הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה אישרה ביום שני השבוע את התוכנית המפורטת לפינוי-בינוי בשכונת אג"ש בקרית ים. בעירייה כינו זאת "החלטה היסטורית", אשר בכוחה להוציא עתה מהכוח אל הפועל את התוכנית ולהפוך אותה לאופרטיבית כבר בתוך מספר חודשים.

כל מתחם בנפרד. התוכנית המוצעת | הדמיה באדיבות העירייה
במתחם השכונה הוותיקה המיועד לפינוי בינוי יש נכון להיום כ-280 יחידות דיור, אשר עתידות להפוך במסגרת יישום התוכנית לכ-1,600 יח"ד.
התוכנית שאושרה הופכת להיות התוכנית המשמעותית, האפשרית והגדולה ביותר בתחום זה שאושרה עד כה בצפון.

על פי מתווה התוכנית, יוכלו מעתה תושבי השכונה להתאגד על פי המתחמים שמופיעים בה וליישם אותה על בתיהם, בלי קשר לשאר חלקי השכונה.

על פי התוכנית, בפרויקט חמישה מתחמים שונים ונפרדים. בכל מתחם, התושבים יכולים להתארגן ולהתקשר עם יזם, ללא קשר למתחמים האחרים. התוכנית שהוכנה על ידי משרד הבינוי והשיכון מאפשרת בנייה בכל מתחם בנפרד, ללא קשר למה שקורה במתחמים השכנים, כולל תשתיות של מים, ביוב וכבישים.

בביצוע פרויקט בדרך הזו, אין צורך בהסכמת כל הדיירים על מנת להתחיל בהליכי הבנייה.

ההערכה היא כי רבים מהתושבים יוכלו להיענות עתה לפניות של יזמים אשר יבקשו לפעול בהתאם לתוכנית ולחדש את פניה של השכונה.
כחלק מהתוכנית, יידרשו היזמים להשתתף, יחד עם משרדי הממשלה, בחידוש התשתיות ושטחי הציבור שבשכונה, כמו גם בניית מוסדות ציבור לאוכלוסייה החדשה.

ראש העיר, דוד אבן צור: "זהו חלום שהופך למציאות. מאז שנכנסתי לתפקיד, שמתי לי למטרה לעשות את מה שנחשב למדע בדיוני, פרויקט פינוי-בינוי בשכונת אג"ש".

בשבוע שעבר פורסמה ב"ידיעות המפרץ" הערכתו של ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית, שקבע כי קרית ים היא בין חמש הערים שבהן יהיו התפחותויות משמעותיות בנושא התחדשות עירונית.

וכך אמר: "מדובר בעיר עם המון פוטנציאל לפינוי-בינוי, ועם מערכת עירונית התומכת בפרויקטים מסוג זה. מאות בניינים ישנים, מיקום אסטרטגי בקריות, חוף ים ותושבים הכמהים להתחדשות עירונית".