את חייו של צביקה פלג (65) אפשר לחלק לשתי תקופות עיקריות: החיים לפני שגילה את הרדיו והחיים לאחר שגילה את התחביב הזה והבין שאפשר להתפרנס ממנו בכבוד. את האהבה למוזיקה הנחיל גם לשלושת ילדיו, שמאז ילדותם התחברו לחוויה של האבא המשדר.

"אני לא מחליט, לא קובע את טעם המאזינים". צביקה פלג. צילום: נחום סגל

אבל רק אחד, הבן הקטן ירדן, עשה מזה קריירה, והיום הוא אחד המפיקים המובילים בישראל.

ואם מישהו יאמר שאין לו מושג מי זה ירדן , הסיבה פשוטה מאוד: כינויו של ירדן בפי חבריו, מאז היה צעיר, הוא ג'ורדי, וזה גם השם של מפיק המוזיקה הכי נחשב היום בישראל, האיש ששם על המפה את הצמד סטטיק ובן אל וכיום שופט ב"ישראל גוט טלנט".

אבל, עבור צביקה ועבור אשתו מלכה, ג'ורדי לעולם יהיה ירדן, הבן הקטן שבזכות צניעותו, כך להגדרת אביו, הגיע לאן שהגיע.

צביקה הגיע לרדיו ממש במקרה. בשנת 1991 הוא עבד כמוכר בחנות סנסור במפרץ חיפה. ביום גורלי אחד ביקש ממנו המוכר במדור הסטריאו להחליף אותו להפסקה קטנה של עשר דקות.

"ידעתי שהוא יגיע רחוק". הבן ג'ורדי כשופט בתוכנית ריאליטי. צילום: מיכה לובטון

פלג: "הגיעו שני אנשים שביקשו לראות ציוד. הסברתי להם מה שהסברתי, והם אמרו: 'וואו, יש לך קול מאוד רדיופוני'. האמת, הופתעתי. לא היה לי מושג לגבי איכות הקול שלי, ואז הסתבר ששני החבר'ה האלה היו בעלי תחנת הרדיו הפיראטית 'רדיו 2'.

התחנות הפיראטיות פרחו באותה תקופה, וזו היתה תחנת הרדיו הכי משמעותית בקריות. הם שידרו מקרית ים, ובתוך שבועיים קולי העמוק הביא לי תעסוקה כשדרן רדיו. מאז אני בתחום הזה, עד היום".

פציעה בלבנון
פלג נולד בקרית אליעזר בחיפה, בן יחיד להוריו. אביו, נחום פולינרו, היה שחקן כדורגל במכבי חיפה ובמכבי חדרה. האם עקרת בית.

הוא למד בחיפה, במגמת חשמל, ואת השירות הצבאי העביר בבסיס כורדני בקריות. בגיל צעיר הכיר את מלכה בדיסקוטק בחיפה, ובעת השירות הצבאי הם התחתנו. לבני הזוג שלושה ילדים: צחי (43), תמי (41) וירדן (31). מאז 1985 המשפחה מתגוררת בקרית מוצקין.

במלחמת לבנון הראשונה עבר תאונה: "זה היה במרס 1983, בצפון, בעת מלחמת לבנון הראשונה. נפגעתי מפרישה לא נכונה של זחל, שגמר לי על הרגל ועל הגב. היה שיקום ארוך, שלוש וחצי שנים. בשנים האחרונות אני זקוק למקל כדי ללכת, ויש לי אחוזי נכות קבועים".

עם פתיחת תחנות הרדיו המקומיות הממוסדות, ב-1998, עבד פלג ב"רדיו קול רגע" עד לשנת 2004, ומאז הוא ב"רדיו צפון". בכל התחנות שבהן עבר, עשה קריירה בתחום מאוד מוגדר של מוזיקה - שירי שנות ה-60, שעבורו מתפרשים בין שנת 1950 ועד לשנת 1978. "זו התקופה שאני אוהב ואני מכיר", הוא אומר.

"לא היתה מוזיקה מוגדרת משנות ה-50 ועד לשנות ה-70, והתקופה הבאה של המוזיקה היא שנות ה-80. יש לי אוצר של שלושה עשורים. תמיד אהבתי את זה, תמיד התעניינתי בזה, תמיד זה ריתק אותי".

משחק בכפתורים 
עד כמה היה חשוב לך להנחיל לילדים את האהבה שלך למוזיקה?
"מאוד היה לי חשוב, ושלושתם מבינים במוזיקה. ירדן היה מגיע איתי לרדיו מגיל חמש-שש. היה יושב איתי באולפן, משחק בכפתורים.

"כבר אז ראיתי עד כמה הוא אוהב את זה, אבל עד כמה הוא כשרוני ראיתי כשהיה בגיל 16-15, כאשר התחיל ליצור מוזיקה. הקשבתי לשיר בסגנון פופ, שזה הסגנון שלו עד היום, והבנתי עד כמה הוא מוכשר".

זוכר את השיר הראשון שלו?
"ברור, אבל לא יכול לדבר על זה, כי זה שיר מאוד אישי שלו. הוא במגירה עד היום".

מאיפה השם הזה ג'ורדי?
"החברים שלו נתנו לו. בשבילנו הוא ירדן, לא יעזור. האמת היא שיש סיפור עם השם שלו. אני רציתי לקרוא לו מורן, על שם סבתי שנפטרה. נדרתי נדר אפילו. ואז באתי לאשתי, והיא מאוד כעסה, כי היא רצתה את השם ירדן.

"שאלה אותי איך יכולתי לנדור נדר כזה. היא התעקשה על ירדן, ואז הלכתי לרב, לראות מה אני יכול לעשות, והוא אמר: 'תקראו לילד ירדן, כך תלך עם הנדרים שלך כל חייך, ולמה זה? אם כותבים ירדן הפוך, זה יוצא נדרי. שיחרר אותי מהנדר, ומאז הבן הוא ירדן".

עד כמה יש לך חלק במה שהוא היום?
"אני לא רוצה לומר לבד, אבל הוא אמר באינספור ראיונות שיש לי חלק בקריירה שלו ושהשפעתי עליו. הוא תמיד התעניין במוזיקה, בסגנונות, במידע. אני מסתכל על ירדן, מפיק על, אבל בשבילי הוא עדיין ירדן, הבן, ואני מקבל בהכנעה ובאהבה את האמירה שלו שהשפעתי עליו".

גם ג'ו עמר 
יש מוזיקה שאתה לא אוהב?
"בין אותן שנים, שאני קורא להן שנות ה-60, אני אוהב הכל. גם ג'ו עמר וגם החיפושיות".

וירדן, באיזה מקום הוא נמצא מבחינה מוזיקלית?
"מאז שהתחיל, הוא בתחום הפופ. לא הלך לצדדים. לא מוזיקה אלקטרונית, ולא רוק כבד. נשאר מאוד במיינסטריים".

איך אתה מסביר את ההצלחה שלו?
"רק בזכות דבר אחד - הצניעות שלו. אני מכיר אנשים בתחום, כולם רעש וצלצולים, אני ואני ועוד פעם אני. ירדן צנוע, וזה סוד הכוח שלו. הוא שקט, הוא מחושב, יש בו המון יושרה. הוא גם אדם שליו. דומה יותר לאשתי בתכונות האלה. והוא מוכשר ברמות שקשה פשוט לתאר. מגיל צעיר ידעתי שהוא יגיע רחוק".

היום משדר פלג תוכנית בשם "מועדון הסיקסטיז" ב"רדיו צפון", 104.5, בימים שלישי ורביעי, ב-21:00, והוא אוהב כל רגע. ובכלל, בגיל 65 הוא נהנה מחיי המשפחה.

ירדן, למרות כל העבודה מסביב לשעון, מתגורר בקרבת מקום, בקרית חיים, עם אשתו דורין, ומקפיד להגיע אל הוריו פעם בשבוע. גם שאר הילדים מגיעים, ואם לא, צביקה ואשתו נוסעים לבקר אותם ואת הנכדים.

איפה אתה רואה עצמך בעוד עשר שנים?
"על חוף הים בים המלח. אני מאוד אוהב את ים המלח".