה הסכם גג על 18 אלף יח"ד. זה כמו לבנות עוד עיר".

ראש העיר, יונה יהב: "מדובר בהסכם היסטורי, לאחר שלושה הסכמים קודמים שהסדירו את הרחבת פארק הקישון, את הקמת פרויקט חזית הים העירונית ואת שיקוע הרכבת בעיר התחתית. ההסכם הנוכחי מבטיח את המשך התפתחותה של העיר וצמיחתה כמרכז המטרופולין.

"שיתוף פעולה זה עם משרד האוצר משקף את ההבנה של המדינה, כי חיזוקה של חיפה יתרום לחיזוק כל צפון המדינה. זוהי פעולה אמתית לחיזוק הפריפריה הצפונית. לאחר שנים רבות של תכנון ותאומים – הדברים הבשילו לכלל מעשה ואנו מודים לשרים על הירתמותם למימוש החזון".