עיריית קרית ים תפצה ב-10,000 שקל תושב העיר, נכה 100 אחוז, לאחר שעיקלה את רכבו - כך פסק אתמול בית משפט השלום בקריות.

התובע מוכר במוסד לביטוח הלאומי כנפגע עבודה, נכה 100 אחוז ומוגבל בניידות 88 אחוז, המחזיק ברשותו רכב רפואי שמתאים למגבלותיו.

הצדדים הגיעו לפשרה. צילום אילוסטרציה: ShutterStock

מכתב התביעה עולה כי בסוף שנת 2014 התגלעה מחלוקת בין התובע להעירייה בגין חובות ארנונה שהיו לו מלפני 8-14 שנה. העירייה דרשה מהתובע לשלם לה 368 אלף שקל, והוא התכחש לחלק מהחוב, ניהל משא ומתן שבסופו נקבע כי ישלם לעירייה 150 אלף שקל. בתום המשא ומתן, אשר קיבל גם גושפנקא של פסק דין, שילם התובע לעירייה את יתרת חובו בצ'ק בנקאי, וכל אחד הלך לדרכו. או לפחות כך חשוב התובע.

בתחילת שנת 2015, כאשר ביקש הנכה למכור את רכבו, גילה להפתעתו כי בימים שבהם ניהל משא ומתן עם העירייה לגבי חובותיו, העירייה עיקלה את רכבו, ולא הסירה את העיקול עם קבלת התשלום. נראה פשוט, אלא שמנקודה זו החלה סאגה שנמשכה למעלה משנה עד להסרת העיקול.

התושב, על פי התביעה, פנה אל העירייה - באופן פיזי, באמצעות הטלפון וגם באמצעות הפקס, ותמיד נענה באופן חיובי, אך כשהלך למשרד התחבורה, גילה שבפועל לא נעשה דבר, והעיקול לא הוסר. כל ההבטחות לפעול להסרת העיקול היו הבטחות סרק. בסופו של עניין, רק ב-21.2.16, שנה וחודשיים אחרי הסדרת החוב, שלחה העירייה בקשה למשרד התחבורה, והעיקול הוסר. בשנה זו ירד ערך הרכב, לטענת בעליו הנכה, בסכום של 59 אלף שקל, ועל סכום זה הוא הגיש את תביעתו.

בכתב ההגנה טענה העירייה כי נהגה בתובע לפנים משורת הדין כאשר מחקה לו חובות בסך 218 אלף שקל.

כמו כן טענה העירייה כי התובע עידכן את היועץ המשפטי של העירייה שהעיקול לא הוסר רק בדצמבר 2015 - רק חודשיים לפני הסרתו. עוד הוסבר בכתב ההגנה כי במחלקת הגבייה של הנתבעת מופעלת מערכת ממוחשבת המחוברת אל מאגר המידע של כלי הרכב, המנוהל באגף הרישוי במשרד התחבורה. מערכת זו מאפשרת לעירייה, לערוך שאילתות ביחס לכלי רכב המצויים בבעלותם של סרבני מס, ובמידת הצורך, היא אף מאפשרת להטיל עיקול על כלי הרכב באמצעות מדיה מגנטית ממחשבי העירייה.

עובדי מחלקת הגבייה נתקלו בתקלה טכנית במערכת המיחשוב הנ"ל, שלא איפשרה לבטל את העיקול באמצעות המערכת הממוחשבת. עובדי המחלקה ניסו לבטל את העיקול מספר פעמים באמצעות המערכת, אך ללא הצלחה, ובשל כך נשלח צו ביטול העיקול באמצעות דואר רשום.

התקלה במערכת המחשוב, נטען, גרמה לעיכוב של כחודשיים בביטול עיקול הרכב ממועד פנייתו של התובע ליועץ המשפטי של העירייה ועד למועד משלוח צווי ביטול. עוד טען נציג העירייה, כי הסכום שציין התובע, 59 אלף שקל, אינו מעוגן בחוות דעת של שמאי ואין עליו כל אסמכתא.

השופט הציע לצדדים להגיע לפשרה, והם הסכימו. הוחלט כי העירייה תפצה את הנכה בסכום של 10,000 שקל.