קרית מוצקין בוחנת אפשרות לפתיחת גן אנתרופוסופי בשנת הלימודים הקרובה. הגן, שימוקם בצפון העיר, יהיה על-אזורי, וכל תושבי העיר יוכלו לרשום את ילדיהם. "הגן ייפתח רק אם יהיו מספיק נרשמים", אמר השבוע מנהל מחלקת החינוך בעירייה, אייל אורן.

הורים נוספים בוחנים לבצטרף (צילום: ShutterStock)

בימים האחרונים הגיעו לפגישה עם ראש העירייה, חיים צורי, ארבעה זוגות הורים שביקשו ממנו להקים בעיר גן אנתרופוסופי. גן אנתרופוסופי דוגל בשיטת חינוך הוליסטית, בה הילד מתקדם על פי ההתפתחות הפיזיולוגית האישית שלו. ניתן דגש לקשר של הילדים עם הטבע, עץ ואדמה, אמנות, אומנות, מוסיקה ועוד. כמו כן דוגלים בריהוט וסביבה טבעית ולא סינטטית. "מספר הורים פנו לראש העיר, שאלנו אותם אם הם אנתרופוסופיים או יש להם אורח חיים כזה. התשובה היתה לא, אבל הם בוחנים את העניין הזה, והם רוצים להעמיק וללמוד", סיפר אורן.

בשנים האחרונות מתפתח זרם החינוך האנתרופוסופי בארץ. בכל שנה קמים עוד ועוד מוסדות כאלה, חלקם מוגדרים כהצלחה וחלקם פחות.

כאמור, בעקבות בקשת ההורים הודיע ראש העיר שהוא מוכן לבחון אפשרות להקמת גן מסוג זה. לצורך כך נדרשו ההורים להציג רשימה של 25 הורים לפחות שמעוניינים להצטרף. אם כמות הנרשמים תהיה מספקת, ייפתח הגן כבר בשנת הלימודים הבאה.

"מדובר בגן רגיל על פי משרד החינוך. יהיה גנן או גננת על פי חינוך ולדורף. זה עולם שלם, והוא די מעניין. זה תופס אוכלוסייה גדולה בארץ", אומר אורן. "אנו מופתעים שזאת פעם ראשונה שפנו אלינו. אנחנו לא רוצים לבטל את הרעיון, ואם יהיו מספיק, אנחנו נפתח. בשבוע הבא תגיע מרצה העוסקת בזרם הזה, ותסביר להורים המעוניינים מה המשמעות של גן כזה, לאחר מכן הם יקבלו החלטה".

על פי התוכנית, הגן יהיה ממוקם בצפון העיר, וילדים מכל העיר יוכלו להירשם אליו בגילאי 4-5. נכון להיום, ההורים כבר הגישו רשימה עם 27 ילדים שהוריהם מעוניינים. "ההורים הביעו התעניינות ונכונות לשמוע. יכול מאוד להיות שהורים לא יהיו מעוניינים לשלוח את ילדיהם לגן רחוק מהבית. אם זה יתפוס תאוצה, קיימת אפשרות שתיפתח מסגרת המשך. זה לא חייב להיות בית ספר שלם, זו יכולה להיות כיתה בתוך בית ספר. אנחנו מתחילים בקטן, בגן".