"לבן שלי, המאובחן על הרצף האוטיסטי, לוקח כשעה וחצי להגיע מקרית אתא לבית הספר בו הוא לומד בקרית ביאליק" - כך טוענת אם מקרית אתא. לדבריה, פניות רבות לצוות ההסעה ולעירייה לא שיפרו את המצב, שהחל כבר בשנה שעברה. "אם לא ישנו את המסלול, לא אשלח יותר את בני לבית הספר", אמרה.

"מספר התלמידים בהסעה נקבע על פי משרד החינוך". אילוסטרציה: צביקה טישלר
כבר בשנה שעברה הגיעו תלונות בנושא ההסעות, אולם לטענת האם, למרות פניות חוזרות ונשנות לעירייה, המצב נותר על כנו. "שמונה ילדים מקרית אתא לומדים בכיתות התקשורתיות באורט דפנה, בחטיבת הביניים. קרית אתא גדולה, כל אחד מהילדים גר בקצה אחר של העיר, ולוקח הרבה זמן לעבור מקצה לקצה. את הבן שלי אוספים ראשון או שני בבוקר, בין 07:00 ל-07:10. הוא מגיע לבית הספר בקרית ביאליק בשעה 08:15".

לדברי האם, הבעיה אף קשה יותר בשעות אחר הצהריים, אז, ההסעה מגיעה חצי שעה לאחר סיום הלימודים, בעוד הילדים נדרשים להמתין בחוץ בחום ובקור. "הילדים מסיימים את הלימודים בשעה 15:45. הבן שלי מגיע הביתה אחרי 17:00. לא ממש ברור לי מדוע ההסעה לא יכולה להגיע בשעת סיום הלימודים. לא מדובר פה בילדים רגילים".

"הילד נדרש לקחת תרופה מסוימת בבוקר אחרי האוכל. מאחר שההסעה יוצאת מוקדם מאוד, הוא לוקח את הכדור על בטן ריקה, אבל הוא לא יכול לקחת אותו אחרי האוכל בבית הספר, כי זה גורם לתופעות לוואי אחרות, למשל חוסר יכולת להירדם עד אחרי חצות וחוסר תיאבון".

האם טוענת כי פנתה לצוות ההסעה, אולם נתקלה ביחס מזלזל. "בסך הכל ביקשתי שיתחשבו קצת, ולפחות אחר הצהריים ישנו את מסלול הנסיעה, כך שמי שעלה ראשון בבוקר יירד ראשון אחר הצהריים. נתקלתי באטימות וחוסר רגישות, לא יחס המצופה מאנשים העובדים עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים. ניסיתי גם לפנות לעירייה, ללא הצלחה".

ממשרד החינוך נמסר: "האחריות על ארגון ההסעות וביצוען חלה על הרשות המקומית. משרדנו משתתף במימון ההסעות בלבד. יחד עם זאת, בבדיקה אל מול הרשות המקומית עולה, כי התלמידים מסיימים את יום לימודיהם ב-16:00, ובשעה זו על ההסעות להגיע. יש באפשרות הרשות המקומית להפנות בקשה לפיצול ההסעה לוועדה המרכזית, על מנת שתבחן את הסוגיה".

מעיריית קרית אתא נמסר: "מספר התלמידים בהסעה נקבע על פי משרד החינוך. ההסעה כוללת שמונה תלמידים הלומדים בחטיבה בקרית ביאליק, בליווי סייעת צמודה שנמצאת עמם גם באיסוף וגם בחזור. ההסעה יוצאת עם סיום הלימודים, כאשר התלמידים ממתינים ביחד עם הסייעת כרבע שעה לכל המאוחר. הגברת מעולם לא פנתה למחלקת החינוך בנושא זה, והיא מוזמנת לעשות זאת על מנת לבדוק האם ניתן לבצע שינויים בהסעות".