החג הכי ירוק של השנה כבר כאן ואין דבר יותר יפה וריחני מפריחה וצמחייה. אם תמיד חלמתם על פיסת טבע בתוך הבית, כדאי שתדעו שיש מגוון רחב של צמחים ועציצים שאפשר לגדל גם בתוך דירה בבניין רב קומות. במיוחד בשביל זה עצרנו במשתלות יגור, המרכז הגדול והמוביל בארץ לעציצים, מטפסים, שיחים וצמחי בית וגן, וקיבלנו את כל המידע הדרוש כדי שנוכל להתחיל ולטפח את הגנן החבוי שבנו.

משתלות יגור. יח"צ

"לכל צמח יש את התנאים המתאימים לו, כמו תנאי האור, החום, הלחות והדשן המתאים לו", אומר בן ממשתלת יגור, "לכן, חשוב לבדוק את התנאים שיש לכם בדירה לפני שאתם מגיעים אל המשתלה, ובהתאם לכך לבחור את הצמח או העציץ המתאים".

צמחים אוהבים אור

"כל צמח חייב אור", אומר בן "אבל יש צמחים שצריכים יותר אור ואחרים פחות. האזורים המוארים ביותר של הדירה יהיו בדרך כלל ליד חלון, שם אפשר למקם צמחים כמו קודן, דיפנבכיה, קורדליין או דרצנות. במקומות בהם יש עוצמת אור רגילה, כמו בסלון, אפשר לשים ספטיפילום, דקל קנטיה או פפרומיות. במסדרונות של הבית תוכלו לבחור פוטוס, סקנדס או אגלאונמה, על אף שצמחים אלו אינם חייבים שמש ישירה, הם עדיין צריכים אור ולא יכולים לחיות בחשיכה מוחלטת".

משתלות יגור. יח"צ

טיפול וטיפוח העציצים

כל צמח זקוק לטיפול וטיפוח הכוללים השקיה ודישון, אך בתדירות משתנה. צמחי הבית יהיו לרוב מזן טרופי הזקוק למים רכים. מאחר ובמדינתו הקטנה, המים עתירים במלח, מומלץ להשקות אותם במים רכים עד נגירת המים מהעציץ, צמחים הרגישים באופן מיוחד למלחים, כגון אנטוריון וסחלבים, רצוי להשקות במים מזוקקים או מי מזגן. אופציה אחרת היא להרתיח את המים מהברז, לחכות שיתקררו ואז להשקות.

"הקפידו לקבל ייעוץ לגבי כמות המים הנדרשת לצמח שבחרתם לבית", מסביר בן " המים חשובים מאוד לצמח, אך השקיית יתר עלולה להזיק לצמח".

דישון ניתן לבצע בשני אופנים שונים, או באמצעות דשן נוזלי בכל 14 ימים או באמצעות דשן בשחרור איטי הניתן פעמיים בשנה.

אפשר לגדל צמחים גם בבית, משתלות יגור. יח"צ

התמודדות עם מחלות

כן, גם צמחים עלולים להיות חולים, בדרך כלל כתוצאה מטיפול לא מתאים. "לפני שאתם ממהרים להביא חומרי הדברה יש כמה דברים פשוטים שתוכלו לעשות, במיוחד בשל העובדה שמדובר בעציץ ביתי שאינו חשוף למזיקים חיצוניים".

אז מה עושים? אם העלים נהיים צהובים, סביר להניח שמדובר בעודף מים או בבעיית ניקוז בעציץ. בצמחים שהעלים שלהם הופכים בהירים, ייתכן כי הם לא מקבלים מספיק שעות אור. שוליים חומים בעלים יהיו לרוב כתוצאה מהתייבשות, לכן מומלץ לשטוף את אדמת העציץ.

משתלות יגור – המרכז לתרבות הגן הגדול בישראל, קיבוץ יגור. 04-9848108. שעות פתיחה: בימים א'-ה' 18:00-08:00, יום ו' 09:00 - 15:00, יום שבת 18:00-09:00