מגמת שדרוג בניינים באזור הקריות במסגרת תמ"א 38, שנחשפה ב"ידיעות המפרץ" לפני חצי שנה, ממשיכה להתרחב, ועוד ועוד בניינים נבנים במסגרת זו בכל הקריות.

פרויקט ע"פ תמ"א 18 ברחוב דבורה במוצקין. צילום: נחום סגל

קרית ביאליק היא המובילה במספר הפרויקטים במסגרת תמ"א 38, אחריה מוצקין וקרית ים ולבסוף קרית אתא, שם מחירי הדירות הזולים יחסים עדיין אינם ממריצים יזמים להתחיל בפרויקטים. בדיקה של "ידיעות המפרץ" העלתה כי בחצי השנה האחרונה נרשמה עלייה של 80 אחוז במספר הבניינים שנבנו על פי תמ"א 38 וכבר אוכלסו.

תוכנית מתאר ארצית 38 מתייחסת לחיזוק מבנים קיימים נגד רעידות אדמה. התקן הישראלי בנוגע לעמידות בניינים נגד רעידות אדמה עודכן בשנת 1980, וכל בניין שנבנה לפני כן יכול לעבור שיפוץ במסגרת התוכנית. התוכנית מדברת על חיזוק יסודות הבניין על מנת שיעמוד ברעידת אדמה. יזם שלוקח על עצמו פרויקט כזה אמור לחזק על חשבונו את היסודות, ובתמורה יקבל זכויות לבנייה על גג המבנה.

במשך שנים, הפרויקטים במסגרת תמ"א 38 לא היו כדאיים באזור הקריות, אבל עם עליית המחירים, יותר ויותר יזמים גילו כי משתלם לבנות במסגרת תוכנית זו. ביוני 2017 בדק עיתון "ידיעות המפרץ", על פי אתר מדלן, את מספר הפרויקטים במסגרת תמ"א שבהליכי אישור, בנייה ומאוכלסים.

למשל, בקרית ביאליק: 21 פרויקטים נמצאים בבקשה להיתר, 23 פרויקטים בבנייה, 4 מאוכלסים. קרית מוצקין: 8 פרויקטים בבקשה להיתר, 7 בבנייה, 3 מאוכלסים. קרית ים: 7 בבקשת היתר, 5 בבניה, 2 מאוכלסים. בקרית אתא היו רק 2 בקשות בנייה, 1 בבנייה, 1 מאוכלס.

השבוע נבדק המצב שוב, ומתברר כי חלה עלייה משמעותית הן במספר בקשת ההיתר ובמספר הבניינים בבנייה ומספר הבניינים שאוכלסו.

קרית אתא: 1 בקשת היתר, 1 בבנייה, 2 מאוכלסים. קרית ביאליק: 34 בבקשה להיתר, 27 בבנייה, 7 מאוכלסים. קרית מוצקין: 8 בבקשת היתר, 10 בבנייה, 6 מאוכלסים. קרית ים: 9 בבקשה להיתר, 8 בבנייה, 3 מאוכלסים.

ניתוח התוצאות מראה כי עד כה אוכלסו בקריות 18 בניינים במסגרת תמ"א 38, לעומת 10 בלבד לפני חצי שנה, עלייה של 80 אחוז. מספר הבקשות להיתר עמד לפני חצי שנה על 38 וכיום על 52, עלייה של כ-35 אחוז.

מספר הפרויקטים בבנייה עמד אז על 36 וכיום על 46, עלייה של כ-27 אחוז.
גורמים בענף הנדל"ן בקריות העריכו השבוע כי המגמה הזו, של פריחת פרויקטים במסגרת תמ"א 38, תלך ותגבר, בעיקר עקב היעדר שטחים לבנייה במרכזי הערים המבוססים והמפותחים ובנייה מסיבית רק בשכונות חדשות, שלרוב הן הרבה פחות מרכזיות.