נשיא מדינת אכזיב, אלי אביבי, הלך בשלישי בלילה לעולמו כשהוא בן 88. האשה שאיתו במשך יותר מ-50 שנה, כתבה הבוקר (ד') פוסט: "אלי שלי הלך לאחר 54 שנים ביחד".

אלי ורינה אביבי. צילום: גיל נחושתן

ההודעה של רינה אביבי גררה עשרות תגובות של אנשים שהכירו והעריכו את בעלה, אחת הדמויות הצבעוניות ביותר בצפון במשך עשרות שנים.

אלי אביבי נולד בפרס בשם אלי ארז'ן בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת, וכשהיה בן שנה עלתה משפחתו לארץ ישראל והתיישבה בדרום תל אביב. בגיל 13 הוא עזב את הבית, ובגיל 15 (1946) הצטרף לפלמ"ח ועבר קורס בפלי"ם.

"לא מתאים לי להיות חולה". אלי אביבי. צילום: גיל נחושתן

בגיל 17 יצא למסע של ארבע שנים ברחבי העולם, החל במערב אפריקה וכלה בקוטב הצפוני. כשחזר ממסעותיו, בגיל 22, חיפש מקום מתאים לכתיבת זיכרונותיו.

הוא שכר מהמדינה שני מבנים בכפר הערבי הנטוש א-זיב ושיפץ אותם. אחד מהם, שהיה בעבר ביתו של מוכתר הכפר, הפך בהמשך לביתו של אביבי, ובו הוקם בהמשך המוזיאון לתולדות אכזיב.

באוגוסט 66', כשהיה בן 35, נישאו אלי ורינה, שהיתה אז בת 24, באירוע מתוקשר, שהסתיים בקפיצה לים של הזוג המאושר בעירום כמעט מלא. בתקשורת הכתובה הקדישו להם אז ידיעה גדולה עם תמונה בעמודי החדשות. לזוג אין ילדים, על פי בחירתם.

בשנת 1971 הכריזו בני הזוג אביבי על הקמת מדינת אכזיב במחאה על בניית הגן הלאומי במקום. ל"מדינה" היו נשיא (אביבי), דגל והימנון, ואף הונפקו דרכונים. בתקופה מסוימת אף הוחתמו דרכוני המבקרים בחותמת מיוחדת.

במשך שנים רבות, מסוף שנות ה-50 ועד לשנות ה-80, היה ביתו של אביבי אבן שואבת לצעירי הבוהמה. במקום התקיים הפנינג ספונטני בכל קיץ ובחגים, ואביבי היווה מוקד משיכה עבור הצעירים, שהגיעו גם כדי לחוש את החופש וגם כדי לשמוע ממנו את סיפוריו ואת הגותו על החיים.

בנוסף, פרש אביבי את חסותו על צעירים שחיפשו מקום מפלט, חיתן זוגות צעירים על פי מסורת מדינת אכזיב ואף נתן להם מחסה.

אלי ורינה אביבי בצעירותם. רפרודוקציה: גיל נחושתן

בשנים האחרונות סבל אביבי מאוד ממחלת הפרקינסון. הוא טופל בנאמנות על ידי אשתו, אך התקשה לדבר ולשמוע והיה סיעודי. בראיון שנתן לפני ארבע שנים הוא הצליח בקושי להביע את עצמו, אך אמר: "לא מתאים לי להיות חולה. אף פעם לא הייתי חולה כל כך. לפעמים אני מסתובב קצת בשטח, לאט לאט עם המקל, ובשאר הזמן אני פשוט משתדל שלא ירגישו בי".

עוד סיפר באותו ראיון על רצונו להיקבר בבוא היום במדינת אכזיב: "יש מקום מדויק שבחרתי שבו יקברו אותי, לא רחוק מהכניסה לבית שלי. כתבתי את זה בצוואה שלי".

ביום רביעי, בשעות הערב, ייקבר אביבי בקיבוץ גשר הזיו.