כשאשתו אורטל הייתה בהיריון עם הילד השלישי, לפני חמש שנים, ראה אותה ערב אחד שלומי הלפרין צופה בטלוויזיה בהתרגשות, על סף דמעות. "היא אמרה לי, 'בוא תראה'. ראיתי, וזה באמת היה מרגש.

"אנשים ראו את הפיילוט ובכו". שלומי הלפרין. צילום: נחום סגל

"דיברתי עם כמה חברים, והסתבר שרבים מהם רואים את התוכנית הריאליטי 'בייבי בום'. אמרתי לעצמי, למה לא להצטלם לתוכנית, ובאותה נשימה הבנתי שזה לא יילך, כי אשתי לא תרצה להיחשף כך.

"ואז עלה לי רעיון: ללוות זוגות לחדר הלידה לא למטרות רייטינג, אלא למטרות מסחריות. לצלם את הרגע הכי אינטימי והכי מרגש בחיי בני זוג, ושהם יעשו עם זה מה שהם רוצים - לראות לבד או לשתף. וכך נולד הרעיון למיזם חדש".

הלפרין (37), נשוי ואב לשלושה, הוא יזם בנשמתו. הוא נולד וגדל בקריות, בצבא שירת כאחראי אבטחה בבסיס חיל הים בבת גלים, ואחר כך למד טכנאי מחשבים וטכנאי רשת. בין לבין קידם רעיונות, בהם מיזם עם משרד החינוך של חסימת תכנים לא רצויים בסמארטפונים.

כבר 15 שנה הוא עצמאי, ובשנים האחרונות מנהל בית קפה שכונתי בקרית מוצקין. אחרי שעלה הרעיון לצילומי לידה, הוא התפנה להגשים אותו הלכה למעשה, אבל בין רעיון ליישום מפרידות כמה שנים טובות של ביורוקרטיה.

הלפרין: "בתי חולים לא ממהרים לאפשר כניסת מצלמות לחדרי לידה מסיבות רבות. לקח לי שנים לקבל אישור להציב מצלמות בבית חולים, ובינתיים יש לי הסכם עם בית חולים אחד, בני ציון בחיפה.

"יש פה זיכרון לכל החיים". שלומי הלפרין. צילום: נחום סגל

"זה היה מו"מ ארוך ועם המון תנאים שהייתי צריך לעמוד בהם. הסכם עם חברת הביטוח, עם משרד הבריאות, עם הנהלת בית החולים וכמובן הסכמה של מחלקת יולדות. ברור שאין מצב שאשלח צלם שילווה יולדת בלי אישורים מכל הגורמים.

"זה קורה בחמש הדקות הראשונות, בין ההגעה לבית החולים, הירידה מהמכונית וההגעה למחלקה. אחר כך אין צלם, רק מצלמות קבועות בחדר שמתוכננות לצלם כך שלא ייחשפו חלקים אינטימיים.

"בזמן הזה יש במקום נציגה שלי שדואגת שהכל יהיה חלק. אחר כך יש עריכה, ובסוף כל משפחה מקבלת את הסרטון שלה, משהו כמו חמש דקות ערוכות, כי יותר מזה אנשים לא יצפו".

הלפרין מתחיל בימים אלו להריץ את התוכנית. יש לו כבר אתר אינטרנט, יש פרומו, ובקרוב יתחיל מסע פרסום ויש גם פרסום בתוך בית החולים. הסרטון שעלה באתר כבר זכה, לדבריו, לאלפי צפיות.

באתר הבית מוסבר הרציונל של המיזם: "ישנם רגעים בחיים שאף אחד לא מוכן לאבד, רגעים בהם הזיכרון משחק את התפקיד המשמעותי ביותר וכל שאתם רוצים הוא רק לגמוע את הרגע, לנצור אותו, לחקוק כל פרט ופרט בו בזיכרונכם, ואין רגע מכונן יותר מרגע הלידה של הילד או הילדה שלכם. חברת 'בייבי-זום' הוקמה בדיוק למטרה הזאת, לעזור לכם לזכור כל רגע מהאירוע הקסום ביותר בחייכם".

אשתך שותפה למיזם?
"היא שותפה שלי לאורך כל הדרך. הסרטון שעלה לאתר הוא צילום שלנו בדרך לחדר הלידה ובמהלך הלידה. הקונספט הוא אותו קונספט כמו התוכנית בייבי בום, רק שפה הסרטון לא מתפרסם, אלא ניתן אישית למשפחה. אחר כך, שכל אחד יעשה איתו מה שהוא רוצה: יעלה לפייסבוק, יראה לבד, יציג לחברים ובבוא היום יראה לילד שנולד.

"ש פה זיכרון לכל החיים של הרגע הכי הכי משמעותי בחיים, הלידה. זה לא יהיה כמו סרטי חתונות, שאותם תראה פעם או פעמיים גג, איך החבר'ה הקפיצו כוסיות טקילה, וזהו. פה זה הריגוש האמיתי, רגע הבריאה, והוא אותנטי. ההורים יראו, סבא וסבתא וכל המשפחה".

השבוע החל הקמפיין של המיזם. פרזנטורים יקדמו אותו, ולאחר העלאת הסרטון, אומר הלפרין, כבר יגיעו פניות מצד זוגות בהיריון. "רבים אומרים לי, 'איזה יופי, איך לא חשבו על זה לפני כן'. רשמתי על הפורמט סימן מסחרי שלי, ויהיה קשה מאוד להעתיק את זה".

מה הציפיות שלך?
"ליצור משהו מרגש ומשמעותי למשפחה. תחשוב מה יהיה במקרים של תאומים או שלישיות. גם כאלו יהיו, מן הסתם. אנשים ראו את הפיילוט ובכו, גם הכי קשוחים. זה יעשה באז, אין לי ספק".

לא דיברנו על המחיר.
"מחיר אני אומר רק בפגישה פנים מול פנים, אבל זה בהחלט סכום שווה לכל נפש".

ומה קורה עם לידה שמסתבכת?
"אשת קשר מטעמנו נמצאת יחד עם היולדת בחדר הלידה. אם קיימת סכנת חיים, מכבים מיד את המצלמות, ובני הזוג מקבלים את הכסף חזרה".

איפה אתה רואה את המיזם בעוד עשר שנים?
"עם מנהלי מרחב ומצלמות בכל בית חולים מרכזי בישראל. היום אני מנהל מגעים עם עוד בתי חולים, ומקווה שזה יתפתח למשהו ארצי".