"טרוריסטים, ילדי חינוך מיוחד, אני אזמין לכם משטרה" - אלו המילים שהשתמשה בהן גננת מחליפה בגן עירוני בקריות, לדברי הורים בגן, שאף הגישו תלונה במשטרה.

"קודם היא תיפקדה כילדה רגילה לכל דבר". צילום אילוסטרציה: ShutterStock

הגננת המחליפה, טענה אחת האמהות, משכה את בתה מהיד והכריחה אותה לצלם את חבריה לגן בוידאו, לכאורה בניגוד לרצונה. בעקבות זאת הוגשה תלונה במשטרה נגד הגננת, ולדברי האם, הילדה עברה טראומה וסירבה ללכת לגן.

"כשהגעתי לגן לקחת את הילדה שלי, ראיתי את הגננת עומדת עם הטלפון ביד. לא תיארתי לעצמי שהיא מצלמת, חשבתי אולי היא שולחת הודעה או משהו. שמעתי אותה אומרת: 'אני רוצה לראות מי מפריע עכשיו'. אבל לא קישרתי בין זה לבין הצילומים, ולא חשבתי שהיא עושה משהו לא טוב לילדים", סיפרה האם.

"כשהגענו הביתה, הילדה החלה לספר לי הכל. זאת היתה גננת מחליפה. היא החליטה שהיא מצלמת את הילדים בוידיאו מרגע שהגיעה. היא ישבה בגן עם הטלפון הסלולרי שלה וצילמה אותם. לדברי הילדים, היא אמרה להם שזה כדי שתהיה לה עדות למשטרה על ההתנהגות שלהם. היא כינתה אותם 'טרוריסטים', 'חינוך מיוחד' ועוד שמות גנאי".

האם ממשיכה: "הבת שלי סיפרה לי שלאחר מכן היא תפסה אותה ביד והכריחה אותה להחזיק את הטלפון שלה ולהמשיך לצלם בוידאו את חבריה לגן. הילדה לא רצתה לעשות את זה, אבל היא אילצה אותה, כך לדברי הבת שלי. היא אמרה לה שאם לא תצלם, היא תקרא למשטרה. מהפחד לא היתה לה ברירה, והיא צילמה", סיפרה.

לדברי האם, לאחר המקרה דיברה עם אחת מעובדות הגן על המקרה. "העובדת אישרה את הפרטים שמסרה הילדה. הסייעת ניסתה להגן על הילדים. כפי הנראה, היא התקשרה לגורם האחראי וביקשה שיחליפו את הגננת", אמרה.

מאז אותו יום, טוענת האם, בתה סובלת מפחדים והתנהגותה השתנתה. "היא נכנסה לפחדים מכל המקרה. למחרת היא כבר לא הסכימה להיכנס לגן. מאותו יום היא כבר לא אותה ילדה. היא לא מפסיקה לבכות. היא לא רוצה להיות עם אף אחד חוץ ממני. אפילו עם אבא שלה היא לא מוכנה להישאר. בגן היא צמודה לסייעת. היא חזרה לעשות פיפי בלילה במיטה.

"היא מתעוררת משינה עם התקפי בכי. קודם היא תיפקדה כילדה רגילה לכל דבר. היום כל דבר, אם זה ללכת לשירותים או לשחק, היא חייבת את הסייעת צמודה אליה. זו ילדה שבשנה הבאה אמורה לעלות לכיתה א'. הנזק הנפשי שנעשה לה הוא בלתי יתואר".

לדברי האם, בעקבות המקרה היא פנתה לגורמי החינוך השונים. "פניתי לעירייה ולא קיבלתי מענה. עד היום אף אחד לא חזר אלי, לא מהעירייה ולא ממשרד החינוך. עבורי, זה גורם לחוסר אמון במערכת. אני שולחת את הילדים שלי למקום שהם אמורים להיות מוגנים בו, והם לא. אין מי שיגן עליהם. הפחד שלנו הוא שהגננת תחזור שוב לגן, או לגן אחר".

עוד אומרת האם, כי אותן טענות נשמעו גם מפי ילדים אחרים בגן. "הורים העבירו אותה גרסה בווטסאפ. אני ועוד שני הורים הגשנו תלונה במשטרה נגד הגננת המחליפה. לפני הגשת התלונה, ניסינו לקבל תשובות מהמפקחת על הגנים, אבל אין מענה. היא מתעלמת מאיתנו".

אם נוספת, שהגישה תלונה במשטרה: "כששאלתי את הילד שלי על כך, כל ההבעה שלו בפנים התחלפה. מילד שמח ומאושר הוא הפך רציני. אז הבנתי שקרה משהו. הוא סיפר לי שקראו להם טרוריסטים ושהם מתנהגים לא יפה. ידוע לנו שהגננת התקשרה לדווח על העניין, אבל לא נעשה שום דבר. אנחנו גם הבנו שהמחליפה כנראה שיכנעה ילדה אחת לצלם.

"הגשתי תלונה במשטרה וביקשתי לראות את הסרטון שצולם, אם בכלל לחצו על הקלטה. יכול להיות שסתם היא אמרה שהיא מצלמת, או שהקליטה ומחקה. אף אחד לא באמת יודע מה היה שם".

עו"ד עירן פיינשטיין, המייצג את המשפחה: "הוגשה תלונה במשטרה, ואנחנו נעקוב אחריה. דין התעללות נפשית כדין התעללות פיזית. לקחת קטין ולהכריח אותו לצלם את החברים לגן, לאיים במילים כגון משטרה וטרוריסטים, היא לא ראויה. גם כשפנו לעירייה ולמשרד החינוך בשני המקרים, אחד זורק על השני את האחריות, תוך התעלמות מהתלונות, וללא תגובה או עזרה למשפחה בדרכי ההתמודדות עם מצבה הנפשי של הקטינה".

מהרשות המקומית נמסר: "הגננות מועסקות על ידי משרד החינוך, והנושא הועבר מיידית לטיפולם".

ממשרד החינוך נמסר: "הנושא טופל על ידי גננת הגן באופן מיטבי, תוך יידוע גורמי הפיקוח וההורים, לשביעות רצון של כלל הנוגעים בדבר".

מהמשטרה נמסר: "ככלל, איננו מוסרים פרטים מחקירות מתנהלות, ואין בכך כדי לאשר את עצם קיומן".