חודשיים מאסר על תנאי, ו-250 שעות לטובת בציבור – זהו העונש שנגזר אתמול (ב') על מטפל (25) שנתן סטירה לקשיש (77) סיעודי, אשר אינו מתמצא בזמן ובמקום וזקוק לעזרה מלאה בכל פעולות היום יום.

צילום: shutterstock

מגזר הדין עולה, כי ב-12.5.15, סמוך לשעה שמונה בבוקר, בעת שהנאשם טיפל עם מטפלת נוספת בקשיש והשניים העבירו אותו מהמקלחת לכיסא הגלגלים, סטר לו המטפל על פניו. זאת מבלי שהקשיש השתולל או התנגד.

האחות האחראית של בית האבות שגם היתה בחדר באותה העת, שאלה אותו לפשר מעשיו והוא ענה לה: "אני לא יודע מה קרה לי". בעדותה בבית המשפט טענתה כי מעשה זה לא אפיין את הנאשם ועד לאותו רגע ראתה בו כמטפל מסור. עוד ציינה כי לאחר האירוע ראתה אדמומיות בלחי הקשיש. כששאלה אותו לשלומו, השיב "בסדר" וחייך.

המטפל עבד בבית האבות במשך שנתיים וחצי ופוטר בעקבות התקרית. הוא קיבל על עצמו אחריות ובמהלך המשפט הביע צער וחרטה.

התביעה ביקשה לגזור על המטפל מאסר מאחורי סורג ובריח למשך 7-15 חודשים וציינה כי המטפל פגע בערכים חברתיים וזכותם של הקשישים ליחס מכבד ולהגנה.

הסניגור, לעומת זאת, ביקש מבית המשפט לבטל את ההרשעה נגד מרשו שהודה במיוחס לו, בטענה כי מרשו אדם נורמטיבי שהמשיך בחיים נורמטיבים וההרשעה יכולה לפגוע בעתידו.

שופטת בית משפט השלום בקריות, איילת השחר ביטון פרלה, לא קיבלה את בקשה הסניגור, היא אמנם הרשיעה את המטפל, אבל גזרה עליו עונש קל שיקומי.

השופטת: "הנאשם במחי יד, תרתי משמע, הביא עצמו לדין פלילי. העבירה שביצע – פגיעתה רעה והיא קשה. יחד עם זאת, הנסיבות של ביצועה אינן מן החמורות. הנאשם ביצע את המעשה שבעת ששתי מטפלות נכחו במקום ובכך יש אינדיקציה נוספת להעדר התכנון ולספונטניות של מעשה העבירה".

עוד ציינה השופטת, כי אמנם הקשיש סבל משכחה, אבל החברה צריכה "לזכור" ולהעניש על אותה פגיעה בחלש.