תערוכת בוגרי המרכז האקדמי ויצו חיפה תפתח ביום חמישי הקרוב בבניין המכללה במושבה הגרמנית בעיר. הבוגרים יציגו שלל עבודות בתחומי התקשורת החזותית, הצילום, עיצוב האופנה ועוד.

שתהיה לאחרים משמעות בחיים. רם והחפצים שיימסרו, צילום: סתו רויטנברג

בין הבוגרים גם סתו רויטנברג, תושבת קרית מוצקין, שהקדישה את סדרת התצלומים שיצרה לסבתא רבתא שלה, קיקה רם בת ה-106 מקיבוץ יגור.

רויטנברג תיעדה חפצים שונים בביתה של רם, שכל אחד מהם מיועד להימסר על פי בקשתה לאחר מותה לאחד מבני המשפחה. לתצלומים, שאותם כרכה בצורת ספר קטלוגי אמנותי, צרפה רויטנברג פתקים עליהם כתבה ולמעשה מהווים פרידה ממי שהיתה לה דמות משמעותית במהלך ילדותה.

וכך כתבה סתו: "סיימתי כיתה א'. אני מבלה עם סבתא את ימי חופשת הקיץ יחד. בכל יום פעילות קבועה. בבוקר סבתא עומדת במטבח ומכינה את המאכלים האהובים עליי, ואחר כך נוסעים בקלנועית לבריכה. בסיומה של הרחצה סבתא ואני ממשיכות בנסיעה אל בית הקברות הצבאי שנמצא למרגלות הר הכרמל.

"משקות את העציצים, גורפות עלים שנשרו, סבתא בודקת את מיקומן של האבנים אותן הביאה מכל מקום בו טיילה בארץ והניחה אותן על קברו של בנה בצלאל, שנפל בשרותו הצבאי.

"הקרבה לבית הקברות אינה זרה לי, סבתי היא אם ואחות שכולה. בכל יום זיכרון, עוד מימי ילדותי, אנחנו מגיעות למקום הירוק הזה שלמרגלות ההר. לרוב אנשים לא נוהגים להביא ילדים קטנים לבתי קברות, אולי חוששים להתעמת עם המושג מוות, אך מימי ילדותי הנושא קרוב אליי ומוכר וכלל לא מפחיד או מרתיע אותי".

סתו, ספרי מעט על קיקה שהיתה מקור השראה לעבודת הגמר שלך.

"אמא שלי, שנולדה ביגור, היא הנכדה של קיקה וסבתי, שהיא הבת של קיקה, מתגוררת ברכסים. קיקה הגיעה ליגור בשנת 1934 מיוגוסלביה. היא היתה במחזור הראשון של הגננות בסמינר הקיבוצים, והיתה גננת מיתולוגית בקיבוץ ובישובי הסביבה.

"יורם טהר לב הזכיר אותה בשיר 'תביאו לי גננת' היות והיתה הגננת שלו. קיקה עדיין מאמינה באידיאולוגיה קיבוצית שיתופית, ואני דווקא לקחתי אותה לחפצים האישיים אותם החליטה להוריש לבני המשפחה - כל אחד על פי משלח ידו ותחביבו.

גננת מיתולוגית. רם, צילום: סתו רויטנברג

"כך למשל לנכדה הגננת היא מעבירה חנוכיות כדי שתוכל להסביר לילדים על החג. חשוב לה שלאחר מותה החפצים יהיו משמעותיים עבור אחרים".

מה תרצי לעשות כעת, כשאת בוגרת לימודי צילום?

"הכיוון שלי הוא פחות מסחרי ויותר אמנותי. אני רוצה להתפתח ולהצליח בתחום".