בשורה לדיירי רחוב העצמאות בקרית ביאליק: שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, תמר שרון נתנאל, קבעה כי חברת 'אאורה' יכולה להמשיך בהליכים לביצוע פרויקט פינוי-בינוי ברחוב, תוך שהיא דוחה את עתירת היזם הקודם, אבי סלע.

רחוב העצמאות בקרית ביאליק. צילום נחום סגל

בכך מקווים נציגי הדיירים כי יבוא קץ לעשרות שנים של עיכובים, ופרויקט פינוי-בינוי ברחוב, במסגרתו אמורות להיבנות כ-1,400 דירות חדשות במספר רבי קומות, ייצא לדרך.

המאבק בין הדיירים לבין היזם אבי סלע נמשך כבר כמה שנים, עם פניות אין סוף לערכאות. בסופו של דבר החליט בורר כי היזם לא עמד בחוזה, וקבע כי כונס נכסים שמינה יבצע הליך התמחרות בין יזמים שיגישו הצעות לנהל את הפרויקט.

היזם עירער על פסיקת הבורר לבית המשפט המחוזי ובהמשך לבית המשפט העליון, אבל בכל הערכאות, פסק הבורר אשר הוציא את אבי סלע מהפרויקט אושר והפך לחלוט.

כונס הנכסים בתיק, עו"ד סולי ואנו, בדק הצעות של יזמים, ניהל מו"מ מולם, ובסופו של דבר בחר בחברת אאורה, שנשארה בסוף התהליך החברה היחידה בתחרות. אאורה הציעה 13 מיליון שקל עבור הזכות לנהל את הפרויקט, לנהל מו"מ מול הדיירים ולהוציא את הפרויקט לדרך.

על החלטה זו של היזם הגישה חברת 'דיירי רחוב העצמאות' ערר לבית המשפט המחוזי. טענתו המרכזית של היזם אבי סלע היתה כי אאורה לא עומדת בתנאי הסף שנקבעו על ידי כונס הנכסים. טענה נוספת היתה כי מדובר בפרויקט ענק, וכי אפשר היה לקבל סכום כסף גבוה יותר מאשר שילמה חברת אאורה.

בסופו של דבר קבעה השופטת, כי למרות שחברת אאורה אכן לא עומדת לגמרי בתנאי המכרז, הרי שבסעיפים המרכזיים היא עומדת, ומבצעת פרויקטים בסדר גודל של מאות יחידות דיור.

השופטת ציינה כי למרות שחברת 'דיירי רחוב העצמאות' טענה שיש חברות שמוכנות להציע הרבה יותר עבור הזכות לנהל את הפרויקט, הרי שלא הוגשה אף הצעה מעשית.

במהלך הדיונים גם דרש סלע שחברת אאורה תוריד את הדגלים שהציבה ברחוב, בהם היא קובעת שהיא המבצעת בפרויקט. לאור פסק הדין, דחתה השופטת  בקשה זו.

חברת דיירי רחוב העצמאות חויבה לשלם הוצאות בסך 60 אלף שקל לאאורה, לכונס הנכסים ולדיירים, אותם ייצג בהליך זה עו"ד יוסי מילר.

היזם אבי סלע סירב להגיב לפסק הדין של בית המשפט המחוזי.