משרד החינוך ומנהלת בית ספר ישלמו לצעירה שסבלה מעלבונות והפחדות כ-81 אלף שקל - כך נקבע בפסק דין שפורסם השבוע.

"הנתבעים התרשלו כלפי התובעת". בית המשפט צילום אילוסטרציה: shutterstock
בכתב התביעה נטען כי בין משפחתה של תלמידת תיכון לשעבר, שפרטיה נאסרו לפרסום, לבין משפחת המנהלת קיים סכסוך קרקעות. בשל אותו סכסוך, שבו היתה המנהלת מעורבת ואשר הגיע לבית המשפט, עברה התלמידה מסכת של השפלות ואיומים. לטענת התובעת, המנהלת נהגה להעיר לה ולהשפילה בפניה חבריה לספסל הלימודים ובפני מוריה.

בנוסף, נטען, המנהלת נהגה לזמן את הנערה למשרדה במהלך שיעורים ללא סיבה, וגרמה לה במתכוון להפסיד חומר לימודי. במהלך אחד ממבחני המיצ"ב המנהלת הוציאה את התובעת מהכיתה, לאחר שלא הסכימה להתחלף במקום הישיבה, ורק בהתערבות אמה היא השלימה את המבחן. עם זאת, בשל אובדן 45 דקות מהמבחן היא התקשתה לתפקד בבחינה כראוי.

לטענת התובעת, אמה, המשמשת מורה בבית הספר, גילתה כי המנהלת הורתה למורים להפחית את ציוניה, וגם פנייה למשרד החינוך לא הועילה. כמו כן, ב-14 בדצמבר 2012 המנהלת אמרה בפני תלמידים כי הצעירה אינה ראויה לברכת בוקר טוב.

כאשר התלמידה השיבה לה כי היא אינה זקוקה לברכה, המנהלת הזעיקה את המשטרה לבית הספר.

לטענת התלמידה, כאשר ניידת המשטרה הגיעה, היא הוצאה מהכיתה ונשלחה ליועצת, שהזהירה אותה כי אם היא לא תתנצל בפני המנהלת, היא תילקח על ידי השוטרים. אם לא די בכך, המנהלת שלחה מורה לבית התלמידה עם מכתב השעיה לשלושה ימים. בשלב זה, בשל הלחץ הנפשי שבו היתה נתונה, התלמידה התמוטטה ואושפזה בבית חולים למשך יומיים.

התביעה הצטיידה בחוות דעת רפואית, של הפסיכיאטר ד"ר ראסם כנאענה אשר קבע כי לתובעת נגרמה נכות פסיכיאטרית לצמיתות בגובה 20 אחוז. התביעה דרשה פיצוי של יותר מ-140 אלף שקל, בטענה כי הנזק הכספי הגבוה נגרם לה בין היתר בגלל הציונים הנמוכים שהצריכו שנה של לימודים במכינה אקדמית וכניסה מאוחרת לשוק העבודה.

המנהלת ומשרד החינוך, שנתבע אף הוא בטענה שהתרשל בטיפול במקרה, דחו את טענות התביעה. לטענתם, המנהלת לא התערבה בציוני התלמידה, והזמנת ניידת המשטרה בוצעה לאחר שהתלמידה קיללה לכאורה ובשל התנהגות הוריה. עוד נטען, כי מפקח משרד החינוך אישר את השעיית התלמידה, וכי פסיכיאטר מטעמם שבדק את הצעירה, אישר שנגרמה לה נכות נפשית לשנתיים, אך לא נכות לצמיתות.

השופטת אפרת הלר מקרית שמואל קבעה בפסק הדין כי רבות מהטענות של התובעת לא הוכחו. בין היתר לא אומתה הטענה כי המנהלת מעורבת בסכסוך הקרקע עם משפחת התובעת. כמו כן, התובעת לא זימנה עדים, מורים או תלמידים, שיעידו על ההערות הפוגעניות שהמנהלת אמרה לה לכאורה, ולא ידעה לפרט את האמירות שהמנהלת הטיחה בה.

השופטת כתבה על הזמנת המשטרה וההרחקה מבית הספר בשל חילופי הדברים בין המנהלת לתלמידה: "הנתבעים התרשלו כלפי התובעת, הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם ונהגו בדרך שאינה מקובלת בנסיבות העניין, דבר אשר גרם לנזקיה של התובעת".

עוד נקבע, כי על משרד החינוך ומנהלת לשלם לתובעת פיצויים בגין סבל וכאב בסך 60 אלף שקל, הוצאות משפט בסך 10,000 שקל, שכר טרחת עורך דין בסך 17 אלף שקל ואגרת משפט.