במסגרת תוכנית של משרד החינוך לחינוך תעבורתי יערכו תלמידי כיתות י' בתיכון אורט מוצקין ותיכון לוינסון בקרית ים מבחן עיוני חלופי לתיאוריה. תלמיד שיקבל ציון של 80 ומעלה, יקבל פטור ממבחן תיאוריה למשך שלוש שנים.

שני בתי ספר בקריות משתתפים בפיילוט. צילום: ShutterStock

במסגרת תוכנית של משרד החינוך לחינוך תעבורתי החלו השנה תלמידי כיתה י' בלימודי נהיגה עיונים במספר בתי ספר שנבחרו להשתתף בפיילוט. מבין בתי הספר בקריות נכנסו לפרויקט כ-470 תלמידים מבית הספר אורט מוצקין ותיכון לוינסון בקרית ים.

במסגרת התוכנית, התלמידים ילמדו שיעורים בחינוך תעבורתי כשיעור חובה בתוכנית הלימודים. על פי משרד החינוך, מטרתו של החינוך התעבורתי לעצב תרבות התנהגות בדרך ולהעלות את המודעות של התלמידים לחשיבותה. היקף הלימודים יהיה שיעור אחד בשבוע המתקיים על ידי מורה שעבר הכשרה בתחום.

בתום שנת הלימודים, בעוד כחודש, ייבחנו כל התלמידים בפרויקט במבחן עיוני חלופי לתאוריה. מדובר במבחן מטעם משרד החינוך שיתקיים בתוך בית הספר ויכלול נושאים כגון שיקול דעת בנהיגה, חוקי ותקנות תעבורה, היסח הדעת, לחץ חברתי ועוד. כל תלמיד שיעבור את המבחן (ציון 80 ומעלה) יהיה זכאי לשלוש שנים פטור ממבחן תאוריה של משרד התחבורה.

יצוין, כי במשך השנים יצטרפו עוד בתי ספר לפרויקט עד שיתקיים בכל בתי הספר בארץ.

לדברי מנהלת בית הספר אורט מוצקין, שרה פינטו, מהשיעור הזה התלמידים לא מבריזים. "קודם שיעור בחינוך תעבורתי לא היה חובה", הסבירה.

"בית ספר שרצה לקיים שיעורים אלה פנה למשרד החינוך וקיבל שעות. כעת במסגרת התוכנית השיעורים הם חובה בתוך תוכנית הלימודים. התלמידים מקבלים ציון בסמסטר א' וחלה עליהם חובת נוכחות. עכשיו, כאשר המבחן מהווה את ציון התאוריה שלהם, התלמידים מתייחסים לשיעור ברצינות רבה. הם נלחמים על כל נקודה. הם מאוד מתרגשים".