חייו של אדם לא נכתבים לרוב לפי המשפט "מה היה קורה אילו". אבל כאשר הרי קובליו מקרית אתא, עובד רפאל, מביט כמה שנים אחורה על מה שעבר מאז, אין ספק שהוא חושב בלי סוף מה היה קורה אילו כאשר חלה בסרטן הדם, לוקמיה, לא היה נמצא עבורו תורם מח עצם שעמד בכל עשרת הקריטריונים שנקבעו כתנאי להשתלה כזו.

ובטח שואל עצמו מה היה קורה אילו אופק ישי, אז רס"פ בצבא, לא היה עוזב את הפלוגה בשטח באמצע אימון כדי לתרום מח עצם ולהציל את חייו.

אופק ישי והרי קובליו. צילום: אילן ספירא, עזר מציון

קובליו, נשוי ואב לשלושה, שמר על בריאות תקינה משך 62 שנה, ואז הוא חזר לארץ מטיול לחו"ל, וחבר שלו שם לב שהוא חיוור. קובליו: "הוא לא היה הראשון שאמר לי את זה, אבל הוא היה הראשון שהקשבתי לו. מהיתר התעלמתי. הלכתי לבית החולים ומצאו שההמוגלובין שלי נמוך במחצית לעומת הנורמלי, נמוך בהרבה מהסף התחתון. בדקו ומצאו שזו לוקמיה חריפה".

איך הגבת?
"אני אדם רציונלי. אין שאלות למה זה קרה לי ולמה עכשיו. זה קרה, וצריך לטפל בזה. למזלי, הגעתי לטיפולים ברמב"ם, למחלקת המטולוגיה בניהולו של של ד"ר שי אופרן.

אחרי סבב ראשון של כימותרפיה נשארו בגופי 30 אחוז תאים סרטניים. לאחר הסבב השני ירדו עוד 10-15 אחוז מהתאים, ובסוף הסיבוב השלישי נשארו 3 אחוז תאים סרטניים. ואז אמרו לי שאני צריך השתלת מח עצם מגורם זר שיהיה למעשה המערכת החיסונית שלי".

ברמב"ם פנו לבדוק מי יכול להתאים כתורם. מלבד סוג הדם, נקבעו עוד עשרה קריטריונים של התאמה בין תורם למותרם. במאגר מח העצם נמצא תורם שעמד בכל הקריטריונים של התאמה - אופק ישי, תושב מרכז הארץ, אז עוד חייל בסדיר, רס"פ בתותחנים.

עם הגיוס לצה"ל, החיילים שמתנדבים לתרום עוברים בדיקות דם, והתוצאות נשמרות במאגר. הוא כבר כמעט שכח מה קרה בגיוס, אבל אז התקשרו לישי להודיע שנמצא מתאים לתרומה.

"הייתי באמצע שבוע מאוד עמוס עם החיילים שלי בשטח כשקיבלתי טלפון מעמותת 'עזר מציון', שהודיעו לי שאני מתאים לתרומה. כשכל הפלוגה שלי בשטח, אמרתי למפקד שאני חייב ללכת ולעשות את זה. כמובן שכולם הבינו ותמכו", סיפר השבוע. "לאחר התרומה תהיתי זמן רב אם התהליך הצליח, ושמחתי כשהודיעו לי שחייו ניצלו כתוצאה מהתרומה".

"אנחנו ברי מזל"
אחרי חודשיים עבר קובליו את ההשתלה. התקופה שלפניה היתה כרוכה באישפוזים, נטילת עשרות כדורים ביום ומספר סבבי כימותרפיה מקדימה כדי "לאפס" את מערכת החיסון. "מרוב כדורים התפתחו אצלי כבר הזיות, והרופאים נאלצו להוריד את המינון".

ולמרות הכל, הוא מספר שהרגיש טוב, נפשית ופיזית, ושמר על אופטימיות. אשתו ג'ינט, עובדת בטכניון, אמרה לו כל הזמן שיהיה בסדר. "שמחנו מאוד שבכלל נמצא תורם. בשיחות מסדרון בבית החולים הבנו שלא כולם ברי מזל כמונו", היא מספרת.

"להמשיך את החיים". הרי קובליו. צילום: נחום סגל

קובליו: "תהליך ההשתלה הוא קל יחסית, כמו קבלת תרומה של מנת דם, אבל יש לא מעט תופעות לוואי. המערכת החיסונית חדשה, ותמיד יש חשש שהיא תזהה איבר כזה או אחר בגוף החדש כאויב ותתקוף. אחרי חודשיים שלושה יצאו לי נמשים וגבשושיות בעור. אושפזתי שוב, קיבלתי מנות גדולות של סטרואידים וזה עבר".

חזרת לעבוד?
"כן. בהתחלה בחצי משרה, אחר כך למשרה מלאה. לא הכל ורוד, לפני חודשיים חליתי בשפעת. אצלי כל מחלה היא עניין מסובך. לא יכולתי לאכול, ירדתי חמישה קילו בשבוע, היה קשה לנשום. ברמב"ם זיהו שני וירוסים וטיפלו בי. המערכת החיסונית בסדר, אבל יש גם רגישות מיוחדת".

לפני מספר חודשים נערך המפגש המרגש בין קובליו לישי. כל אחד הגיע עם בני משפחתו. "התורמים לא מבינים שהם ממש מצילים פה חיים", אמר קובליו.

ישי מוסיף: "חשוב לקרוא לכל מי שיכול לתרום ולהצטרף למאגר, שיעשה את זה".

מנהלת ומייסדת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון, ד"ר ברכה זיסר: "מרגש לראות את ההתגייסות ההדדית והרצון האמיתי לעזור לאדם שלא פגשת מעולם. הסיפור הזה משקף רבים מסיפורי התרומה, אבל בכל מפגש יש קסם שאי אפשר לתאר במילים.

"מצד אחד אדם שביום בהיר מאובחן כחולה בסרטן, ונדרש לבצע תוך חודשים ספורים השתלת מח עצם, כאשר לא ברור אם יימצא תורם מתאים. מצד שני, אדם צעיר שהצטרף כדרך שגרה למאגר.

"94 אחוז מהתורמים הפוטנציאליים שלנו מבצעים בפועל את התרומה לאחר שהם נקראים לכך", מוסיפה ד"ר זיסר. "זה לא מובן מאליו שאנשים יעזבו את חייהם ויגיעו לסייע לאדם שהם לא מכירים.

"ועדיין, בכל פעם מחדש אני נרגשת לראות את ההתגייסות של התורמים במאגר הלאומי. אופק ישי עזב את חייליו באמצע אימון כדי להגיע להציל את הרי קובליו, שהיה זקוק בדחיפות לתרומה. זו ערבות הדדית שאין כדוגמתה בעולם".

מה הלאה?
קובליו: "להמשיך את החיים. ברור שללא התמיכה של אשתי ג'ינט ויתר בני המשפחה, לא הייתי שורד את כל התהליך. חשוב לי להגביר את המודעות לתרומת מח עצם. זה לא כמו לתרום כליה או איבר אחר, זה הרבה יותר פשוט".