עיריית קרית מוצקין הגישה עתירה לבג"ץ נגד שרת המשפטים, השר לשירותי דת ורב העיר, דוד מאיר דרוקמן. בעתירה ביקשה העירייה להעמיד לדין משמעתי את הרב ולהגיש נגדו קובלנה על כך שלא נהג כהלכה במילוי תפקידו והתנהג באופן שאינו הולם את מעמדו.

הרב דרוקמן (מימין) וחיים צורי. צילום: גיל נחושתן

הסכסוך הוותיק בין ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, לרב העיר, הרב דרוקמן, עולה מדרגה נוספת. לפני כשבועיים, לאחר פטירתו של הרב יוסף אוחנה, תקף דרוקמן את רעייתו של ראש העיר ואת ההספד של צורי על הרב.

העתירה שהוגשה כעת טוענת כי הגורמים השונים אינם מעמידים את הרב דרוקמן לדין משמעתי בגין התנהגותו, החורגת מסמכותו. העמדה לדין משמעתי, נטען, הינה הדרך היחידה בה ניתן להעביר את הרב מתפקידו.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד משה שחל, נטען כי הרב אינו ממלא את תפקידו כהלכה ואינו ממלא את חובותיו הבסיסיות במסגרת תפקידו.

עוד נטען כי הוא פועל באופן המפלג בין תושבי העיר ומעורר ביניהם ריב ומדון. "התנהלותו של המשיב רומסת את מוסד 'רב העיר' מיסודו וחותרת תחת כל מה שמוסד זה אמור להוות ולייצג. לא רק שהמשיב איננו מלא את תפקידו, ובאופן בוטה, הרי שהוא מגדיל ומתריס כנגד תושבי העיר קרית מוצקין בפועלו בערים אחרות, תוך חריגה מסמכות", נכתב.

עוד נטען כי ההתנהלות של דרוקמן מפרה את חובותיו כרב העיר. דבר זה, נטען, בא לידי ביטוי במספר תחומים. ראשית, הוא אינו עוסק בתחום הכשרות, אך מעניק תעודות כשרות בערים אחרות. אין לו הסמכה כרושם נישואים, והוא אינו מסייע לציבור הדתי והחילוני בעיר.

כמו כן, נטען כי הרב דרוקמן אינו משתתף בעצרות זיכרון המתקיימות בעיר ובטקסים בעלי תוכן דתי ולאומי, וכן קורא לציבור להחרים טקסים בעלי אופי דתי ולאומי המאורגנים בעיר. הוא אינו מדווח על היעדרות מהעבודה ועל ימי מחלה, ופירסם מאמרים התוקפים בין היתר את חיילי צה"ל, ניצולי שואה והורים שכולים.

עוד נטען כי בספטמבר 2017, העירייה פנתה לשר במשרד לשירותי דת בבקשה להעמיד את הרב לדין משמתי בגין התנהלותו. אז קיבלה העותרת תשובה כי הסמכות לכך היא בידי שרת המשפטים, והפנייה הועברה אליה.

בדצמבר 2017 פנתה העירייה לשרת המשפטים, אולם עד כה לא התקבלה תשובתה, ולפיכך הוגשה העתירה.

העירייה ביקשה מבית המשפט להעניק צו על תנאי המורה לשרת המשפטים להעמיד את דרוקמן לדין משמעתי ולהגיש קובלנה נגדו.

הרב דרוקמן מסר: "לא קיבלתי העתק מהעתירה, אבל אם אשפוט לפי דבריו של עו"ד שחל בתקשורת - מדובר ברצף של שקרים, בדותות, חלומות והזיות של ממש.

"בכל מקרה, אני בטוח שה'ספין' השקוף הזה של ראש העיר לא יסיח את דעת הקהל מהעננות הכבדה המצטברת לאחרונה מעל ראשו. אני שוקל תביעת דיבה בנדון, אלא שתשלום שכר הטרחה של עורך הדין שלי לא יהיה כמובן מכספי הארנונה של התושבים".