הורים לתלמידי בית ספר החדש יצחק נבון בקרית מוצקין הופתעו כשנדרשו לשלם 885 שקל עבור תל"ן (תוכנית לימוד נוספת), מבלי שנשאלו כלל אם הם מעוניינים בה. לדבריהם, מדובר בסכום גבוה יותר מכל בית ספר אחר.

"חושבים שכולם בשכונה החדשה אמידים". ביה"ס יצחק נבון. צילום: נחום סגל

כמו כל ההורים לתלמידים בבתי ספר, לקראת שנת הלימודים קיבלו חוזר תשלומי הורים לשנת הלימודים הקרובה, הכולל את סכום תשלומי ההורים שנדרשים לשלם עבור כל תלמיד, לפי הכיתה בה הוא לומד, על פי הוראת משרד החינוך.

לרוב, התשלומים זהים בכל בתי הספר, ויש בתי ספר שמוסיפים סעיף תל"ן - תוכנית לימודים נוספת מעבר לשעות הלימוד הרגילות, לימודי העשרה. בבית הספר יצחק נבון מדובר בארבע שעות שבועיות בנושא אמנות ושפות (שזון ההתמחות של בית הספר).

ההורים מספרים שכלל לא נשאלו אם הם מעוניינים בכך. "אף אחד לא דיבר איתנו על זה קודם. מדובר בסכום כמעט כפול מאשר בכל בית ספר אחר. חושבים שאם מדובר בשכונת משכנות אומנים, כולם פה אמידים".

על פי חוזר מנכ"ל, התשלום מחייב הסכמה אישית של כל הורה, ומי שאינו מעוניין בשירות, אינו חייב לשלם. מתוך החוזר: "תוכנית לימודים נוספת (תל"ן) מותנית בהסכמה אישית בכתב של כל אחד ואחד מן ההורים לתוכנית ולתשלום עבורה. אין די בהסכמה של נציגות ההורים המוסדית.

"יש לשבץ תל"ן בסופו של יום הלימודים, ולאפשר לתלמידים שהוריהם מבקשים שלא ילמדו בתוכנית, להשתחרר לביתם. אם תוכנית לימודים נוספת שובצה באמצעו של יום הלימודים, יש לאפשר לכל התלמידים להשתתף בה, גם אם הוריהם לא שילמו עבורה, או להציע לתלמידים שהוריהם מבקשים שלא ישתתפו בה, פעילות חינוכית אחרת".

לטענת ההורים, גם אם קיימת אופציה לא להשתתף בשיעורים הללו, יש להם קושי לסרב. "איזה הורה ירצה שהילד שלו יראה שהוא לא יכול לקבל מה שכל החברים שלו מקבלים", אמרה אם אחרת, "איך אפשר לעשות את זה לילדים. מדוע נותנים להורים להיות במצב מביך כזה? למעשה אין אופציה להורים לסרב לזה".

עוד טענו כי לא ניתן מענה להורים שמתקשים לעמוד בתשלום. "נאמר לנו שאין כל הנחות או סיוע להורים שקשה להם", אמרה האם.
תגובת העירייה לא התקבלה עד למועד פרסום הידיעה.