בית המשפט המחוזי בחיפה דחה עתירה שהגיש תושב העיר נגד עיריית חיפה ומשטרת ישראל, שסירבו לאשר לו רשיון עסק למועדון חשפנות ולממכר אביזרי מין. כמו כן נקבע, כי על העותר לשלם לכל אחת מהמשיבות 6,000 שקל בגין הוצאות משפט.

ניסה ללכת בצינורות המקובלים. מועדון חשפנות. צילום אילוסטרציה: shutterstock
על פי פסק הדין, בחודש יוני הגיש העותר לעירייה בקשה לקבל רשיון עסק של אביזרי מין – מכירתם, השכרתם והצצה על מעשה מיני ברחוב ההסתדרות. לדבריו, פנה לעירייה לאחר שחתם על הסכם שכירות על נכס. לטענת העירייה, לעותר היה עסק דומה בעבר, שבגינו הוגש נגדו ונגד אחרים כתב אישום על ניהול עסק ללא רשיון כדין, בו נטען כי במקום מתקיימים מופעי חשפנות.

בנוסף, הגיש העירייה צו להפסקת עבודה של המועדון, שאושר, ולאחר מכן בוטל בתנאים מסוימים. בעקבות זאת חיפש העותר מקום חדש למועדון, עליו ביקש כעת את רשיון העסק.

אלא שבקשת הרשיון נדחתה על ידי המשטרה, בטענה כי אינו עומד בתנאים, וכן בטענה כי "קיימות ידיעות מודיעיניות המדברות על כוונת בעל העסק כי המקום ישמש כבית בושת במסווה של מועדון חשפנות".

בקשתו, כאמור, נדחתה גם על ידי העירייה. ראשית בעקבות דחיית הבקשה על ידי המשטרה, ושנית טענה כי: "העסק אינו תואם מדיניות העירייה באשר לעסקים מסוג זה, מאחר שפעילותו סמוכה למועדון שבו פעילות בני נוער, ומיקומו בחזית רחוב הומה אדם".

בעתירה טען העותר כי הסירוב של העירייה והמשטרה לפתיחת העסק הינו שרירותי וחסר בסיס עובדתי, מהווה אפליה לרעה שלו וגורם לפגיעה בחופש העיסוק. המשיבות דחו טענות אלו.

שופט בית המשפט, שמואל מנדלבום, קבע כי לא מצא לנכון להתערב בהחלטת העירייה, שהתבססה על מדיניות סדורה שלה. כמו כן קבע כי אכן המועדון צפוי להיות מוקם בקרבה למרכז מסחרי ומועדון נוער, ולכן החלטת העירייה סבירה.

כמו כן, טען כי לא ניתן לקבוע שהחלטת המשטרה, לפיה קיים סיכון של ממש שהפעלת המועדון תיעשה בשיתוף פעולה עם גורמים עבריינים בתחום תעשיית המין, אינה נשענת על בסיס עובדתי ואינה סבירה. לאור דברים אלה דחה השופט את העתירה וקבע כי על העותר לשלם הוצאות לכל אחת מהמשיבות 6,000 שקל בתוך 30 יום.