צלום: נחום סגל

משקה האלוורה סאפה (SAPPE) סופק לצרכנים בכל ימות השנה, למרות שלא היה כשר לפסח. בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה לבית משפט המחוזי בחיפה, הכשירה החברה את המרכיב במשקה שגרם לאי הכשרות.

קראו עוד ב-mynet:
אתא: שיסה את כלב הפיטבול שלו בשכנתואת התביעה הייצוגית הגיש עו"ד שלומי כהן מקרית ביאליק, לאחר ששני תושבי הקריות, חובשי כיפה ושומרי מסורת, פנו אליו בנושא.
בתחקיר שביצע עו"ד כהן, גילה כי קוביות האלוורה במשקה "מרחפות" בחלל הנוזל ואינן צפות או שוקעות בו הודות להוספה של חומר סמיך בשם ג'ילאן גאם למשקה. חומר סמיך זה מעלה את צמיגות המשקה ובכך מאפשר את "ריחוף" קוביות האלוורה בתוכו.

בכתב התביעה נטען כי למרות שחומר זה אינו כשר לפסח, אין לו כל זכר ברשימת המרכיבים שעל תווית המשקה. על פי טענתו של עו"ד כהן, הג'ילאן גאם הושמט מרשימת הרכיבים על ידי המשווקים בארץ בזדון, כדי שיוכלו לקבל כשרות על המשקה בתקופת חג הפסח. עוד נטען בכתב התביעה כי על ידי כך הונו המשווקים את הלקוחות שומרי מצוות איסור אכילת חמץ, והכל כדי להגדיל את רווחיהם ומכירותיהם.

עו"ד כהן פנה למשווק וביקש להוסיף את רכיב הג'ילאן גאם לרשימת הרכיבים, ולהימנע מלהציג את המשקה ככשר לפסח. כמו כן ביקש לפצות את מרשיו על העובדה כי נאלצו לשתות משקה שאינו כשר לפסח בחג הפסח.

המשווק נעתר לדרישה הראשונה של עו"ד כהן, ושינה את אריזת המוצר בכך שהסיר את הציון: "כשר לפסח". עם זאת סירב לפצות את התובעים.

בעקבות כך הוגשה תביעה ייצוגית, שבה דרש עו"ד כהן לפצות לא רק את מרשיו, אלא גם את ציבור שומרי הכשרות אשר נאלצו לשתות משקה חמץ בחג הפסח מבלי ידיעתם.

לטענת המשווק, המשקה מיוצר בתאילנד, והחברה המייצרת כלל לא עידכנה אותם כי החומר ג'ילאן גאם נמצא במשקה. ברגע שגילו זאת, הוסיפו אותו לרשימת המרכיבים ושינו את התווית בכך שהורידו ממנה את הכשרות לפסח. כמו כן, צירפה המשווקת חוות דעת של הרב ברק מליחי, שמבחינה הלכתית מי ששתה בשנים עברו מן המשקה ולא ידע על קיומו של רכיב הג'ילאן גאם, לא נתפס בעוון חמץ.

במהלך הדיונים המשפטיים עלה כי כיום משקה האלוורה מכיל רכיב ג'ילאן גאם שעבר בדיקת כשרות לפסח, ועל כן המשקה כשר לפסח לשומרי מצוות ושומרי חמץ.

בתום הדיון, לאחר שהשופט יגאל גריל שמע את הצדדים, הוא המליץ להם להגיע לפשרה. ואכן הצדדים הגיעו לפשרה שקיבלה השבוע גושפנקא של פסק דין. על פי פסק הדין, המשווקת תתרום 45 אלף בקבוקי משקה לשלוש עמותות שעוסקות בחלוקת מזון לנזקקים. כמו כן, המשווקת תפצה את התובעים ב-10,000 שקל ותשלם 90 אלף שקל שכר טרחת עו"ד.