בטיחות בנסיעה היא מעל לכל, בעיקר כשמדובר בילדים שלנו. אחת המשימות המבלבלות ביותר שלנו, כהורים, היא לבחור את מושב הבטיחות הנכון והמתאים ביותר לתינוק שלנו. אבל מאיפה מתחילים? איך נוכל לדעת מה הכי בטוח? למה כדאי לשים לב? האם כדאי לרכוש מושב בטיחות אינטגראלי שנותן מענה מגיל לידה ועד גיל 5, או שמומלץ להשקיע בסלקל שמותאם במיוחד לתינוקות רכים?

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

בשביל לעשות לנו קצת סדר ולהבין מה חשוב במושבי בטיחות ואיך לבחור את המושב הנכון, פנינו אל ערן בן שיטרית, הבעלים של "בא לי בייבי", אשר בעשר השנים האחרונות התקין אלפי מושבי בטיחות ונחשב לשם דבר כאשר מדובר בבחירת סלקלים ומושבי בטיחות.

בין סלקל למושב בטיחות

"אחת השאלות השכיחות ביותר של הורים היא האם לרכוש סלקל שמותאם עד משקל של 13 קילו, או לבחור במושב בטיחות שמתאים מגיל לידה ועד משקל של 45 קילו" אומר ערן. "ההתחבטות היא באמת קשה, אבל צריך להבין את ההבדלים בין השניים. הסלקל בנוי כמו ביצה שעוטפת את התינוק, כך שכל השלדה של הסלקל וכל אמצעי הבטיחות נמצאים קרוב אליו, כך שבמהלך הנסיעה יש פחות טלטול. מעבר לכך, את הסלקל ניתן לכסות במגן שמש כאשר התינוק נרדם בנסיעה, וגם אפשר להוציא אותו מהרכב בצורה נוחה ואפילו לחבר אותו עם מתאם אל שילדת העגלה".

בין המותגים המובילים היום של הסלקל אפשר למצוא את צ'יקו האיטלקית, ג'ואי הבריטית או סייבקס הגרמנית. לאחרונה פיתחה סייבקס את מושב הבטיחות סייבקס סירונה M עם חיישן הבטיחות סנסור סייף 2.0 המשלבת בסוגר המושב טכנולוגיה מתקדמת שמתריעה כאשר הילד נמצא במצב של בטיחות לקויה. בנוסף, ישנה התרעה המשודרת ישירות אל הטלפון הסלולרי במקרה ששכחנו את הילד ברכב.

סייבקס סירונה M

"מושבי הבטיחות מתאימים מגיל שנה ועד גיל 5 לערך" אומר ערן "גם כאן אפשר לראות חידושים רבים בתחום, כמו כסא גרקו פוראבר שגם הופך לבוסטר בהמשך הדרך או כסא גרקו אקסטנד 2 פיט שמעריך את מקום רגלי הילד".

גרקו פוראבר, הופך גם לבוסטר

ההמלצה של ארגון הבריאות האמריקאי היא להושיב את הילד כנגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים "גם בארץ כבר פועלים לשנות את התקן" אומר ערן "ואפשר כבר למצוא כסאות שנותנים מענה לדבר, כמו גרקו אקסטנד 2 פיט שזכה במקום הראשון בקונסיומר ריפורטס בשנת 2018. הכסא מאפשר לשבת כנגד כיוון הנסיעה בצורה הנוחה ביותר".

גרקו אקסטנד 2 פיט עם מאריך רגליים לישיבה נוחה נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים

איך מתקינים את זה?

אם הוצאתם פעם את מושב הבטיחות בשביל לנקות אותו וניסיתם להחזיר אותו בחזרה, סביר להניח שגם אתם התבלבלתם ומצאתם את עצמכם רבים עם חגורות הבטיחות ומנסים להשחיל את הרתמות למקום הנכון.

"אפשר לקנות את מושב הבטיחות הכי טוב והכי יקר בעולם, אבל אם לא התקנתם אותו נכון, לא עשיתם כלום" אומר ערן. "התקנת הסלקל או כסא הבטיחות זה הדבר הקריטי ביותר ואין מקום לטעויות. כשקונים כסא חדש לרכב, צריך לקבל הדרכה מלאה לגבי אופן ההתקנה וכמובן שירות התקנה של המושב. אצלנו בבא לי בייבי אנחנו מספקים את השירות הזה ללא תשלום, כי כשמדובר בבטיחות של ילדים אין מקום לפשרות".

בא לי בייבי, שדרות בן גוריון 84, קרית מוצקין, http://balibaby.co.il