סכסוך השכנים בבניין משותף פרץ לאחר שהשכנים מקומת הקרקע התקינו מזגנים על קיר דירתם של שכניהם בקומה הראשונה.

צילום: shutterstock

במסגרת תביעתם טענו בני הזוג כי שכניהם ערכו לפני שלוש שנים שיפוצים בדירה, והעבירו את מנוע המזגן ממסתור הכביסה, אשר סופח לשטח הדירה המשופצת, לפרגולה.

זאת, תוך הצמדת המנוע לקיר החיצוני של הדירה שמעליהם, ממש מתחת לחלון חדר השינה שלהם, כאשר הקיר מסווג כרכוש משותף של דיירי הבניין. בעקבות העברת המזגן, החלו התובעים לסבול מפליטת אוויר חם היישר אל חדר השינה, רעידות ורעש בכל פעם שהמזגן הודלק.

בני הזוג מהקומה הראשונה טענו כי מנוע המזגן שהותקן מתחת לחלון חדר השינה שלהם מרעיש, מרעיד את הקיר ופולט חום בלתי נסבל, וכי שכניהם העבירו את מיקום מזגניהם מבלי לקבל היתר וללא קבלת אישור משאר הדיירים.

מנגד טענו השכנים כי התקינו את המזגנים בהתאם להנחיות העירייה, ודיווחו על כך כדין. כמו כן טענו כי המזגן של שכניהם מרעיש באותה מידה כמו המזגן שהתקינו.

ואולם, שופט בית משפט השלום שדן בתביעת בני הזוג מהקומה הראשונה, אשר דרשו משכניהם להסיר את המטרד, התרשם כי המזגנים הותקנו באופן המפר את ההנחיות וחוקי התכנון והבנייה, ואכן גרמו אי נוחות ומטרד רעש, חום ורעידות.

לאור זאת הורה לנתבעים להסיר את שלושת המזגנים שהתקינו שלא כדין בתוך פרק זמן של 30 יום, ולהתקינם מחדש על קיר דירתם, כך שחלקם העליון יהיה מרוחק לפחות במטר מרצפת הדירה שמעל. כמו כן חויבו הנתבעים לשלם לשכניהם את הוצאות המשפט.