במבט ראשון נראית סדנת העבודה בקרית מוצקין כמו חנות פרחים לכל דבר: על המדפים פזורים אינספור אגרטלים ובהם סידורי פרחים במגוון צבעים, ועל שרפרף יושבת טי (34), צעירה וייטנאמית, ושוקדת על הכנת עוד סידור. רק אז שמים לב שבעצם לא מדובר בפרחים רגילים, אלא באמנות של ממש - יצירת סידורי פרחים מגרביונים צבעוניים.

"חיבור מדהים". צילום: נחום סגל

לאט, בהמון סבלנות, מצליחה טי ליצור סידורי פרחים שלא נובלים ולא זקוקים למים, ורק עין מאוד מאוד מקצועית יכולה להבחין בהבדל. מגוון העבודות גדול מאוד, המחירים 350-38 שקל, ולידה כל הזמן מסייע ומשווק, מעודד ומחזק גבי כהן, בן זוגה כבר שבע שנים.

הקשר ביניהם החל לפני שבע שנים, בעת שגבי (58), פנסיונר של חברת החשמל, גרוש ואב לשלושה שהבריא ממחלת הסרטן, יצא לטיול במזרח. הוא הגיע להו צ'ין מין סיטי, סייגון לשעבר, והתגורר במלון במרכז העיר. כבר בתחילת הביקור הוא שם לב לצעירה שמכרה ברכות בתלת ממד בלובי המלון.

מול המלון התבצעו עבודות לבניית מלון חדש. כהן: "היה המון רעש, וכשחלפתי על פני טי בלובי היא ישבה חשופה לכל הרעש הזה ושאלתי את עצמי איך היא בכלל עומדת בזה. עליתי לחדר, הבאתי אטמי אוזניים שקיבלתי בטיסה, ונתתי לה כדי שהרעש לא יפריע לה. וזהו. המשכתי בדרכי".

אבל המחווה של כהן לא עברה בלי תשומת לב מהצד השני. כשחזר מארוחת הערב הוא שוב פגש בטי וקנה ממנה כרטיס ברכה בתלת ממד, שבו הוטבע התאריך של אותו יום - 24.11.2011. ואז טי עשתה את הצעד הבא.

הטיול שהיה אמור להימשך כמה ימים נמשך עוד ועוד. גבי וטי. צילום: נחום סגל

השבוע, בסדנה שלה במוצקין, היא משחזרת את תחילת המסע המשותף בעברית בסיסית, מתובלת בקצת אנגלית: "שאלתי אם הוא רוצה לשתות כוס קפה ביחד. רציתי לומר לו תודה על אטמי האוזניים. הוא תייר, וחשבתי, אולי בעוד יום יטוס משם. הוא אמר 'בסדר', והלכנו לשתות כוס קפה. למחרת טסנו ביחד לקמבודיה".

חיבור מדהים
ככה, בלי פחד? בקושי הכרת אותו.
"לא פחדתי. שאלתי אותו רק שאלה אחת - יש לך אשה? אמר לא, אז נסעתי איתו. גם הבטיח שאם לא נסתדר, אוכל לחזור לעיר שלי. מה כבר יכול להיות? אז טסנו".

הם הסתובבו בקמבודיה, טסו לתאילנד ולאוס. טיול שאמור היה להימשך כמה ימים נמשך עוד ועוד. בסופו של דבר הטיול נגמר, כהן חזר לישראל, וטי להו צ'י מין סיטי. סוף הסיפור? רומן של קיץ? ממש לא.

השניים שמרו על קשר באמצעות הווטסאפ, שוחחו בלי סוף, הידקו את הקשר, וכעבור שנה שוב נפגשו בתאילנד ויצאו לשבוע של צלילות באזור סימילאן, בין תאילנד לבורמה. כהן: "אני חייב להודות שזה היה קליק מהרגע הראשון. חיבור מדהים. הרגשתי שאני מכיר אותה שנים. ואז, בסילבסטר בפוקט, הזמנתי אותה לבוא לארץ".

ב-2013 טי הגיעה לראשונה לישראל עם אשרת תיירת ושהתה פה חודש וחצי. היא הכירה את הארץ, הכירה את המשפחה של כהן, את ילדיו, וחזרה לארצה, אבל לא לפני שהחליטה ביחד עם גבי שתחזור לישראל, הפעם באופן קבוע.

כהן: "פניתי למשרד הפנים, הם התנהגו בצורה הכי הוגנת שאפשר. היא קיבלה אשרה לחיים משותפים, ומדי שנה חידשו לה את האשרה, עד שקיבלה תעודת זהות. היא תושבת ארעית על בסיס חיים משותפים, ומוכרת במשרד הפנים ובביטוח הלאומי כידועה בציבור שלי".

אילו תגובות קיבלתם מהמשפחות?
כהן: "אף אחד לא שפט אותי, אף אחד לא אמר מלה רעה. ב-2010 חליתי בסרטן והחלמתי, אז אחרי שיצאתי מזה כולם נתנו לי קרדיט שאני יודע מה לעשות".

טי: "האמת היא שהמשפחה שלי אוהבת את גבי יותר מאשר אותי. בהתחלה חשבו שהוא קצת קוקו, אבל אחר כך ראו שהוא בסדר גמור. סתם, בצחוק".

בני הזוג מתגוררים בקרית ביאליק, והם החלו לחפש תעסוקה מתאימה לטי. בתחילה היא עבדה במסעדה, ואחר כך החלה בעיסוק שלה, באמנות שלה - הכנת סידורי פרחים אמנותיים מגרביונים צבעוניים בעבודת יד.

ביקור האמא
בתחילת דרכה עמדה טי בטיילת בן גוריון בקרית ביאליק עם סל ומכרה פרחים לעוברים והשבים. אחר כך ישבה במסעדות באח"י אילת ומכרה ללקוחות. היו לה גם אופניים חשמליים שעליהם רכבה ממקום למקום ומכרה את הפרחים.

כהן: "אנשים אוהבים מאוד את העבודות שלה, אז ניסינו בעוד מקומות: שוק רמלה לוד למשל, אבל שם זה לא ממש הלך. לבסוף הגענו לקריון ולקחנו דוכן בקומה השנייה, יום בשבוע. גם בטיילת שנפתחה שם ניסינו. לבסוף, בעזרת חבר טוב, פיני דיטמן מביאליק, הגענו למנכ"ל קניון שער הצפון, דודו שגיא. הוא מאוד אהב את העבודות של טי, ופתחנו שם דוכן שעבד מצוין".

לפני שנה ושלושה חודשים נולדה אן, הבת הבכורה של בני הזוג. לרגל האירוע הגיעה אמה של טי לארץ ושהתה פה שמונה חודשים. טי הפסיקה לעבוד למשך מספר חודשים, וכאשר חזרה הגיעה למסקנה שצריך שוב לעבור מקום.

כהן: "בעזרת חבר הגענו אל דפנה צורי, מנכ"לית תיאטרון קרית מוצקין, שמהרגע הראשון אהבה את העבודה של טי. היא התלהבה והבטיחה לעזור בכל, והיא אכן עוזרת לנו. טי מגיעה מספר פעמים בשבוע לתיאטרון ומוכרת את העבודות המיוחדות שלה".

טי התאקלמה לא רע בישראל ואוהבת את הארץ ובמיוחד את ים המלח. "אני גם אוהבת את המשפחה שלו, יש לו ילדים ממש יפים וטובים, וכיף לי איתם".

ומה הלאה?
כהן: "אנחנו עומדים למכור זיכיונות לעבודות של טי. יש בחור מירושלים ועוד אחד מתל אביב, שרוצים לפתוח מקומות שבהם ימכרו את העבודות האלה".