(אילוסטרציה: ShutterStock)

הורים לילדי קייטנת גן עירונית לא שלחו את ילדיהם לגן במשך שלושה ימים. לטענת ההורים, גננת הוקלטה צועקת, מאיימת ואף מטילה עונשים לא מוצדקים. אחת האמהות הגישה תלונה במשטרה.

האירוע התרחש בקייטנה עירונית בגן לילדים בגילאי תת חובה וחובה. הורים מספרים כי חשו בשינויים בהתנהגות הילדים. "כל בוקר בתי היתה בוכה שהיא לא רוצה ללכת לקייטנה", סיפרה אחת האמהות. "כששאלתי למה, היא רק היתה עונה שמשעמם לה שם, ולא רצתה לספר יותר".

באחד הימים, מספרת האם, התקשרו אליה מהגן ואמרו לה שבתה מבקשת ללכת הביתה. "ביקשתי לדבר איתה. היא אמרה לי שהיא התכופפה בזמן המפגש לסגור את הסנדל, והגננת צרחה עליה. באותו רגע הוצאנו אותה מהגן".

בעקבות המקרה פנתה האם לרשת המתנ"סים, בדרישה לבדוק מה קורה במקום. לאחר שלדבריה לא נענתה, החליטה לשלוח את הילדה לגן עם מכשיר הקלטה. "בהקלטה שמענו שצועקים על הילדים ומענישים אותם", סיפרה השבוע "שומעים את התוף שכל פעם הגננת דופקת איתו על השולחן כשילדים לא עושים מה שמבקשים מהם. הילדים טוענים שנמאס להם לשמוע את הצליל של התוף. כמו כן, נאמר להם שאסור להם לספר להורים מה קורה בגן".

אם נוספת מספרת שבתה לא רצתה ללכת לגן. "הייתי לוקחת אותה בכוח לשם, היא לא רצתה להיכנס. ניסיתי לשאול אותה מה קורה שם, והיא לא שיתפה אותי. כששמענו את ההקלטות, הכל התבהר. ברקע כל הזמן צעקות שיהיו בשקט, איומים, עונשים. הבת שלי לא רצתה להגיד שהיא נוכחת בקריאת שמות. אחת העובדות אמרה עליה, בפני כל הילדים, 'היא מקרה אבוד'. הם אמרו לילדים שלא יספרו להורים כל דבר. רק כשהחלטנו להוציא את הילדים, הם התחילו לספר לנו מה היה בגן. הם היו מפוחדים מהצעקות ומההקשות בתוף".

בהקלטה ניתן לשמוע, במשך דקות ארוכות, דפיקות עם התוף על השולחן באופן מחריש אוזניים, וילד שלא עשה מה שהתבקש, איימו עליו שעובדת תגיע אליו עם התוף. בהקלטה נשמעת גננת אומרת לילדה: "תקשיבי טוב, אם את חושבת שאצלי את תעשי מה שבא לך ומה שאת רוצה, אז את חיה בסרט, תתעוררי. את הכתף שלך את יכולה להרים לאמא שלך ולאבא שלך, ולאח שלך ולחברות שלך, לא לי. שמעת אותי? אם תמשיכי עם הלא רוצה והחוסר הקשבה שלך, את תהיי בצד כל היום. ברור לך? אל תתחילי איתי מלחמה, כי את תפסידי. ברור? יופי".

קטע נוסף בהקלטה מתחיל בדפיקות רמות עם תוף על שולחן. "בגלל שחיכיתי יותר מדי זמן לשקט, שכל אחד עשה מה שבא לו, כולכם עכשיו יושבים בשורה אחת צמודה לקיר...", נשמעת הגננת. לאחר מכן היא נשמעת בהקלטה אומרת לעובדת אחרת: "הם יושבים בצורה הזאת, אף אחד לא זז. ככה. כל פעם שרוצים לעשות איתם יצירה הם מתלהמים, עושים רעש ולא רוצים להקשיב. אז עכשיו הם יישבו ככה בעונש. יירגעו. וכשאני אחליט הם יעשו את היצירה. עד אז הם ככה. תקומי. שבי שם בכיסא. את יצירה לא עושה". צעקות.... לאחר כארבע וחצי דקות, בהן הילדים לא הצליחו לשמור על שקט, החלה הגננת שוב לדפוק עם התוף על השולחן. "אתם מקלקלים לעצמכם, וזה חבל. אז עכשיו לפחות חמש דקות, גב זקוף, ידיים שלובות, מחשבות חיוביות, ולדבר אל עצמכם בלב, אני יהיה ילד טוב לפחות חמש דקות".

אחרי ששמעו את ההקלטה, פנו ההורים לרשת המתנ"סים וביקשו פגישה עם המנהל. "כשהגענו לפגישה ביום ראשון, היה שם גם צוות מהגן", סיפרה אחת האמהות. "אנחנו ביקשנו פגישה לבד, אבל מנהל המתנ"ס לא הסכים. בסופו של דבר הפגישה לא התקיימה. מיום ראשון עד יום שלישי, בו הסתיימה הקייטנה, הילדים לא הלכו לגן. רק כמה הגיעו. אנחנו מצפים שהרשת תפעל בעניין".

מרשת המתנ"סים נמסר: "עם קבלת תלונת ההורים, הם זומנו לבירור עם מנכ"ל הרשת ועם צוות הגן על מנת לבדוק את טענותיהם. ההורים סירבו להיכנס לפגישה, בטענה כי אינם מעוניינים שהצוות יהיה נוכח.

"רשת המתנ"סים פועלת על פי חוק, ובמקרים בהם מוגשת תלונה במשטרה, הרשת מחויבת להמתין עד לסיום חקירת המשטרה, ולפעול על פי הנחיות המשטרה".