מאז שהוא זוכר את עצמו נמשך כפיר כהן מקרית ים לפיתוח הגוף. תמיד היה הילד המגודל והחזק, שראה בסילבסטר סטאלון ובארנולד שוורצנגר דמויות לחיקוי. בדבר אחד הוא לא רצה לחקות את מושאי הערצתו: הוא לא רצה להשתמש בחומרים אסורים, שהם הכוח המניע מאחורי הענף.

זו גם הסיבה שלא השתתף בתחרויות, עד שלאחרונה קם גוף ששם לו למטרה להפוך את הענף לנקי מסמים:WNBF (The World Natural Bodybuilding Federation). מאז, הפדרציה של מפתחי הגוף הטבעיים היא הבית שלו.

כמי שמחזיק בתואר אלוף האלופים, בעוד חצי שנה הוא ייצג את ישראל באליפות העולם של הפדרציה בניו יורק. שרירים נטו, בלי סטרואידים למיניהם.

"גם בצורה הטבעית אפשר להגיע לתוצאות מעולות". כפיר כהן. צילום: נחום סגל

כהן (36) נולד בקרית ים, ילד אמצעי בין שלושה אחים, למד בבית הספר רודמן ועסק מגיל צעיר מאוד בפיתוח הגוף. "עסקתי בספורט, אפילו שיחקתי כדורגל בהפועל חיפה תקופה מסוימת", סיפר השבוע.

"הייתי ילד גדול, ורציתי להתפתח. אהבתי את סרטי רמבו ואת שוורצנגר. אז היה חוק שאפשר להתאמן בחדרי כושר רק מגיל 16, ואני הייתי בן 13. נהגתי לקחת משקולת של 4 ק"ג ולהתאמן בים. עשיתי מתח, מקבילים. בגיל 14 וחצי אמא שלי הכניסה אותי לחדר כושר, והתחלתי להתאמן.

"קראתי מגזינים בנושא פיתוח גוף, למדתי על תזונה. אחרי גיל 16 השתתפתי בתחרות הראשונה שלי, אליפות ישראל בנוער, וזכיתי בתואר אלוף ישראל".

איך נקבע השיפוט? לכולם יש שרירים מפותחים.
"יש ארבעה קריטריונים: מסת שריר, חיטוב, פרופורציה וסימטריה. מסה זה אומר כמה שפחות אחוזי שומן בגוף. חיטוב זה עד כמה השרירים גדולים, מודגשים, בולטים. פרופורציה זה אומר שאתה מפתח את כל הגוף בצורה שווה, חלק עליון וחלק תחתון. וסימטריה זה אומר שצד ימין מפותח כמו צד שמאל".

כבר בתחרות הראשונה, כהן הבין שרוב המתחרים לא רק מרימים משקולות, אלא גם משתמשים בחומרים שמסייעים בפיתוח הגוף. "כבר כנער צעיר, ידעתי שאני לא אקח חומרים כאלה, ובלעדיהם אין לי מה לחפש בתחרויות. אני לא מאמין ברמאות, אלא בעבודה נטו".

"אני אוכל ביום בין ארבע עד שש ארוחות". כפיר כהן. צילום: נחום סגל

לנס ארמסטרונג האמין, ולקח איתם אין ספור גביעים.
"גם שוורצנגר וגם אחרים לקחו, אז מה? אני לא האמנתי בזה, לכן הפסקתי להשתתף בתחרויות. לא רציתי קיצורי דרך, רציתי להתאמן ולהתפתח באופן טבעי. ואם אי אפשר לזכות בתחרויות באופן טבעי, אז לא".

כהן התגייס לצה"ל, שירת בבסיס חיל האוויר ברמת דוד, ולאחר השחרור עבר קורס מדריכי חדר כושר במכון ווינגייט. מיד לאחר מכן הפך למאמן מבוקש. תחילה ב"יערות הכרמל", שם אימן את עשירי הארץ והעולם, ולאחר מכן בגלי גיל, במוצקין, שם עבד משך 11 שנה, כמדריך בחדר הכושר וכמאמן אישי. מאז שגלי גיל נסגר, הוא משמש מאמן אישי למפתחי גוף.

איך הגעת לתחרות של WNBF?
"חבר סיפר לי על התחרות, אמר שהוא רוצה להשתתף ושאל אם אני יכול לאמן אותו. אמרתי בכיף, והתחלתי. הכנתי לו תוכנית אימונים ותזונה, ויצאנו לדרך. אבל אחרי כמה זמן הוא אמר לי 'כפיר, אני לא מרגיש טוב עם זה, לא משתתף'.

"בדיוק אז פיטרו אותנו מגלי גיל, אז היה לי יותר זמן ואמרתי לעצמי, למה לא לנסות. תמיד הייתי מודל לחיקוי למתאמנים שלי, במיוחד בקטע של להתאמן נטו בלי חומרים אסורים, ואמרתי שאם יש תחרות נקייה, אני אשתתף".

פוליגרף ושתן
כל משתתף בתחרות של WNBF חייב לעבור בדיקת פוליגרף ובדיקת שתן לקראת התחרות. "השתתפו כ-70 מתחרים. הופענו כמה פעמים על הבמה, בשלבים השונים של התחרות, ביחד ולבד. עשינו פוזות כדי להדגיש את השרירים.

"מהרגע הראשון זכיתי לתשומת לב. השופטים היו מהארץ, אבל היתה גם נציגה של הארגון מחו"ל, וזכיתי במקום הראשון בקטגוריה שלי - משקל כבד. לאחר מכן נערכה תחרות בין כל זוכי קטגוריות המשקל, ואני הכתרתי כאלוף האלופים. בסתיו אייצג את ישראל בתחרות העולמית שתיערך בניו יורק".

הוא ממשא לגובה 180 ס"מ, שוקל 80 ק"ג של מסת שריר, ומעט מאוד שומן - 5 אחוזים, כשהממוצע התקין הוא 20 אחוז.

כמה פעמים בשבוע אתה מתאמן?
"4-6 אימונים, מאוד מסודרים, לפי מחקרים שנערכו באוניברסיטאות המובילות בעולם. הגוף שלנו מורכב וחייבים להבין איך כל תרגיל משפיע, על איזה שריר, באיזו צורה".

עד כמה התחום הזה נגוע בחומרים אסורים?
"התחרות הזו היא היחידה שנקייה ב-100 אחוז. כל יתר התחרויות לא, וזו הסיבה שכל השנים האלה לא השתתפתי באף תחרות. גם בצורה הטבעית אפשר להגיע לתוצאות מעולות, אני גם לא נראה מפלצתי".

מה אתה אוכל?
"לפני תחרות, התפריט יותר הדוק ומוקפד. בעיקרון אני אוכל ביום ארבע עד שש ארוחות, שכוללות בשר, עוף, ביצים. בבוקר חביתה גדולה, אחר כך חזה עוף עם כרובית או אורז בסמטי, בהמשך בשר עם ירקות כמו אספרגוס או ברוקולי. סלט גדול, עוד חזה עוף. הרבה חלבונים.

"אבל ככל שמתקרבים לתחרות, המשמעת יותר קפדנית. שואלים אותי אם אני לא לוקח פה חתיכת שוקולד. ברור שלוקח פה ושם, אבל לא לפני תחרות, ובמידה".

אחרי הזכייה בתחרות בתל אביב קיבל כהן תעודת PRO, שמקנה לו זכות להשתתף בתחרות בנובמבר בניו יורק. לקראת זה הוא מתאמן היום. "הפרסים שם הם עד 50 אלף דולר. בהחלט אנסה לבלוט גם שם".

כהן הוא רווק. עד לפני מספר חודשים, הוא יצא עם "האשה היפה בקריות", כהגדרתו, אבל דברים לא הסתדרו, והוא כיום לבד.

נשים נמשכות לעוסקים בפיתוח גוף?
"מאוד. בתחרות בהחלט מרגישים מחוזרים כל הזמן. לפני התחרות, המשתתפים מורחים קצת שמן על הגוף, להדגיש את השרירים. היתה שם תחרות בין הבנות מי מורחת את מי. אני זכיתי לשתי אחיות חמודות שמרחו אותי".

למחייתו, כאמור, הוא מתפרנס כמאמן אישי. "אומרים שכדורגל זה הספורט הכי נפוץ בעולם, אבל זה לא נכון. תראה כמה אנשים מתאמנים בחדרי כושר, ותבין שזה הענף הכי פופולרי.

"כולם מחפשים שני דברים: להוריד אחוזי שומן ולהעלות מסת שריר. בספקטרום הזה יש מקום לכולם, העיקר שזה ייעשה נקי, ובלי חומרים אסורים".