קרית מוצקין נכללת ברשימת הערים המוביליות בבנייה לגובה, זו השנה השנייה ברציפות. לפני שנה היא היתה במקום ה-20, בדירוג שביצע האדריכל גיא מילוסלבסקי, והשנה היא נמצאת במקום ה-15, על פי דירוג שערכה לשכת שמאי מקרקעין בישראל על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. יצוין כי כבר לפני מספר חודשים חשף עיתון ”ידיעות המפרץ” את המגמה של בנייה לגובה בקריות, מגמה שהולכת ומתחזקת.

בנייה בקריות. צילם: נחום סגל

בשנה שעברה הייתה מוצקין כאמור במקום ה-20 ברשימת הערים המובילות בבנייה לגובה עם מגדלים מעל 16 קומות, ובהם 392 דירות הנמצאות בבנייה.

בשנה שעברה החלה בקרית מוצקין בניית 518 יחידות דיור בבניינים בני 16 קומות ומעלה. מתוך זה, 196 יחידות נבנות בבניינים עד 16 עד 20 קומות, ועוד 322 יחידות דיור נבנות ברבי קומות בני 21 קומות ומעלה.

גם קרית ביאליק נכללת בסטטיסטיקה: בעיר נבנות 299 דירות בבניינים מעל 16 קומות. 185 דירות נבנות בבניינים בני 16-20 קומות, ועוד 114 ברבי קומות מעל 21 קומות. מוצקין תופסת את המקום ה-24 ברשימת הערים בהן יש ריבוי בנייה ברבי קומות.

המגמה הכללית בארץ היא בנייה בבניינים נמוכים יחסית, ואכן רוב הבנייה הרוויה בישראל עדיין נמוכה יחסית. כך, כחצי מהתחלות הבנייה במחצית הראשונה של השנה היו של בניינים בני 3-10 קומות בלבד, וכ-13 אחוז היו בבניינים בני11 עד 16 קומות.

עם זאת, הנתונים מצביעים על מגמה שהולכת ותופסת תאוצה בכל הקשור לבנייה לגובה. נכון למחצית הראשונה של 2018, כל דירה עשירית שנבנתה בארץ ממוקמת במגדל הכולל למעלה מ-21 קומות.

מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, משה יבין, הסביר בזמנו את המעבר לבנייה לגובה בקריות: "נושא הבנייה לגובה קשור בצפיפות פר מגרש. פעם היתה צפיפות פשוט מגוחכת, 6 יחידות דיור לדונם. כשאין שפע בקרקעות, זה לא משהו שמתקבל על הדעת.

לכן הצפיפות כיום לדונם היא 20 יח"ד בממוצע, ובפרויקטים של התחדשות עירונית זה יכול להגיע עד 40 יח"ד לדונם. המגבלה היחידה עם הבנייה לגובה היא נושא החנייה. מכיוון שאין מקום לכמות החניות הנדרשת בתוך המגרש, זה מצריך חנייה במרתף, וזה דבר יקר".