הקבינט הביטחוני מדיני אישר ביום שני את התוכנית "מגן לעורף", שבמסגרתה יושקעו בחמש השנים הבאות כ-5 מיליארד שקל למיגון בתי התושבים בצפון, המתגוררים עד למרחק 45 קילומטרים מהגבול. התוכנית כוללת יישובים בגליל המערבי, בהם נהריה, עכו וכרמיאל, והמיגון יכלול מוסדות חינוך, בתי חולים ומוסדות ציבור.

ממ"ד לכל אחד. צילום: נחום סגל

כבר בשנים 2019-2018 יושקעו חצי מיליארד שקל בקידום התוכנית, ובהמשך יושקעו מדי שנה עוד ועוד תקציבים עד להשלמת המיגון בצפון, בדומה למיגון העורף בדרום, לאורך רצועת עזה.

התוכנית שמה דגש על מיגון האזרחים, השירותים החיוניים והרציפות התפקודית בצפון הארץ, הן מפני טילים והן מפני רעידות אדמה. מדובר בתוכנית רב שנתית, וניתן יהיה להתחיל ביישומה באופן מיידי, בהתאם לסדר העדיפויות שיגדיר פיקוד העורף.

"מגן לעורף" כוללת: התמקדות בכ-300 רשויות מקומיות בצפון בטווח של עד 45 ק"מ מהגבול, ובשש ערים בצפון ובדרום, היושבות על השבר הסורי-אפריקאי ונמצאות בסיכון לפגיעה בתרחיש של רעידת אדמה; סיוע בבניית ממ"ד לכל אזרח עד לטווח של 45 ק"מ מגבול הצפון; הכשרת לפחות 550 מקלטים ציבוריים בטווח של עד 45 ק"מ מגבול הצפון, ומיגון תשתיות קריטיות בכל הצפון.

השירותים החיוניים שימוגנו: 800 בתי ספר וגני ילדים, כ-65 מוסדות רווחה, השירותים ההכרחיים בבתי החולים הגדולים בצפון, עשרות מרפאות עד לטווח 45 ק"מ וחליפת מיגון מלאה לכלל היישובים

התקציבים יחולקו דרך הרשויות המקומיות, וגובה הסיוע שיקבל כל תושב שירצה לבנות ממ"ד יהיה תלוי במרחק מהגבול.

על פי ההצעה המתגבשת ואשר אמורה לקבל את אישור הוועדות המקצועיות, תושבים המתגוררים במרחק של עד 7 ק"מ מהגבול יקבלו מימון מלא לבניית ממ"ד - כ-120 אלף שקל. לאחר מכן יירד גובה הסיוע ל-50 אחוז באזור נהריה, עכו וכרמיאל, ובקריות ובחיפה יעמוד הסיוע על כ-25-20 אחוז. את יתרת הסכום לבניית ממ"ד יוכלו התושבים לקבל בהלוואות נוחות מהמדינה.

"מגן לעורף"
בנוסף למיגון מפני טילים, צפוי מימוש התוכנית לתרום לחיזוק המבנים מפני רעידות אדמה, להשבחת ערכם של הבתים שיזכו בתוספת חדר, ולהגברת הפעילות הכלכלית בצפון.

גורם בכיר באוצר אמר השבוע ל-mynet קריות: "תהיה גם השתתפות אזרחים במימון, תלוי איפה גרים ותלוי ברמת הסיכון. לכן, בסופו של דבר, לדעתי פרויקטים של התחדשות עירונית, שלמעשה מחזקים את הבניינים, לא ייצאו אל הפועל באזורי הפריפריה, שערך הקרקע בה נמוך, וזה לא משתלם. עם זאת, בערים כמו קרית מוצקין, שערך הקרקע בה גבוה, תהיה התחדשות עירונית.

"ראינו מה קרה כשהיו 12 רעידות אדמה, והאיומים מהצפון מוכרים לכולנו. יש לנו מחויבות, ולקחנו אחריות להוביל את המהלך למיגון הצפון. נביא את הכסף, מיליארדים רבים, בתוכנית רב שנתית. זאת הבשורה הגדולה לתושבי הצפון".

כמה זה יעלה?
כמה עולה בניית ממ"ד וכמה כסף יקבלו האזרחים מהמדינה? אחרי מלחמת לבנון השנייה הפכה בניית הממ"דים לתופעה רחבה. להערכת מהנדס הוועדה לתכנון ובנייה קריות, משה יבין, נבנו מאז בקריות מאות רבות של ממ"דים, חלקם במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38, או פינוי בינוי).

בסך הכל המסלול להוצאת היתר בנייה לממ"ד הוא קל ואורך שלושה-שישה חודשים. יבין מסביר כי כאשר מדובר בתמ"א, יש אפשרות לחרוג מקווי הבניין, אך הדבר אינו אפשרי בתוספת בנייה רגילה, ויש צורך לשם כך באישורי הקלה - הליך שאורך יותר זמן. יבין ציין כי יש גם מקרים של שכנים שמתנגדים, מסיבות ענייניות יותר וענייניות פחות, לכך ששכניהם יבנו ממ"דים, אבל הוא לא זוכר מקרה שבניית ממ"ד לא אושרה בשל התנגדות שכנים:

"תמיד נותנים עדיפות לזה שרוצה לבנות ממ"ד, כי מדובר בהצלת חיים. למעשה, יש מסלול ירוק לבניית ממ"דים, אבל צריך לקחת אדריכל ולעשות את זה נכון, ואז זה גם הולך מהר מאוד".

האדריכל פלג גרינברג, בעלי משרד "ג.מ" אדריכלות ובינוי מקרית מוצקין, מציין כי משך הזמן של בניית ממ"ד הוא כחודש וחצי. לדבריו, עלות הבנייה של ממ"ד בקריות היא כ-70 אלף שקל, אבל בצפון העלות גבוהה יותר, כ-120-100 אלף שקל, מכיוון שמקו נהריה צפונה נדרש עובי אחר של קיר בממ"ד. הקיר הצפוני יהיה בעובי 50 ס"מ, וקירות לא צפוניים - 35 ס"מ. לדברי גרינברג, בצפון נדרש גם סט ממ"ד משודרג, כיסויי פח וכו', מרכיבים שלא נדרשים בקריות.

על פי החלטת הקבינט, כאמור, מסתמן כי התושבים יקבלו מענק של 100-25 אחוז, תלוי במרחק שבין ביתם לבין הגבול. מבחינת תושבי הקריות, המימון המלא מהמדינה יעמוד על כ-15 אלף שקל, והשאר בהלוואת מדינה בתנאים טובים. בצפון יישובים צמודי גבול יקבלו מימון מלא, כלומר 120 אלף שקל לבניית ממ"ד. נהריה, עכו וכרמיאל יקבלו מהמדינה מענק של 50 אחוז, כלומר כ-60 אלף שקל, והשאר בהלוואות נוחות.

"התושבים ירוויחו"
שר האוצר אמר בתוכנית "דופקת חשבון" ב"רדיו צפון", כי דיירי הדיור הציבורי בצפון, בכלל זה בקריות, יקבלו מימון מלא לבניית ממ"דים בדירותיהם. גם בעלי משפחות מצוקה יקבלו מימון מלא. השר כחלון ציין כי בתוך 21 יום יסוכם סופית נושא השתתפות התושבים במימון המיגון בדירותיהם.

לדבריו, מי שיוביל את הפרויקט הוא פיקוד העורף בשיתוף הרשויות המקומיות, ובכל יישוב תוקם מינהלת שתנהל את הפרויקט. השר גם הבטיח כי יפעל לצמצום הביורוקרטיה, אם באמצעות תקנות ואם באמצעות חקיקה. לדבריו, מקורות המימון עבור המנה הראשונה שתושקע במימוש הפרויקט, 500 מיליון שקל, כבר קיימים, ובתוך פרק זמן קצר יסוכמו מקורות המימון של כל הפרויקט.

עוד אמר השר, כי לתוכנית, הכוללת מיגון מלא של מוסדות החינוך, הציבור וגם בתי החולים באזור, יש היבט ביטחוני ברור, אבל גם היבט כלכלי, מכיוון שהשקעת 5 מיליארד שקל בצפון תביא לצמיחה. גם התושבים, לדבריו, ירוויחו ישירות מהתוכנית, בזכות שדרוג רכושם.

ל-mynet קריות אמר כחלון: "אדם בעכו, כרמיאל, נהריה והקריות צריך להיות בטוח כמו אדם במרכז ובכל מקום אחר בארץ. ערך הקרקע שונה ממקום למקום, אבל ערך חיי האדם שווה. האחריות שלי, כשר אוצר, היא לדאוג לכולם. אנחנו מתקנים את מה שהזניחו במשך שנים".

"כחיפאי, עברתי עם כל תושבי הצפון את מלחמת לבנון השנייה, והזיכרון של נפילת טילים בעיר שלי ובאזור כולו חרוט בזיכרוני. ברור שהחלשים הם אלה שסובלים ראשונים, ובהם צריך לטפל. אני מקיים פגישות סדירות עם ראשי מערכת הביטחון וראשי הרשויות בצפון, כדי לענות על הצרכים הביטחוניים והבטיחותיים הנדרשים".