בית המשפט לענייני משפחה יצטרך להכריע בשאלה איך יקראו לילד שעוד לא נולד, וזאת על רקע מחלוקת קשה בין ההורים הפרודים לגבי שמו של הילד.

סכסוך סביב בחירת השם לילד. צילום: ShutterStock

בני זוג בשנות ה-30 לחייהם, מאזור הקריות, שחיו מספר שנים יחד, החליטו להביא ילד לעולם ללא נישואים. מיד לאחר שהאשה הרתה, פרץ סכסוך סביב בחירת שמו של הילד.

מהפנייה לבית המשפט עולה כי מיד לאחר שנכנסה להריון, הקשר בין בני הזוג עלה על שרטון, והם נפרדו תוך שהם מסכמים כי לאחר הלידה יישאר הילוד במשמורת האם, אשר תהיה זכאית לדמי מזונות.

במקביל, האב יקבל הסדרי ראייה, וסוכם בין הצדדים כי הילוד יקבל את שם המשפחה של האב. בסקירה הראשונה, בחודש החמישי להריון, נודע להורים כי עומד להיוולד להם בן, ומיד פרץ סכסוך בין הצדדים על רקע רצונו של האב לקרוא לילד על שם אביו המנוח, שהלך לעולמו לפני מספר שנים בנסיבות טראגיות.

האם מתנגדת בתוקף לקרוא לילד על שם הסב, וטוענת שהשם המוצע הוא לא מודרני ולא מקובל היום. יתרה מכך, מוסיפה האם כי נסיבות המוות של הסב הן כאלה שעל פי ייעוץ שקיבלה מרבנים, יש בכך סימן לרעות, ואסור לקרוא לילד על שם מי שנפטר בקיצור ימים.

עו"ד רון סולן כתב בבקשה: "החוק קובע כי אם להורים שמות משפחה שונים, מקבל הילד את שם משפחת אביו, זולת אם הסכימו ההורים שיקבל את שם משפחת האם או שמות המשפחה של שני ההורים. אולם ילד שנולד כשאמו אינה נשואה לאביו, מקבל מלידה את שם משפחת אמו, זולת אם רצתה האם שיקבל שם משפחת האב, והאב הסכים לכך או שהאם היתה ידועה בציבור כאשתו, ואם הסכימו ההורים, יקבל את שמות המשפחה של שניהם".

לטענת עו"ד סולן, האם הסכימה לתת לילד את שם המשפחה של האב, ולכן הזכות לבחור את השם הפרטי נתונה לה בלבד.