על רקע דיווחים לירידה במכירת דירות, וההערכה שרוכשים רבים "יושבים על הגדר", מפרסמת חברת גיא ודורון לוי נתונים המעידים על מכירות של כ-110 דירות בפרויקט '& קרית ביאליק' בשכונה החדשה אפקה, המוקם בימים אלה.

פרויקט & קרית ביאליק באפקה, השבוע | צילום: גיא ודורון לוי
נתוני הלמ"ס שפורסמו בסוף 2018 מראים על ירידה של למעלה מ-30 אחוז במכירת דירות במחוז חיפה. סך הדירות שנמכרו במחוז כולו בין מאי לאוקטובר 2018 עומד על 1,455, לעומת 2,114 בתקופה המקבילה ב-2017.

בחברה מדווחים כי מרבית הרוכשים הם תושבי הסביבה – משפחות ומשפרי דיור מהקריות, מחיפה ומיישובים נוספים. חלק מהרוכשים הם רווקים מעל גיל 26, אשר הצטרפו לאחרונה למעגל הזכאות (עד כה הזכאות לרווקים היתה מגיל 35 ומעלה).

הדבר מאפשר לצעירים ילידי 92' ומטה לרכוש דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים ממחיר השוק. אלמנט נוסף שהיווה זרז למכירות הוא האפשרות של בחירות קרובות, שיביאו לסיום פרויקט מחיר למשתכן.

בחברה ציינו כי השקת הדירה והקומה לדוגמה חיזקו אף הן את המכירות בפרויקט. הדירה לדוגמה, הראשונה שהוצגה בפרויקט מחיר למשתכן והראשונה בשכונה, איפשרה לרוכשים ולמתלבטים לראות באופן מוחשי את מה שהם עתידים לקבל, ותרמה להחלטת הקנייה.

החברה מציעה כיום דירות 4 ו-5 חדרים בפרויקט, במחיר הנמוך בכ-30 אחוז ממחירי השוק בקרית ביאליק, ומגלם הנחה של מאות אלפי שקלים לכל דירה. הבנייה נמצאת בעיצומה, והפרויקט עתיד להתאכלס החל מאוגוסט הקרוב.

אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק והמכירות של חברת גיא ודורון לוי: "הציבור יודע לזהות הזדמנות טובה, בשכונה חדשה שעתידה להיות מרכזית ומובילה, במחירים שככל הנראה לא יחזרו. הרחבת מעגל הזכאים הביאה אף היא לעלייה במכירות, ומאפשרת לקבוצה משמעותית של רוכשים לרכוש דירה מוזלת בגיל צעיר".

למ"ס: הירידה נמשכת
במישור האזורי, גם ברבעון הרביעי של שנת 2018 נמשכה המגמה של ירידה במספר הדירות החדשות שנמכרו באזור חיפה והקריות, וזאת בניגוד למגמה הארצית, שם נרשמה עלייה של למעלה מ-17 אחוז במספר יחידות הדיור החדשות שנמכרו. כך עולה מנתונים עדכניים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

על פי הנתונים נמכרו בחודשים ספטמבר-נובמבר השנה 640 דירות חדשות באזור, לעומת 785 דירות חדשות בתקופה המקבילה בשנת 2017, ירידה של כמעט 10 אחוזים.

באשר למספר הדירות המבוקשות, נתון המשקלל גם את מספר הדירות שנבנו שלא לצורכי מכירה (בנייה עצמית, קבוצות רכישה, בנייה להשכרה ועוד), כאן דווקא נרשמה עלייה קלה במחוז, ולעומת כמות מבוקשת של 1,014 בין ספטמבר נובמבר 2017, בתקופה המקבילה ב-2018 נרשמה כמות דירות מבוקשת של 1,055.