הורים בבית הספר יבנה בקרית אתא החלו במאבק נגד הקמת מקווה נשים בשטח בית הספר, במגרש ששימש את התלמידים, כך לטענת ההורים, לשיעורי ספורט. ההורים אף סבורים כי הקמת המקווה תמנע מהם הגעה בטוחה לבית הספר.

אתר הבנייה סמוך לבית הספר יבנה. צילום: נחום סגל

רינת בן ארי, שילדיה לומדים בבית הספר, סיפרה השבוע כי נתקלה בשטח מגודר שבו יוקם המקווה. לדבריה, השטח שימש את התלמידים מגרש כדורגל, ותכנון הבנייה נעשה ללא ידיעת ההורים. "פרט לכך שהמקווה לוקח את מגרש הכדורגל היחיד בבית הספר, הנושא מהווה בעיה בטיחותית", היא אומרת.

"הגישה של הורים לבית הספר חסומה, והיכולת להוריד ילד בביטחה אינה אפשרית יותר. השטח מסביב לבית הספר אסור לחנייה, ואין היכן להוריד את הילדים בבטחה. כולם בהלם. התחילו עבודות בלי ליידע אותנו. התחלנו להחתים הורים, נגיש התנגדות".

בן ארי טוענת כי הקמת מקווה במקום כה מרכזי גם פוגעת בפרטיות של הנשים שיבקרו במקום. "יש שם מרכז קהילתי, יש הרקדות, יש פעילות, ונשים יעברו לעיני כל בדרך למקווה. כל הבתים מסביב משקיפים. אומרים שאין מקומות ציבוריים להקים מוסדות כאלה? בית הפועל ממול עומד ריק ואטום. אפשר היה בקלות להקים שם מקווה".

גורם דתי בעיר חיזק את דבריה של בן ארי, וציין כי בקרב הציבור הדתי כבר החלו לעלות שאלות בנוגע למיקום המקווה ממש במרכז העיר.

רבה הראשי של קרית אתא, חיים דיסקין, דחה את הטענות, וציין כי למרות שמדובר במקום מרכזי, הוא יבטיח את צניעות הנשים. לדבריו, המקווה יהיה פעיל בשעות הערב, כאשר אין כל פעילות בבית הספר. "יש פה היסטריה שלא במקומה של כמה אנשים שלא יודעים במה מדובר. מדובר בשטח מאחורי בית הספר.

אין מקום טוב יותר להקמת מקווה. מצב המקווה הקיים הוא מתחת לכל ביקורת, הוא הוקם לפני עשרות שנים במקום שהוא באמת לא צנוע. המיקום החדש הוא מרכזי אבל מוסתר. זה יהיה מקווה מפואר, בניין בהשקעה של למעלה מ-8 מיליון שקל, הכי מפואר באזור חיפה והקריות, עם גישה לבעלי מוגבלויות.

לטענה שהמגרש שימש לאימוני ספורט אמר הרב: "ליד בית הספר יש מספיק מגרשים, אפשר להקים שם שכונה שלמה".
מעיריית קרית אתא נמסר: "מגרש החנייה הקיים הממוקם בצמוד לחלקו האחורי של בית הספר אינו חלק משטחו, ושימש אותו כל עוד לא היה שימוש נוסף לקרקע. המקווה מתוכנן להיבנות על חלק משטח החנייה, במטרה לענות על צרכי התושבים. בית הספר יכלול שטח חנייה מוסדר בין רחוב הרצל למקווה, כולל שביל גישה, אשר יאפשר גישה ישירה מהחניון אל שטח בית הספר".