צוותי הפעולה, מתנדבים, פעילי סביבה ותושבים מכל האזור יתכנסו ביום ג' הקרוב (17.07) לכנס חירום נגד תכנית הותמ"ל המאיימת על השטחים הפתוחים, החקלאיים והירוקים באזור הקריות ובעמק זבולון.

  "עצמו את העיניים ודמיינו: עמק זבולון ללא שדות וללא מטעים". צילום: ערן גילווארג

הכנס יתקיים באולם 'דורות' הצמוד למועצה האזורית זבולון, ביום ג' בשעה 19.00. בין הדוברים: ערן בן נון, ממשמר הסביבה בחברה להגנת הטבע, עו"ד רון רוגין המלווה את המאבק המשפטי נגד תמ"ל 1024 ו-תמ"ל 1025, נציגות מההתיישבות הכפרית, מתנדבים ופעילי סביבה. 

הכנס הוא חלק ממאבק שמנהלים אלפי תושבים מהקריות וחיפה ומיישובי עמק זבולון, בהם כפר ביאליק, כפר מכבי, רמת יוחנן, אושה, שער העמקים, יגור, נופית ושאר יישובי המועצה האזורית זבולון, נגד שתי תכניות ותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור).

ממטה המאבק נמסר כי, שתי התכניות מאיימות על מעט שרידי החקלאות בעמק זבולון ועל השטחים הפתוחים שבין מתחמי קרית ביאליק, קרית ים, קרית חיים וקרית מוצקין לבין קרית אתא. פעילות המחאה מתנהלת באמצעות עמוד פייסבוק תחת השם: "מצילים את עמק זבולון", עמודי פייסבוק ישוביים, ערוצי החברה להגנת הטבע ומרכז המועצות האזוריות ואתרי התנועות המיישבות.  

גוש בטון
השטחים החקלאיים והפתוחים באזור עומדים להיות קורבן לשתי תכניות ותמ"ל מגלומניות, בהיקף של אלפי דונמים, שעלולות למחוק לנצח נצחים את האדמות המניבות והירוקות שבין שני הכתמים האורבניים בקריות ובסביבתן וכן שטחים מדרום ומצפון לקרית אתא.

עוד טענו במטה המאבק, כי מימוש התכניות של האוצר יהפוך את האזור כולו לגוש אחד של בטון אספלט ומלט. זאת, למרות שלקרית אתא יש עתודות קרקע למשך עשרות שנים קדימה. אזור הקריות ושטחי עמק זבולון הם השטחים עם זיהום אוויר תעשייתי מהכבדים במדינה. מחיקת הריאות הירוקות והנושמות היא חטא נוסף על פשע הזיהום שהפך את האזור כולו למוכה סרטן.

אל מטה המאבק הצטרפו בשבוע האחרון, משמר התכנון של החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, האיחוד החקלאי, התנועה הקיבוצית, עמותת אדמתי, פעילי סביבה מהקריות ומחיפה, פעילי שכונות מקרית בנימין וקרית שטאנד ומתנדבים מכל הקריות.

חטא על פשע
במטה המאבק אומרים: "עצמו לרגע את העיניים ודמיינו: עמק זבולון ואזור הקריות כולו ללא שדות, ללא מטעים, ללא שטחים פתוחים וללא אזורים שניתן לטייל בהם ברגל, או באופניים. ללא שטחים שמסננים את האוויר המזוהם בו אנו חיים".

אלעד שולמן, מדריך טיולים, תושב קרית ביאליק וחבר מטה המאבק להצלת עמק זבולון: "המצב אותו מנסה לקדם הותמ"ל הוא מצב שלא הגיוני ולא ניתן לאפשר אותו. עמק זבולון ואזור הקריות יישארו ללא שטחים פתוחים, וללא שדות חקלאיים. אנו נגיע למצב שבו לא יישארו כאן אזורים שניתן לטייל בהם ברגל או באופניים".

ממטה המאבק נמסר: "בדיונים בוועדה הגאוגרפית בחיפה, בראשותו של מר עמרם קלעג'י, נמסרו מסמכים, חוות דעת והוכחות, שבקריות בכלל ובקרית אתא בפרט, יש עודפים תכנוניים עצומים, בהיקף של אלפי יח"ד, שיספיקו לתכניות הבינוי באזור למשך שנים ארוכות ואך עד שנת 2080.

עו"ד רון רוגין, שמייצג את יישובי המועצה האזורית זבולון: "גם על שטחים פתוחים שהופקעו מהיישובים החקלאיים לפני שנים ארוכות - לא נבנתה ולו דירה אחת לרפואה".