צילום: נחום סגל

ממבט ראשון הוא נראה כלב חמוד כזה, פוצי מוצי, שמלטפים אותו והוא מכשכש בזנבו בהנאה גדולה. לא גדול, לא מסיבי, לא מזכיר במאום את כלבי התקיפה הקלאסיים, הדוברמנים או הפיטבולים. אבל אסור לתת לחזות הזו להטעות. הכלב הזה הפך בשנים האחרונות, כשהוא מאולף כראוי, למכונת תקיפה קטלנית שאיש לא רוצה להיתקל בה.

אם עד היום מי שנעזר בו היו הכוחות המיוחדים בכל העולם ויחידות הכלבים של המשטרה, בשנה האחרונה הוא תופס נתח שוק חדש - עברייני ישראל. נא להכיר: כלבים מסוג רועה בלגי מלינואה, שעברייני ישראל מחזיקים לעצמם, וכל ניסיון חיסול בעולם התחתון מגביר עוד ועוד את הביקוש לכלבים מסוג זה.

זן כלבים זה משמש את יחידות המשטרה באירופה כבר 50 שנה. לפני כ-20 שנה הוא נחשף לעולם, וברוב המדינות, כולל בארה"ב והמזרח הרחוק, הוא הוכנס לשירות מבצעי. גם בארץ עושים בו שימוש נרחב במשטרה וגם ביחידת העוקץ של צה"ל.

הכלב לא גדול במיוחד: שוקל בין 25 ל-35 ק"ג. הזכרים הגדולים יכולים להגיע גם ל-40 ק"ג, עדיין לא המשקל הכבד של הפיטבול, וגם אין לו את עוצמת הלסתות האימתנית של פיטבול, רוטויילר ואחרים. אז מה הופך אותו לכל כך מבוקש בקרב כוחות המשטרה וגם בקרב העבריינים?

איזה פחד
מאלף כלבים מהאזור, שאימן עשרות כלבים מסוג רועה בלגי, סיפר השבוע: "הכלב הזה מבוקש הן בשל המבנה האתלטי שלו, והן בשל אופיו הנוח. הוא כלב מאוד יציב וקל לאילוף. הוא בעל יכולות עבודה גבוהות במיוחד והוא 'נהיג' - אפשר להוביל ולכוון אותו בקלות. הוא לא הכי חזק, לא מתקרב ל'בולסטף', אבל הוא תוקף בדרך שונה ומסוכנת מאוד: בעוד פיטבול ננעל על היד שלך, ואז היד השנייה חופשייה לשלוף אקדח, למשל, הרועה הבלגי לא צפוי והוא תוקף חלק אחרי חלק במהירות מסחררת. הוא ממש 'תופר' את יעד התקיפה בכל גופו, עד שאין לו כל אפשרות להתגונן בפני הכלב האתלטי והמהיר הזה".

אם הוא לא מאולף לצורכי תקיפה, הרועה הבלגי הוא רגוע, משפחתי, נאמן לבני המשפחה ולבעליו. אפשר לזהות בשלב מוקדם איזה כלב מתאים לשמש ככלב תקיפה ואיזה לגילוי סמים או מטעני חבלה על פי רמת האגרסיביות שלו. האילוף נמשך בין חצי שנה לשמונה חודשים. לרוב האילוף נעשה בשיתוף בעלי הכלב, כדי שיכיר אותו, אבל אפשר גם לרכוש אחד כזה מוכן, ואז בעליו צריך להגיע למספר פגישות היכרות לפני שהוא לוקח את הרכש החדש לביתו. כלב מאולף רגיל יעלה כ-4,000 שקל, אבל כלב שאולף לתקיפה יעלה כבר 20 אלף שקל.

השבוע ראינו כמה כלבים כאלה בכלבייה באזור הצפון. חלקם עוד לפני תהליך האילוף, כלבים חמודים שאפשר ללטף ולשחק איתם, וחלקם כבר בעיצומו של תהליך האילוף. אחד כזה היה בתוך חצר נעולה היטב. כשהתקרבנו אליו עם מטאטא, על מנת לבדוק את האינסטינקטים שלו, הוא בשנייה שינה פניו, החל לנבוח ולקפוץ לגבהים שהכריחו אותנו לבדוק שוב עד כמה הגדר גבוהה באמת. הוא לא נרגע גם כשהתרחקנו. לאחר מכן, כשהוצא מהחצר בידי המאלף, קשור, לצורכי צילום, הוא זיהה את המצלמה של הצלם כנשק, ולו היה משתחרר מידיו של המאמן, גורלו של הצלם שלנו היה נחתם ללא ספק.

לא רק עבריינים
לפני כשנתיים הכירו בסגולותיו של הכלב גם אנשים המזוהים עם העולם התחתון. כמו בכל טרנד, זה התחיל במרכז הארץ, אבל מהר מאוד הגיע לצפון. תושבים בנהריה סיפרו כבר לפני יותר משנה כי מיכאל מור נוהג להסתובב עם כלב נחמד, ושאלו ממתי הוא חובב כלבים כזה. אחריו החלו עוד ועוד דמויות מוכרות להצטייד בכלבים כאלה מסיבה מאוד ברורה: פחד מחיסולים. לעבריינים בקנה מידה כזה אין סיכוי בעולם לקבל רשיון לשאת נשק, וגם נשיאת סכין לא מומלצת להם. הצטיידות בכלב תקיפה היא חוקית לגמרי, כל עוד יש רשיון של וטרינר והכלב מחוסן.

מסתבר כי כלב מסוג זה כבר הוכיח את עצמו: באזור המרכז צילמו מצלמות האבטחה מחסל שהתקרב ליעד חיסול שהלך יחד עם כלבו. הכלב הבחין מיד במחסל ונכנס לעמדת תקיפה, והמחסל ברח כל עוד נפשו בו.

כלבים אלה, מסביר מאלף כלבים מהצפון, מזהים סכנה אפשרית ממרחק של כמה מטרים. "גם המחסל הכי מקצועי בעולם מתרגש לקראת חיסול. הוא מפריש זיעה קרה, פעימות הלב אחרות, הוא מחפש מצלמות אבטחה באזור, עוברים ושבים, מאבטחים. ברור שהתנהגות שלו, גם אם הוא הכי מנוסה בעולם, אינה טבעית. הכלב מבחין בו ממרחק של כמה מטרים. הוא מריח את הסכנה, הוא מריח את ההתנהלות הלא טבעית. באותו רגע הוא נעמד, שערו סומר והוא מתחיל להשמיע קולות תקיפה. זה אות אזהרה לבעליו שהוא בסכנה. אם נותנים לכלב את הפקודה, הוא מחסל את הסכנה. חד משמעי".

זה באמת טרנד בקרב עבריינים?
מאלף הכלבים: "במרכז הארץ זה לא סתם טרנד, זו תופעה שפשוט התפוצצה. אף מחסל לא יתקרב לאדם שיש לו כלב כזה ביד. ולא רק עבריינ