תושבים ברחוב גרושקביץ יצאו למאבק נגד בנייה של בניין בן שמונה קומות ברחוב. הטענה: השטח ניתן לעירייה במתנה במטרה להקים בו גן ילדים, והעירייה מכרה אותו לקבלן למטרה אחרת. תלונה הועברה גם לרשם ההקדשות.

 שלטי מחאה ברח' גרושקביץ. צילום: פרטי

לפני מספר חודשים נודע לתושבי הרחוב שהעירייה מכרה שטח אדמה ברחוב, שטח שקיבלה במתנה מתושב העיר. השטח ניתן, כך נטען, במטרה להקים עליו גן ילדים על שם בעלי הנכס, אולם העירייה מכרה את השטח לקבלנים עבור בניית בניין מגורים.

ולא רק זאת, אומרים הדיירים - מדובר בבניין בגובה שמונה קומות, הפוגע לדבריהם בצביון הרחוב, שיש בו רק בניינים עד שלוש קומות.

תושב הרחוב: "הגשנו לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה התנגדות לתוכנית שהעירייה תמכה בה. הצלחנו קצת לצמצם את הנזק, לאחר שחלק מההתנגדויות שלנו התקבלו, אבל התכנון נשאר אותו דבר. אם בניין כזה ייבנה פה, גם השטחים הבאים שיימכרו ברחוב יקבלו אישור לבנות הרבה קומות.

"זה אומר שהשכונה תשתנה, ערך הדירות שלנו יירד, איכות החיים שלנו תיפגע ומצוקת החניה תגדל. למה אנחנו צריכים לסבול את זה? מילא שמכרו את השטח, אבל יכלו לבנות רק ארבע קומות. יש לנו רחוב יפה שהולך להיהרס".

על אף דחיית ההתנגדות שהגישו, התושבים לא הפסיקו לנסות לעצור את התוכנית. במכתב ששלחו לעירייה ביקשו לדעת מדוע אינה מכבדת את רצון המת.

"את הזכויות במגרש ברחוב גרושקביץ 15 קיבלתם בירושה מאת המנוחים, אשר במותם ציוו הנצחת שמם בהפעלת גן ילדים בבית מגוריהם", כתבו. "הכיצד זה מצאה עיריית קרית מוצקין לפגוע בצוואת המנוחים, ובשם זכרם לפגוע בצביונו ואופיו של רח' גרושקביץ?".

"גם נפגשנו עם ראש העירייה, ציפינו שיסייע, אבל זה לא יהיה כך", הוסיף תושב הרחוב. "אנחנו מנסים כעת לפעול בכל האמצעים כדי לשנות את ההחלטה, גם באפיקים משפטיים - בוחנים הוצאת צו מניעה לתחילת הבנייה - וגם באפיקים נוספים, כגון שלטים שאנו תולים נגד הפרויקט. כמו כן, הוגשה תלונה לרשם ההקדשות, על מנת שיבחן אם הליך מכירת הקרקע נעשה באופן תקין".

מעיריית קרית מוצקין נמסר: "מועצת העיר אישרה את העברת השם של 'בית שטייר' לגן אחר (גן ברק לשעבר), ובכך מילאה הרשות את התחייבותיה על פי המתנה. לא מדובר בירושה, ולכן זהו לא הקדש, ומקבל המתנה רשאי לקיים את ההתחייבות בדרך של 'בקירוב' לפי המינוח המשפטי.

"כידוע, תוכניות בניין עיר מאושרות בוועדה המקומית לתכנון ובנייה קריות, שהינה גוף נפרד מעיריית קרית מוצקין. התנגדות הדיירים לבניין במסגרת הדיון בוועדה המחוזית נדחתה, ומכך עולה כי אין לרשות כל קשר לאישור אחוזי הבנייה ומספר הקומות שאושרו. חזקה על הוועדה המחוזית שבחנה את כל האספקטים לאישור התוכנית. הקרקע נמכרה במסגרת הליך של מכרז פומבי, והשתתפו בו 12 יזמים וחברות בנייה, והקרקע נמכרה בכ-4.5 מיליון שקל.

"ראש העיר מתריע שנים רבות כי תוכניות בניין עיר אינן מותאמות לצרכים הקיימים כיום של הדיירים בכל שכונות העיר בנושא מספר החניות, והרשות נאלצת אף היא להתמודד עם פתרונות לבעיה זו, והוא אף העלה את הנושא פעמים רבות בפני גורמי תכנון וממשל".