מעצרו של החשוד השלישי שנעצר בחשד לתקיפת הצעירים משפרעם בסוף השבוע בחוף קרית חיים, הוארך עד ליום חמישי. החשוד מודה שהיה נוכח במקום, אך לטענתו לא תקף.

צילום: ShutterStock

כזכור, בסוף השבוע הוכו באכזריות שלושה תושבי שפרעם, רופא, אח וחברם, בחוף קרית חיים, על פי החשד על רקע לאומני. לדבריהם, ניגש אליהם צעיר והחל לדבר איתם וכשהבין שהם ערבים, עזב את המקום ולאחר מספר דקות חזר עם חבריו וביחד איתם תקף את השלושה באכזריות תוך שהם קוראים לעברם: "אתם ערבים, כלבים, אל תישארו פה".

השלושה פונו לבית החולים רמב"ם עם חבלות ופציעות קשות. לדבריהם, רק בנס ניצלו חייהם בזכותם של יאיר אלאלוף מקרית חיים וחברו אשר התערבו בנעשה והניסו את התוקפים.

התנהלות המשטרה בפרשה הקשה מעוררת שאלות ומדאיגה. ביום שבת בצהריים הודיעה המשטרה כי עצרה את החשוד המרכזי במעשה והוא יובא לבית המשפט במוצאי שבת. התקשורת שהביעה עניין רב בסיפור, נערכה לדיון, אך החשוד (23) שוחרר והשופט גיל קרזבום העביר ביקורת נוקבת על תפקוד המשטרה, שלא ביצעה פעולות חקירה מינימליות על מנת לבסס או לשלול את מעורבותו של הצעיר, בהן מסדר זיהוי או בדיקת אליבי.

המשטרה הגישה ערר לבית המשפט המחוזי, בדיון אשר התקיים באישון לילה, והשופט דחה את ערר המשטרה וקבע כי יש לשחרר את החשוד לאלתר מכיוון שאין נגדו כל הוכחה. איך קורה שהמשטרה עוצרת צעיר, ללא כל ראיות נגדו.
ביום שישי בשעה 00;23 התדפקו השוטרים על דלת ביתו של הצעיר וכאשר נכנסו הביתה הוא לא הבין מה רוצים ממנו ובני משפחתו היו המומים כאשר שמעו על החשדות נגדו.

הצעיר נלקח לחקירה ולטענתו לא ידע במה מדובר. כאשר החוקרים סיפרו לו את פרטי האירוע בו הוא חשוד, הוא טען כי בעת התקרית האלימה הוא ישן בביתו ומסר כי הוריו יכולים לאמת את טענת האליבי שלו. בנוסף לכך, מסר למשטרה כי בבניין המגורים שהוא גר יש מצלמות אבטחה והם יכולים לצפות שהוא לא יצא מביתו.

לאחר מכן היה בטוח שתוך זמן קצר טענתו תיבדק, יבינו שנפלה טעות וישחררו אותו. אלא שהודיע לו שהוא נשאר במעצר ויובא לבית המשפט בבקשה להאריך את מעצרו.

עו"ד בר זוהר מהסניגוריה הציבורית: "המשטרה צריכה לנצל את חודש הסליחות על מנת להתנצל בפני מרשי שמיהרה לעצור אותו לשווא והותירה אותו במעצר יממה שלמה מבלי לבדוק את גירסתו, מה שהיה יכול לחסוך ממנו את המעצר המיותר ומהם את המבוכה. מרשי טען גרסת אליבי, והמשטרה יכולה היתה לבדוק אותה בקלות. מה יותר טוב ממצלמות.

"החוקרים לא עשו בדיקות מינימליות ובלי כל הוכחות ייחסו למרשי שהוא החשוד המרכזי בעבירות כה חמורות עם רקע לאומני. מזל שבית המשפט נעתר לבקשתי לאסור את פרסום שמו מחשש לפעילות נקמה מצד בני מיעוטים.

הביקורת של השופט קרזבום מדברת בעד עצמה וכך כתב בהחלטתו: "לא ברור מדוע לא בוצעו כל פעולות חקירה מהותיות ובפרט מסדר זיהוי ובדיקת טענת האליבי של החשוד. בהקשר זה יצוין כי גם לא קיים בתיק מזכר או מסמך אחר אשר יש בו כדי להסביר את אי ביצוע אותן פעולות חקירה בסיסיות. גם נציג המשטרה לא ידע לתת תשובה בהקשר זה.

החשוד השני, תושב נשר שנעצר, שוחרר אף הוא. יש לציין כי בידי המשטרה קיים סרטון של התקרית והחשוד השלישי מופיע בסרטון.  הסניגור אבי אמר: "מרשי הודה שהוא היה באזור בעת התקרית אך לא השתתף בה. ככל הנראה בסרטון רואים אותו באזור".

מעצרו של החשוד השלישי, תושב קרית ים, הוארך היום (שלישי) בבית משפט השלום בקריות עד ליום חמישי. 

יצוין, כי בידי המשטרה קיים סרטון של התקרית והחשוד השלישי מופיע בסרטון. הסניגור אבי: "מרשי הודה שהוא היה באזור בעת התקרית אך לא השתתף בה. ככל הנראה בסרטון רואים אותו באזור".