הערה פיקודית לתחנת זבולון, ששוטריה היכו והשפילו צעיר וצעירה ממוצא אתיופי ללא כל סיבה.

אילוסטרציה: אבי רוקח

גבר ואשה שפנו למשטרה לאחר שאחד מהם הותקף על ידי מאבטח במועדון, הושפלו, הוכו ועוכבו לחקירה במשטרה, ובהמשך אף נפתחו נגדם תיקים פליליים בחשד להפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

לאחר שבמשך יותר משנה וחצי לא התקבלה כל החלטה בעניינם, השניים התלוננו לנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן. לאחר בדיקה קבע הנציב כי תלונתם מוצדקת, ובהמשך לכך הוחלט במשטרה על סגירת התיק נגד השניים, ואף הועברה בעניין הערה פיקודית מצד אגף החקירות והמודיעין של משטרת ישראל לתחנת זבולון, ששוטריה היו מעורבים בפרשה.

מדובר במקרה שהתרחש לפני למעלה משנתיים. בחור צעיר, בוגר מכינה קדם צבאית (כיום חייל קרבי בצנחנים) וחיילת בשירות סדיר, שניהם ממוצא אתיופי, בילו במועדון בצפון הארץ, ובשלב מסוים תקף המאבטח שעבד במקום את הצעיר.

הוא התקשר למשטרה, אולם כשהשוטרים הגיעו למקום והוא ביקש להראות להם מי תקף אותו, השוטרים, לטענתו, גיחכו ועזבו את המקום. הצעיר התקשר שוב ושוב למשטרה, ורק בשיחתו הרביעית נשלחה שוב ניידת למועדון, אולם הצעיר הבין שאין בכוונת השוטרים לטפל בתלונתו, ביקש לבטל את התלונה ולעזוב את המקום. בשלב זה, סיפר, השוטרים דלקו אחריו, היכו אותו, אזקו אותו והובילו אותו לתחנת המשטרה.

חברתו של הצעיר, שניסתה לסייע לו, נאזקה אף היא ונעצרה למהלך הלילה. זאת ועוד, נגד השניים כאמור נפתחו תיקים פליליים בחשד להפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

בתלונה שהוגשה לנציבות טענה עורכת דינם של השניים כי על אף שבתיק החקירה קיימות ראיות המעידות כי מרשיה לא ביצעו כל עבירה וכי יש לסגור את התיקים בעניינם, במשך יותר משנה וחצי לא התקבלה כל החלטה בנושא.

הנציב רוזן בדק את התלונה ומצא אותה מוצדקת, וציין בהחלטתו: "לא ניתן להסכין עם המתנה ארוכה שכזו. מדובר בשני צעירים נורמטיביים, יוצאי העדה האתיופית, שהושפלו על ידי שוטרים. הבחור אף הוכה על ידי השוטרים, ובסופו של יום גם נאזקו כאחרוני העבריינים, הכל בכל, לאחר שההינו להתלונן נגד 'שומרי הסף' במועדון, שאמור היה להיות פתוח לכלל הציבור".

לאחר פניית הנציב למשטרה, ובמהלך בירור התלונה, הוחלט במשטרה על סגירת התיק נגד השניים, ועילת הסגירה שונתה בעניינו של הצעיר מ'חוסר עניין לציבור' ל'היעדר אשמה פלילית'. בנוסף, לאחר שהתברר כי השיהוי הממושך בטיפול בתיק היה ללא הצדקה, הועברה בעניין הערה פיקודית מצד אגף החקירות והמודיעין לתחנת זבולון.