חודש אוגוסט, שמאופיין בים סוער וגלים גבוהים, בא לידי ביטוי גם במדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, כאשר רמת הניקיון הכללית של החופים הלא מוכרזים ירדה: כ-63 אחוז מהחופים הוגדרו כנקיים, לעומת 74 אחוז במדד הקודם ו-59 אחוז בתקופה המקבילה.

"חד-פעמי - לא בים שלי!". חוף קרית חיים. צילום: נחום סגל

למרות הירידה הכללית, מספר חופים בצפון עדיין נכללים ברשימת החופים הנקיים ביותר בישראל: בצת, שבי ציון, ראש הנקרה, אכזיב, כזיב במטה אשר, נהריה דרום.

שני חופים בלבד בצפון נמצאו במצב ניקיון בינוני: נהריה מרכז וחצרות יסף. יתר החופים: חופי עכו, קרית ים וקרית חיים נמצאו במצב "נקי".
המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן ממשיכים כמדי שנה לשמור על הסביבה החופית והימית למען ים נקי, ויצאו בעונה זו בקמפיין הסברה תחת הכותרת: "חד-פעמי - לא בים שלי!", הקורא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

תוכנית "חוף נקי" היא יוזמה של המשרד להגנת הסביבה, המופעלת משנת 2005. מטרת התוכנית היא למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. מדד חוף נקי הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת.

תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו - וגם בישראל. לפי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פסולת פלסטיק, ובישראל נמצא שעד 90 אחוז מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה.

מקור לפחות 60 אחוז מהפסולת בים ובחופים בישראל במקורות יבשתיים: ציבור המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך כגון בקבוקי שתייה, כלים חד פעמיים, קשיות שתייה, שקיות ניילון, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד. פסולת נוספת מצטברת בחופים משפכי נחלים או מפלט ים, שכולל במקרים רבים פסולות שנשטפו מחופים אחרים ונסחפו בזרמי הים, לעתים למרחקים ארוכים.

הפסולת בים ובחופים מהווה מפגע בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופים, ואף מפגע אסתטי. שקיות ניילון וחלקי פלסטיק צפים במים או מצטברים בקרקעית הים, ופוגעים ביצורים ימיים שונים (לדוגמה על ידי היכרכות סביב סנפירים, כיסוי פיזי של בעלי חיים צמודי קרקעית, חנק או חסימות מעיים של בעלי חיים הטועים לחשוב שמדובר במזון).