מספר ימים לפני תחילת חופשת הקיץ, טוענים הורים דתיים מקרית אתא, כי נודע להם שרשת המתנ"סים ביטלה את ההפרדה בין בנים לבנות בקייטנות. לדברי ההורים, הדבר עומד בסתירה לאמונתם ולדרך החינוך של ילדיהם, ולפיכך הם ניצבים בפני בעיה קשה. "אני לא יודעת איך אוכל לשלוח את הילדים שלי לקייטנה", אמרה אחת האמהות.

צילום: ShutterStock

בעוד שלושה ימים, ייצאו ילדי מערכת החינוך העירונית לחופשת הקיץ, וביום ראשון הקרוב צפויות להתחיל הקייטנות. כעת, גילו הורים מקרית אתא מהמגזר הדתי, שעל מנת שילדיהם יוכלו לקחת חלק בקייטנה, עליהם לוותר על האמונות שלהם.

"אני רשמתי את ילדי לקייטנה של חב"ד שמופעלת על ידי רשת המתנ"סים", סיפרה אחת האמהות. "במשך כל השנים בקייטנה זו היתה הפרדה בין בנים לבנות. אולם לפני ימים אחדים, התברר לנו שלא כך יהיה השנה. בעקבות מיעוט נרשמים לקייטנה, הוחלט לחבר את הקבוצות של הבנים והבנות יחד".

לדברי ההורים, הדבר לא הובהר להם מהתחלה. "בעת הרישום נמסר לנו כי במדינה ולא יהיו מספיק נרשמים לא תפתח קייטנה כלל", אמרה: "לא דובר על עירוב של בנים ובנות יחד. לא ידענו שזה מה שעלול לקרות, ולכן רשמנו את ילדנו.

"למיטב ידיעתנו כרגע רשומים לקייטנה 12 בנות ו-16 בנים. זאת בעוד המינימום הנדרש לקבוצה הוא 20 ילדים". הרבה הורים לא רשמו את ילדיהם כי הקייטנה היא רק עד לשעה 13:00 בלבד, כאשר הרבה הורים צריכים פתרון לכל היום".

דבר העירוב, שהגיע לאוזניהם במקרה, מעמידה אותם במצב של חוסר אונים. "הילדים שלי לומדים כל השנה במסגרת מופרדת", אמרה: "איך אני יכולה להסביר להם את המצב הנוכחי. זה גם בניגוד לכל מה שאנחנו מאמינים בו. הרבה הורים עכשיו בבעיה. אנחנו מספר ימים לפני תחילת החופש, ואין לנו סידור לילדים.

"זה לא ייתכן שהורים יצטרכו לוותר על האמונה שלהם ועל השקפת עולמם כי אין להם ברירה אחרת. אני אישית לא יודעת מה לעשות. אם לשלוח לקייטנה או לא".

בעיריית קרית אתא טוענים כי האחריות בנושא שייכת לחב"ד. "השיווק של קייטנת חב"ד כמו גם הקשר עם ההורים מתבצע על ידי חב"ד", נמסר מהעירייה. "רשת המתנ"סים הודיעה לחב"ד מבעוד מועד כי תפתח קייטנה עם הפרדה בהתאם למספר הנרשמים אך במידה ולא יהיה ביקוש ומספר הנרשמים יהיה נמוך יהיה צורך באיחוד הקבוצות. ההודעה להורים נמסרה על ידי חב"ד".

המנהל הרוחני של גני חב"ד, יצחק וייסגלס, טען כי לא הוא אמור להודיע להורים, מאחר שאין בידיו את רשימת ההורים. "אנחנו מודעים לבעיה, וכעת מנסים למצוא פתרון יצירתי. קיימת אפשרות שהעירייה תדאג לעובדת נוספת על מנת שנוכל להפריד את הקבוצות. אני מאוד מקווה שהנושא יפתר", אמר וייסגלס.