בית משפט השלום בחיפה גזר היום (שלישי) שנת מאסר על המטפלת רחל לוי מקרית מוצקין בת 69, שטיפלה בתאומים בני שבעה חודשים והורשעה בתקיפתם.

צילום: מתוך מצלמות האבטחה

במשפט הודתה לוי בשבעה מקרים מצמררים, שכללו את הכאתו של התינוק בידיה ובאמצעות בקבוק עד לכדי שטף דם במצחו. כמו כן, הודתה בטילטולו ובניעורו של התינוק וכן במקרה נוסף בו היכתה את אחותו בת הארבע.

לוי, המיוצגת על ידי עו"ד אלי סבן, לקחה במהלך המשפט  אחריות על מעשיה, אך התקשתה להסביר מדוע היכתה את התינוק. עם זאת  ציינה כי בכל פעם לאחר שהיכתה אותו, נישקה וחיבקה אותו. היא תיארה תחושות לחץ ועייפות בהן היתה נתונה. לדבריה אהבה מאוד את המשפחה והילדים, אך אחד התאומים לא אכל טוב ואימו טענה נגדה על כך שאינה מצליחה להאכיל אותו בכמות הנדרשת.

להערכת קצינת המבחן, דבר זה גרם למטפלת לתסכול ופגיעה בערך עצמי כי נחשבה למטפלת אידיאלית. כמו כן צוין בתסקיר המבחן כי הנאשמת עסקה בעיקר בפגיעה בעצמה ופחות בפגיעה בילדים ובהשלכות התנהגותה האלימה עליהם ועל הוריהם. הנאשמת תרגמה את התנהגות הילדים כפוגענית לתדמיתה שלה ומתוך תסכול וקושי לשאת בפגיעה זו, פעלה באופן אלים.

לבית המשפט הציגה המטפלת מכתבי תודה והערכה רבים שקיבלה ממשפחות שטיפלה בתאומיהם. כמו כן ציינה כי לאחר האירוע עברה שיימינג והיא חוששת שיתנכלו לה. לטענתה קיבלה שיחות טלפון מאיימות, בסמוך לביתה נתלו מודעות וברשתות החברתיות לעגו לה וחייה הפכו לבלתי נסבלים. היא ברחה מביתה מחופשת שעברה להתגורר בבית בתה ובהמשך בבית חברים.                                 

אמו של התינוק העידה בבית המשפט וסיפרה איך ראתה בסרטונים של מצלמות האבטחה שהתקינו בביתם את המטפלת חסרת הלב עושה דברים נוראיים לילדים שלה. לדבריה, אין יום שהילד לא קיבל מנה מהנאשמת.

לדברי האם, הם מנסים להשתקם. התאום שנפגע לא הסתכל לה בעיניים ורק לאחר שהמטפלת עזבה החל להסתכל בעיניים ולצחוק בקול. היא חשה אשמה שהכניסה את הנאשמת לביתה. לדבריה הילד שנפל קורבן להתעללות החל לגמגם גימגום רגשי. היא לא ישנה בלילות והכל מחזיר אותה אחורה. היא מתקשה לחשוב על כך ששילמה לנאשמת על זה שתרביץ לילדיה.

המשפחה, המיוצגת על ידי עורכות הדין תמי אולמן ודנה נוף, הגיעו היום (שלישי) לשמוע את גזר הדין.

כתב האישום תוקן ולנאשמת לא יוחסה עבירה של התעללות בקטין חסר ישע, אלא עבירות של תקיפת קטין חסר ישע הגורמת לחבלה, תקיפה בנסיבות מחמירות ותקיפת סתם.

למרות זאת כתבה השופטת אורית קנטור בגזר דינה: "אומנם לנאשמת לא יוחסה בסופו של יום עבירה של התעללות בקטין וחסר ישע, אך בהחלט ניתן לומר כי מעשיה בוצעו מתוך אכזריות, אלימות והתעללות נוכח תדירות המעשים, אופיים, ריבויים ובמיוחד העובדה כי נפגע העבירה העיקרי הינו תינוק חסר ישע כבן שבעה חודשים".

כמו כן ציינה השופטת כי מדובר באירועים שנמשכו שלושה שבועות, לעיתים אף פעמיים באותו היום ועל כן לא מדובר במעידה חד פעמית.

בנוסף למאסר בפועל גזרה השופטת על לוי לפצות את המשפחה בסכום של 10,000 שקל.