"יש פה בעיית ביוב חמורה שמטרידה אותנו כבר ארבעה חודשים. מדובר בסכנה ממשית לבריאות של הדיירים, אבל נדמה לי שלאיש לא אכפת מאיתנו", אמרה השבוע ל"מיינט קריות" אלה גלין, תושבת קרית אתא, שמתגוררת בבניין ברחוב בן עמי בעיר.

"שיעבירו אותנו מכאן". דיירים בבניין. צילום: נחום סגל
גלין, אם חד הורית לשלושה, מתגוררת בבניין רכבת ישן, בו מתגוררת כ-40 משפחות, וכבר ארבעה חודשים יש בו הצפת ביוב. "הכניסה מוזנחת, צואה צפה וצחנת שתן. אפילו החתולים בורחים מהבניין הזה. הסירחון בלתי נסבל.

"חלק מהדיירים כאן הם בעלי דירות, וחלק דיירים של עמיגור. אני דיירת עמיגור. פנינו לעמיגור, אמרו לנו, לכו לעירייה. הלכנו לעירייה, אמרו לנו, לכו לתאגיד המים. וכך זה נמשך, ודבר לא נעשה. אומרים שזו בעייה בצנרת, שזה עולה הרבה כסף, שהדיירים צריכים לשלם. יש פה אנשים שלא יכולים לשלם.

"המצב בלתי נסבל. אני לא פותחת חלונות בבית, כל הזמן עם מזגן. אני מרגישה חסרת אונים, כי כולם אומרים שזו בעיה, אבל לא אומרים מה לעשות. זה לא אנושי מה שאנחנו עוברים. אף אחד לא לוקח אחריות למצב, וזה מסכן את הילדים שלי ושל יתר השכנים".

הבניין ברחוב בן עמי 25 מוקם על גבעה המשקיפה על השכונות החדשות של קרית אתא, גבעת טל וגבעת אלונים, אבל ההבדל בין השכונות זועק לשמים. הבניין מוזנח, מתפורר, מלוכלך וחשוך.

הדיירים סיפרו עוד השבוע כי בעבר, לפני 20 שנה, צברו הדיירים הקודמים חוב לחברת החשמל, שניתקה את הזרם במדרגות בבניין. הדיירים ביקשו לחבר מחדש את החשמל בשנים האחרונות, אבל נאמר להם, לטענתם, שקודם כל עליהם לשלם את החוב הישן.

"לא גרתי אז פה, למה שאני אשלם את החוב הזה? אני מבקש, כמו כל דייר במדינה, שיחברו לנו חשמל במדרגות. לא בקשה מוגזמת".

הביוב בחדר הכניסה למקלט מגיע לקרסוליים. צילום: נחום סגל

בקומת הקרקע של הבניין, חדר שאמור לשמש בשעת חירום כניסה למקלט, מוצף ביוב עד לגובה הקרסוליים. מספר דיירים ירדו למטה להצביע על המפגעים, ואחת מהם נאלצה לצאת פעמיים לרחבה הפתוחה, מחוץ למבנה, ובקושי התאפקה לא להקיא.

אחת השכנות: "הילדים כל הזמן בוכים מהסירחון שיש כאן. זה מפחיד, וזה נמשך שנים. עמיגור אומרים לנו לכו לעירייה, בעירייה מפנים אותנו לתאגיד המים, ובינתיים פה הכל מתפורר. כל הזמן חולים, הבית סגור כל היום וכל הלילה כדי שהסירחון לא ייכנס".

רוצים פינוי
יהונתן מגירה, דייר בבניין: "לא פעם ולא פעמיים ראינו במקלט חולדות. זה מסוכן. לכאן אנחנו אמורים לבוא אם תהיה אזעקת צבע אדום. זה לא הגיוני".

אלה גלין: "כשהביאו אותנו מאוקראינה, לא אמרו לנו שאנחנו עוברים מאירופה לבית שימוש. זה מה שיש פה, אין מילה אחרת כדי לתאר את המצב. שיעשו פינוי, יעבירו אותנו מכאן. אי אפשר לחיות במקום הזה".
דיירת אחרת ציינה כי גם גג המבנה מתפורר, ובחורף, מי הגשם חודרים לדירות כמעט באופן חופשי.

40 דירות. הבניין ברח' בן עמי 25. צילום: נחום סגל

מחברת עמיגור נמסר: "מדובר בבית שבו רוב הרוכשים אינם דיירי עמיגור. בבניין יש 46 דירות, מתוכן 34 מהן בבעלות פרטית, ורק 12 דירות מאוכלסות על ידי דיירי עמיגור. עניין זה מעלה שוב בעיה כאובה של בתים שנוהלו בעבר באופן מלא על ידי עמיגור, שדאגה בעבר הן לדירות והן לשטחים המשותפים. לצערנו, מבצעי מכירות הדירות הפכו את עמיגור למיעוט בבתים אלו, והם ייצאו מטיפולה השוטף של החברה.

"לגבי הפנייה הספציפית, כבכל בית משותף, עלולות להתעורר מעת לעת תקלות בביוב, ואחזקת הרכוש המשותף מוטלת על כלל בעלי הדירות. עמיגור תשתתף בעלות היחסית לכל עבודות התיקונים מעין אלו ברכוש המשותף עבור דייריה".

מתאגיד המים "מעיינות אתא" נמסר: "מדובר בבעיית ביוב פרטית, הנמצאת באחריות דיירי הבניין. התאגיד בדק את הנושא, ואף שלח את קבלן האחזקה לבצע בדיקות מקיפות, אולם לצערנו הוא אינו יכול לבצע את העבודה, בשל מורכבותה. התאגיד יפנה שוב לחברת עמיגור, שבבעלותה חלק מהדירות, על מנת לנסות ולמצוא פתרון לנושא".

"מיינט קריות" פנה גם למשרד הבריאות, על מנת לבדוק אפשרות להתערבות בשל הסכנה הבריאותית.

ממשרד הבריאות נמסר: "אין למשרד אפשרות להתערב בנושא זה, מלבד להתריע בפני העירייה על המצב. כך נעשה".

מעיריית קרית אתא נמסר: "הנושא ייבדק".